Gos in raca sta od perutnine najbolj mastni, to pa lahko ublažite tako, da v nadev dodate suhe slive in jabolka. Ker slive in jabolka vsebujejo vitamin B3, bo to namreč pomagalo pri presnovi maščob in zniževanju holesterola. Poleg tega bodo jabolka mesu dodala sočnost, suhe slive pa bodo vezale višek maščobe, zavirale prehitro presnovo ogljikovih hidratov in preprečile zaprtje. Maščobi se pri pripravi gosi lahko izognete tudi tako, da z nje odstranite kožo, ki vsebuje največ maščobe.
Priprava gosi za šest oseb
Za pripravo slastne in sočne gosi potrebujete približno 3 kilograme težko gos, pol kilograma jabolk, četrt kilograma suhih sliv, sol, poper, dve žlici medu, žlico majarona, svetlo sojino omako in četrt litra jušne osnove. Po želji lahko uporabite tudi dve čebuli, dva do tri korenčke in lovorov list.
Medtem ko gos miruje, narežite jabolka na manjše koščke, slivam pa odstranite koščice. Sadje nato nadevajte v gos in jo dobro zaprite z zobotrebci, peruti in bedra pa privežite ob gos s sukancem. V globoko posodo nato nalijte približno tri centimetre vode, vanjo položite gos, zaprto posodo pa postavite na štedilnik. Ko bo voda zavrela, znižajte temperaturo na štedilniku in pustite, da se gos duši še pol ure.
Pečico medtem segrejte na 160°C. V pekač položite dušeno gos (s prsmi navzdol), če želite pa lahko za polnejši okus v pekač dodate še dve razpolovljeni čebuli, narezan korenček in lovorov list. Gos zalijte z jušno osnovo, jo postavite v pečico in pecite približno dve uri oziroma dokler ne bo skoraj pečena. Med pečenjem jo redno zalivajte s sokom, ki nastaja pri peki, da se ne bo meso izsušilo. Skoraj pečeno gos prelijte še z medom in pecite še približno 15 minut, da bo skorja postala zlato rumene barve. Pečeno gos pustite mirovati približno deset minut in jo šele nato razrežite.
Zraven gosi sodijo rdeče zelje in mlinci
K pečeni goski običajno paše dušeno rdeče zelje. Rdeče zelje je bogato s selenom, znižuje krvni tlak in uravnava delovanje ščitnice, poleg tega pa ima tudi pomembno vlogo pri razstrupljanju telesa. Da bo rdeče zelje še bolj zdravo, pa ga lahko pripravite z jabolki.
Za pripravo zelja potrebujete kilogram rdečega zelja, dve olupljeni in naribani jabolki, nekaj kapljic jabolčnega kisa, čebulo, kumino, sok limone, čajno žličko masla (lahko tudi oljčnega olja), nekaj več kot deciliter vode, deciliter rdečega vina ter seveda sol in poper.
Priprava je izjemno enostavna. Zeljne liste najprej narežite na nekakšne rezance, tem pa dodajte naribani olupljeni jabolki, žličko kumine, limonin sok, nato pa solite in poprajte po okusu. Sestavine dobro premešajte in pustite mirovati približno dve uri. Nato v posodi raztopite maslo oziroma oljčno olje, dodajte zrezano čebulo in jo zlato prepražite. Na prepraženo čebulo stresite zelje in dodajte nekaj kapljic kisa, zalijte z vodo, premešajte in dušite. Ko se zelje zmehča, dodajte še vino, pustite še nekaj časa, da se mešanica duši, nato pa je jed pripravljena.
Zraven gosi in rdečega zelja sodijo še mlinci, ki pa jih lahko kar kupite, skuhate in postrežete k jedi.
Kapljica vinca ne sme manjkati
K slastni Martinovi pojedini se seveda prileže tudi kozarček rdečega vina. Čeprav je to zdravo za kri, srce, ožilje, prebavo, povečanje odpornosti in je poleg tega tudi dober antioksidant, pa z njim nikakor ne pretiravajte, saj je v prevelikih količinah učinek vina ravno nasproten. Privoščite si kozarček ali dva, nato pa preidite na brezalkoholne pijače. Še posebej, če se imate po večerji namen usesti za volan in odpeljati domov. Previdno, torej!
Dober tek in veselo martinovo vam želimo!
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV