Čaj iz listov in cvetov deluje protidepresivno, pomaga pri histerijah, potrtosti, glavobolih in nespečnosti, zdravi kri, ledvice, mehur, zasluzenje pljuč. Čaj primeren tudi za lajšanje težav v menstruaciji in menopavzi, lahko ga pijete po prenapornem psihičnem delu, primeren pa je tudi za otroke, ki jih pogosto mučijo strahovi in močijo posteljo.
Veliko ljudi šentjanževko najbolj pozna kot olje, ki zelo uspešno zdravi opekline, otekline, oparine. Z njim tudi oskrbujemo manjše rane, udarnine in zvine. Lajša tudi težave pri revmi in protinu, dobro se obnese pri masaži hrbtenice, obrabljenih vretencih in sklepih, lajša težave pri pikih žuželk, starejšim ljudem se svetuje vtiranje pri drhtečih udih.
Šentjanževo olje:
Čaj:
Pripravite ga iz ene do dveh čajnih žlic posušenih cvetov, prelijete z vodo, pustite stati 10 min in pijete kot poparek. Čaj lahko nepretrgoma pijete največ šest tednov, posebno v zimskih mesecih.
Šentjanžev čaj za spiranje obraza:
15 g cvetov prelijemo z litrom vrele vode, pokrijemo in počakamo 15 minut. Precedimo in pustimo, da se tekočina ohladi, nakar si temeljito umijemo obraz. Deluje antiseptično, oži žile, odpira in čisti pore. Preprečuje nastajanje kožnih gubic.
Kopel:
Vzamete svežo ali posušeno šentjanževko. Zrežite jo na majhne koščke in zavijte v gazo, tako da dobite mošnjiček ali vrečko. To obesite tako, da teče vroča voda preko nje. Snemite in se okopajte. Kopel bo pomagala pri šibkih kosteh in živčnih boleznih.
Tinktura:
Dve pesti šentjanževih svežih listov namakajte na litru žganja približno tri tedne. Precedite in shranite v primerno embalažo. Dobljena tinktura je odlična za vtiranje proti revmatizmu.
OPOZORILA!!!
- Tudi zdravila naravnega rastlinskega izvora imajo lahko stranske učinke, kar predvsem velja v primerih, ko sočasno uživamo zdravila, ki jih je predpisal zdravnik.
- Rastlinski pripravki iz šentjanževke lahko tako zmanjšajo koncentracijo v krvi ob uporabi množice drugih zdravil, kar pomeni, da zmanjšajo njihovo delovanje. V to skupino spadajo predvsem zdravila, ki se presnavljajo preko jetrnega encimskega sistema.
- Znano je tudi zmanjšano in nezanesljivo delovanje kontracepcijskih tablet.
- V primeru, da s šentjanževko zdravite depresivna stanja in obenem uživate podobna sintetizirana zdravila se zdravilni učinek sicer poveča, povečajo pa se tudi nezaželeni stranski učinki kot so glavobol, povišan tlak, temperatura, znojenje …
- Priporočamo, da se pred uživanjem šentjanževke posvetujete s svojim farmacevtom!
- Nosečnicam in doječim materam uživanje šentjanževke odsvetujemo!
- Bolniki, ki uživate pripravke šentjanževke skupaj z drugimi zdravili, bodite pozorni na vsak primer medsebojnega delovanja. Še bolje pa bo, da te pripravke jemljete samo po predhodnem posvetu z lečečim zdravnikom ali svojim farmacevtom v lekarni.
- Če opazite neželene učinke, to sporočite svojemu zdravniku ali farmacevtu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV