100 gramov pice vsebuje približno 8 gramov beljakovin, 8 gramov maščob in 74 gramov ogljikovih hidratov. Z 200-gramskim kosom pice tako lahko nadomestimo kompleten obrok. Seveda te vrednosti, predvsem kar se tiče maščob, lahko tudi variirajo, saj ljudje jedi pripravljamo na različne načine, poleg tega pa pica vsebuje premalo beljakovin, da bi z njimi zadostila celotno potrebo organizma, vendar pa je vsebnost ogljikovih hidratov ravno pravšnja. Tako niso vse pice enake, zato preverite, katere so bolj in katere manj zdrave.
Osnovne sestavine in priprava pice
Kakovost osnovnih sestavin, priprava testa, sestavine in pečenje so bistvenega pomena. Bolj zdravo je na primer olje dodati na koncu, ko je pica že pečena, kakor pred pečenjem, saj se nenasičene maščobe v rastlinskih oljih med pečenjem spremenijo v 'škodljive' in začnejo proizvajati spojine, ki so škodljive za zdravje in upočasnjujejo metabolizem. Moka iz katere delate testo naj bo polnozrnata, kar se tiče sestavin na picah pa velja eno in edino pravilo – manj mastnih dodatkov in več zelenjave.
Pice, ki jih lahko kupimo v kioskih, trgovini in jih prodajajo 'na kos', so običajno bolj mastne kakor tiste, ki jih naredimo sami doma ali naročimo v picerijah. Običajno imajo debelejše testo in so bogato obložene ter ne nasitijo najbolje. Poleg tega povzročajo napihnjenost, zato jih jejte poredko.
Najbolj zdrava je seveda tanka pica, obložena s pravimi dodatki, ki pa ne smejo biti salama ali mastni sir. Pice iz tankega testa ne povzročajo napihnjenosti, so nekoliko bolj nasitne, še posebej če so narejene iz polnozrnate moke.
Kako uživati pico in se ne zrediti?
Če želite shujšati, se vam nikakor ni treba odreči picam. Naše možgane namreč poganja glukoza, ki se proizvaja med prebavo amidov, ki so v sestavinah pice. Glukozo pa potrebujejo tudi rdeče krvničke, ki neutrudljivo prenašajo kisik iz pljuč v vse organe in tkiva ter odstranjujejo ogljikov dioksid, ki je strupen za organizem. Predstavljamo še nekaj izjemno učinkovitih potez, s katerimi se boste izognili redilnim učinkom pice:
- uživajte pice s tanjšo plastjo testa, ki so tudi pol manj redilne kakor pice z debelim testom;
- raje kot po mesni in z mastnim sirom naloženi pici, ki vsebuje veliko za srce in možgane škodljivih nasičenih maščob, posezite po vegetarijanski z mozzarello;
- prosite natakarja, naj vam kuhar na pico naloži manj sira kot običajno, na ta način bo imela pica še manjšo energetsko vrednost;
- ne jejte pice vsak dan, ampak zgolj občasno;
- pico pred zaužitjem popivnajte s papirnato brisačo, da boste z nje odstranili odvečno maščobo, če je ta prisotna;
- raje kot navadno naročite pico s polnozrnatim testom, ki vsebuje več vlaknin, ki bodo vašemu organizmu pomagale absorbirati manj maščob in ogljikovih hidratov.
Vaša pica bo zagotovo najbolj zdrava, če jo boste naredili sami. Tako boste natančno vedeli, kaj je v njej in koliko. Za pico za štiri osebe boste potrebovali:
- 130 gramov polnozrnate moke;
- 1 žličko ekstra deviškega olivnega olja;
- ½ žličke morske soli;
- kvas.
Iz moke, soli, olja in nekaj vode umesite testo. To naj bo gladko, brez grudic in kompaktno. Testo naj nato počiva približno eno uro, v tem času pa bo tudi vzhajalo. Testo nato razdelite na dva dela, da boste lahko oblikovali dve pici. Polovici z rokami na tanko razvlecite na dva pekača, nanju naložite paradižnikovo mezgo, nekaj mozzarelle, origano in zelenjavo po želji. Če se ne morete upreti salami, namesto šunke uporabite puranje prsi. Pico vstavite v pečico in pecite dokler testo ne bo lepo zapečeno.
Pa dober tek brez slabe vesti!
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV