Vizita.si
Kolike se kažejo kot neutolažljiv jok dojenčka. Ponavadi se težave pojavijo v večernih urah, dojenček pa se zvija, napenja in krči rokice in nogice.

Probiotiki

'Nikakor ga nisem mogla potolažiti'

Katja Benčina
09. 05. 2013 15.58
0

Prvih nekaj mesecev dojenčkovega življenja si mamice pogosto zapomnijo po neutolažljivem joku svojega novorojenčka, ki je lahko posledica trebušnih krčev ali kolik. Preverite, kako lahko pomagate svojemu dojenčku.

Kolike se kažejo kot neutolažljiv jok dojenčka. Ponavadi se težave pojavijo v večernih urah, dojenček pa se zvija, napenja in krči rokice in nogice.
Kolike se kažejo kot neutolažljiv jok dojenčka. Ponavadi se težave pojavijo v večernih urah, dojenček pa se zvija, napenja in krči rokice in nogice.FOTO: iStockphoto
S kolikami se je pri svojem novorojenčku soočala tudi 27-letna mamica Nadja Jurca. ’’Ponavadi je imel probleme proti večeru, med peto in sedmo uro in se je začelo kot zelo glasen jok, nato pa se je samo še stopnjevalo, postal je čisto rdeč v obraz in je krčil roke in nogice k sebi,’’ pojasnjuje Nadja. Ko ga je pestovala se je mali Erik nekoliko pomiril, a kmalu se je jok nadaljeval.
’’Daleč največ raziskav z uspešnim zdravljenjem kolik je z dvema sevoma bakterijske vrste Lactobacillus reuteri,’’ pove prof. dr. Rok Orel.
’’Daleč največ raziskav z uspešnim zdravljenjem kolik je z dvema sevoma bakterijske vrste Lactobacillus reuteri,’’ pove prof. dr. Rok Orel. FOTO: Aljoša Kravanja

Krči pri dojenčkih niso nevarni, so pa nevšečni. Vzroki zanje so najrazličnejši in niso dobro poznani. ’’Ali gre v resnici za krče v trebuhu je samo naše predvidevanje, saj ne vemo natanko, zakaj ti krči nastanejo. Verjetno je veliko različnih mehanizmov, od nekih motenj v senzoriki, v prebavnem sistemu, mogoče neuravnotežena bakterijska mikrobiota, mogoče požiranje velikih količin zraka ob bolj hlastnem pitju teh otrok,’’ pojasnjuje prof. dr. Rok Orel iz Pediatrične klinike v UKC Ljubljana in doda, da verjetno majhen odstotek krčev nastane tudi zaradi preobčutljivosti na hrano ali zaradi alergij in če to ugotovimo, se je treba taki hrani izogibati. ’’Medtem ko pri veliki večini krčev pravzaprav ne vemo, zakaj so se pojavili in tam nam je na voljo tako imenovano simptomatsko zdravljenje, se pravi, da poskušamo zmanjšati simptome,’’ pojasnjuje prof. dr. Rok Orel.

 

Kako pomagati dojenčku s kolikami?

Simptome lahko zmanjšate z masažo spodnjega dela dojenčkovega trebuščka, tako da mu po jedi pomagate podreti kupček in z lahko vadbo, s katero mu boste pomagali sprostiti napetosti v trebuščku.

'Bakterija je testirana v številnih kliničnih študijah in dokazano popolnoma varna za otroke in dojenčke že takoj po rojstvu,’’ pove farmacevtka in predstavnica podjetja Ewopharma Urška Oblak, mag. farm.
'Bakterija je testirana v številnih kliničnih študijah in dokazano popolnoma varna za otroke in dojenčke že takoj po rojstvu,’’ pove farmacevtka in predstavnica podjetja Ewopharma Urška Oblak, mag. farm. FOTO: Aljoša Kravanja
Učinkovito pa pomagajo tudi probiotiki. ’’Daleč največ raziskav z uspešnim zdravljenjem kolik je z dvema sevoma bakterijske vrste Lactobacillus reuteri, eno gre za ameriški sev, drugo gre za evropski sev in tukaj je kar nekaj dobrih raziskav, kjer sta se pokazala kot učinkovita,’’ pove prof. dr. Orel. Ta probiotični sev najdete v različnih prehranskih dodatkih, a za uporabo pri dojenčkih so najbolj primerne kapljice. ''Lactobacillus reuteri Protectis je bakterija testirana v številnih kliničnih študijah in dokazano popolnoma varna za otroke in dojenčke že takoj po rojstvu. Tudi za nedonošenčke,’’ pove farmacevtka in predstavnica podjetja Ewopharma Urška Oblak, mag. farm.

Da so probiotiki varni za uporabo pojasnjuje tudi prof. dr. Orel. ’’Probiotiki so načeloma zelo varna zadeva. Večina teh bakterij, ki seuporabljajo v probiotikih, se tako ali tako nahaja v črevesju zdravih ljudi ali pa v naši vsakdanji hrani, ki jo človeštvo že desetletja uživa. Zato imajo status absolutno varnih.’’

 

S kapljicami je malemu Eriku pomagala tudi Nadja: ’’Poklicala sem patronažno sestro in jo vprašala, kaj bi lahko pomagalo ob kolikah in mi je povedala za kapljice. Potem smo jih dajali redno vsak dan in kmalu je počasi vse zvodenelo.’’ Sicer pa se pred uporabo posvetujte s pediatrom, saj mora preveriti, ali so morda kolike posledica resnejšega obolenja, kot je na primer vnetje sečil, zapora črevesja ali kaj drugega.
 

S probiotičnimi kapljicami je malemu Eriku pomagala tudi mlada mamica Nadja Jurca.
S probiotičnimi kapljicami je malemu Eriku pomagala tudi mlada mamica Nadja Jurca.FOTO: Aljoša Kravanja

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650