Zvišan krvni tlak

Prof. dr. Marko Noč dr. med.

Pozdravljeni! Stara sem 48 let, visoka 1,63m, težka pa 70kg. Že 30 let opravljam poklic šivilje. V zadnjem česu mi občasno srce rezbija in me začne dušiti. Leta 1997 je EKG pokazal semivertikalno s...

Vprašanje
Pozdravljeni! Stara sem 48 let, visoka 1,63m, težka pa 70kg. Že 30 let opravljam poklic šivilje. V zadnjem česu mi občasno srce rezbija in me začne dušiti. Leta 1997 je EKG pokazal semivertikalno srčno os, sin. ritem s fr. 84, znaki začetne obremenitve miokarda levega prekata (brez terapije). Leta 2002 so mi po tem, ko sem padla v nezavest, izmerili pritisk: 180/100. Terapija, ki so mi jo predpisali, je bila 1 tableta Bloxa-na dnevno. Imam tudi kronični pilonefritis in se zdravim pri nefrologu, ki pravi, da pritisk ni povezan z mojo diagnozo bolezni ledvic. Zanima me, če mi lahko svetujete, kaj se da (poleg jemanja predpisanega Bloxan-a) še narediti za zmanjšanje krvnega pritiska. Že vnaprej se Vam zahvaljujem za odgovor,
Odgovor
Spoštovani, potrebna je internistična obdelava-poleg EKG še ultrazvok srca, pregled očesnega ozadja, za funkcvijo ledvic pa smatram, da se kontrolirate pri nefrologu. Ob Bloksanu, ki ga jemljete, bi priporočal pogosto merjenje tlaka (najbolje samokontrole) ali neprestano 24-urno merjenje. Na ta način bi ugotovili, kako se giblje tlak in po potrebi povečali dozo Bloksana (na 2x 100 mg) in ob tem po potrebi uvedli še kako drugo zdravilo. Na omenjene preiskave vas lahko anroči osebni zdravnik ali pa jih opravite v ambulanti za hipertenzijo (v Ljubljani Bolnica Petra Deržaja). Pozdrav, Marko Noč
Prof. dr. Marko Noč, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Marko Noč, dr. med.