Pri vzgoji španskih jagod se ustvari 4500 ton plastičnega odpada na leto!
"O španskih jagodah, ki vsebujejo vse preveč snovi, četudi nas tolažijo, da znotraj dovoljenih meja, nas svarijo že nekaj let. Gre za pridelavo, ki je daleč od sonaravne in so tudi težave, ki jih prinaša s sabo, vse manj 'naravne'. Predstavljajte si jagode, gojene v monokulturi na 5000 hektarjev in vam bo jasno, da imajo tudi bolezni in škodljivci zelo radi toliko jagod na kupu. Vzgoja jagod, pri kateri uporabljajo vodo iz arteških vodnjakov, je prepolovila priliv sladke vode na to področje iz reke La Rocina, ki je med najbogatejšimi vodnimi viri v Evropski uniji, in tako področje izsušila. Pri vzgoji jagod se ustvari tudi 4500 ton plastičnega odpada na leto, uporabljajo pa se tudi v EU prepovedani pesticidi, na primer 180 ton metilnega bromida na leto," razlaga Sanja Lončar, vodja projekta Skupaj za zdravje človeka in narave.
"Najbolj sveži podatki, ki jih imamo na razpolago pri nas, so iz poročila Kmetijskega inštituta Slovenije za leto 2007. Tedaj so pregledali 19 vzorcev jagod, v 10 pa so ugotovili ostanke fitofarmacevtskih sredstev. V osmih vzorcih so odkrili ostanke ciprodinila, v štirih vzorcih kloratonil (razvrščen med najbolj strupene in kancerogen), trije vzorci so vsebovali fenheksamid, dva pirimetanil (ki v pridelavi jagod v Sloveniji ni dovoljen) in skoraj v vseh so ugotovili prisotnost več kot ene aktivne učinkovine," še dodaja Lončarjeva.
Če si želite privoščiti zdrave jagode, ki bodo upravičile vse zdravilne lastnosti, je najboljše, da jih gojite sami doma. Če te možnosti nimate, jih kupite pri tistemu, ki mu zares zaupate ali se obrnete na ekološko kmetijo.
Jagode lahko pripravite na tisoč in en način, le malo domišljije potrebujete
Ko boste imeli na razpolago kakovostne jagode, si pripravite iz njih kakšno dobro jed. Naredite si lahko na primer džem iz jagod ali jagode z beluši. Lahko pa jih pojeste kar take kot so.
Džem iz jagod
Džem bo vaše brbončice razvajal tudi ob mrzlih zimskih dneh, ko boste lahko okušali plodove poletja.
Za džem potrebujete približno en kilogram očiščenih in opranih jagod, en kilogram želiranega sladkorja in tri limone. Jagode v loncu zmešate z želirnim sladkorjem. Po eni uri džem zavrete, dodate sok sveže iztisnjenih limon in med mešanjem kuhate dobrih pet minut. Če se na džemu naredi pena, jo odstranite s plitvo zajemalko. In džem je pripravljen.
Jagode z beluši
Potrebujete:
500 gramov svežih belušev
500 gramov jagod
2 žlici svežega limoninega soka
1 čajno žličko navadnega sladkorja
175 gramov kisle smetane
75 gramov sladkorja v prahu
Priprava:
Beluše dobro operete in jih skuhate v vodi, ki ji dodate limonin sok in eno čajno žličko sladkorja. Kuhane beluše odcedite, jih prelijete z mrzlo vodo in še enkrat dobro odcedite. Narežete jih na približno en centimeter dolge koščke. Tudi jagode dobro operete, odstranite peclje in narežete na večje kose. V posodi zmešate jagode, beluše, kislo smetano in sladkor v prahu. Postrezite v posodicah.
Pa dober tek!
Vaše mnenje in izkušnje lahko izrazite na FORUMU.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV