Človeška vrsta se praviloma vonjav nauči, saj nima nekih posebej vgrajenih preferenc tako kot živali – recimo žuželke; ko bo molj ali metulj sledil vonju samice tudi nekaj kilometrov. Zato smo se odločili, da preverimo, ali se tudi ljudje odzivamo na feromone – kemične snovi, ki jih v izredno majhnih količinah izločajo in zaznavajo živali, od insektov do sesalcev in, med drugim, povečujejo spolno privlačnost.
Odpravimo se v eno od erotičnih trgovin, kjer nam prodajo parfum, ki vsebuje feromone. Zagotovijo nam, da postane moški, potem ko se odišavi z njim, privlačnejši za nasprotni spol. In potem na eni bolj frekventnih avtobusnih postaj v Ljubljani s parfumom z dodanimi feromoni, ki sami po sebi nimajo vonja, nadišavimo Marka, našega asistenta. Zanima nas, če se bo kako dekle obrnilo za njim?
Kot za nalašč na avtobus čakata dve dekleti. Opazujem. Eno mu nakloni krajši pogled. Druga ostane hladna. Marko s časopisom v roki vstopi na avtobus. Spet se nalašč postavi zraven dekleta. Feromoni, od katerih smo si veliko obetali, na dekleta, ki jih Marko sreča na avtobusu, nimajo večjega vpliva.
Kaj pa drugi vonji? Eden bolj intenzivnih človeških vonjev je vonj po znoju.
Potenje je naravni hladilnik, nam pojasni doktor Jože Jerman z oddelka za torakalno kirurgijo ljubljanskega kliničnega centra. »Znojenje je potrebno za uravnavanje in izenačevaje telesne temperature. Organizem s pomočjo znojenja znižuje telesno temperaturo. Ob vročem vremenu se z izhlapevanjem tekočine s površine telesa telo hladi. Zato se znojimo bolj na odkritih delih telesa, na obrazu oziroma na koncih dlani, na podplatih in pod pazduho.« Dejstvo pa je tudi, da znoj oziroma pot praviloma smrdi. Še več, znoj prevzema vonj obleke, pijače in hrane, ki jo uživamo.
Kateri deli telesa se najbolj znojijo?
Najmanj se znojijo noge, najmanj na podplatu, največ pa na nartu. Potem je pa vsak del telesa drugačen. Denimo glava, največ se znojimo na čelu, tam se tudi najprej začnemo znojiti, potem pa se znojenje širi od tam navzdol.
Kako se lahko prekomernega znojenja znebimo za vedno?
Kirurg Jože Jerman že nekaj let operativno preprečuje potenje. »Če je operacija uspešna, se popolnoma neha, razen na obrazu, kjer se lahko tudi samo zmanjša. Pod pazduhami in na dlaneh pa se potenje po operaciji popolnoma preneha.«
Stroške operacije krije zavarovalnica. Zapleti pri in po operaciji so sicer redki, vendar možni. Kirurg Jerman je še povedal, da se včasih pri dlaneh pojavi problem, ker koža postane tako suha, da tudi kreme ne pomagajo, tako da razpoka koža ob nohtih. »Na obrazu pa je možen prehodno suh nos ali oči, recimo pekoč občutek v očeh zaradi manjšega izločanja solz.«
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV