Vizita.si
Bolezen je vedno tudi preizkušnja za odnose, ki jih imamo.

Odnosi in spolnost

Vsaka bolezen vpliva na odnose, ki jih imamo

Lina Eržen
03. 05. 2020 20.15
0

Kakršni koli so že naši odnosi bili, preden smo zboleli – bolezen jih dodatno obremeni, pove dr. Tina Rahne Mandelj, doktorica zakonske in družinske terapije. "Vse resne okoliščine, ki se nam zgodijo v življenju pa tudi pokažejo, kako kakovostni so odnosi, ki jih živimo." Ob že tako težki preizkušnji je to lahko vzrok dodatne stiske. A kaj lahko naredimo?

“Kolikor je rak težka preizkušnja, pa lahko prinese tudi nekaj pozitivnega. Bolniki pogosto začnejo odnose bolj ceniti. Bolj zavestno začnejo stopati v odnose, ki jih imajo,” razlaga dr. Tina Rahne Mandelj, doktorica zakonske in družinske terapije, ki je tudi koordinatorka programov psihosocialne podpore za bolnice in njihove svojce, ki potekajo v organizaciji Europe Donne, slovenskega združenja za boj proti raku dojk. Na enem od njihovih srečanj smo jo tudi ujeli.

Ljudje odnose potrebujemo. Niso pa žal ti vedno nekaj lahkega in enostavnega. Še posebej, če smo jih pred diagnozo morda zanemarjali, kar je zaradi prehitrega tempa, ki ga danes narekuje svet, pogosto.

Kako med boleznijo delati tudi na odnosu s partnerjem in drugimi bližnjimi?

Vsekakor se mora bolnik med boleznijo v veliki meri posvetiti sebi in svojemu ozdravljenju. Vendar pa je dobro tudi pomisliti, kakšni so naši odnosi s partnerjem, družino, bližnjimi. "In dobro je, da začnemo verjeti v odnose, v to, da nam lahko ti dajo tudi veliko dobrega, da niso le nekaj, kar nas obremenjuje. Res je, da so nam v določenih okoliščinah lahko tudi odveč. A takrat to skomunicirajte. Recite ljudem okrog sebe, da v tem trenutku potrebujete svoj čas. In ko lahko, pridite nazaj v odnos in recite, da ste sedaj tu."

Treba je razumeti, da so v času bolezni v stiski tudi bolnikovi bližnji. "Bolezen prizadene vso družino, vse najbližje. In kljub bolezni moramo biti do neke mere še vedno odgovorni do njihovega počutja. Moramo jim dati informacijo, kje smo. In to tudi, če ne vemo, kje smo. V tem primeru jim moramo povedati, da nimamo odgovora, da smo v stiski, da nam je hudo. Ne bojmo se reči, da nečesa ne zmoremo, da nam je pretežko. Recite, če se v tem trenutku o nečem ne morete in ne želite pogovarjati. Toda dodajte, da boste prišli nazaj, ko boste lahko."

Preberite si tudi, kako se je z rakom dojke spopadla Mojca s Katarine nad Ljubljano, ki je imela ob diagnozi le 24 let in trimesečnega dojenčka.

Dr. Tina Rahne Mandelj, doktorica zakonske in družinske terapije, ki pogosto pomaga bolnikom z rakom in njihovim bližnjim.
Dr. Tina Rahne Mandelj, doktorica zakonske in družinske terapije, ki pogosto pomaga bolnikom z rakom in njihovim bližnjim.FOTO: Aljoša Kravanja

"Verjetno vsi poznamo tudi tiste trenutke, ko nas včasih vse moti – nekdo je naredil prepih pa juha je prevroča ... Včasih se je takrat dobro zazreti vase in ugotoviti, kaj nas zares moti. In takrat je prav reči – pravzaprav je bilo pa danes narobe tole. Tole me je prizadelo. To, kar si rekel. Ker sem tako razumela. Ali pa sem recimo tvoj pogled tako razumela. Kaj pa si v resnici mislil? Ljudje smo že tako občutljivi na sporočila, ki jih dobivamo od okolice. Ko smo bolni, pa smo še bolj občutljivi." Vendar je treba dati ljudem priložnost, da povedo, kaj so res mislili.

"Bolnik je tisti, ki vodi ta proces, kako se bodo ljudje obnašali do njega." Svojci se svojo stisko po navadi trudijo skrivati, saj so prepričani, da mora biti v tem trenutku seveda vse podrejeno bolniku in njegovemu ozdravljenju. A včasih mora bolnik res razumeti, da tudi njim ni lahko.

Kako povedati otroku?

 Bolnice se bojijo otrokom povedati, da so bolne. "A tudi otrok potrebuje informacijo, seveda takšno, ki je prilagojena njegovi starosti. On čuti spremembo in če nima odgovora, zakaj se je ta pojavila, lahko krivdo za spremembo prevzame nase. Misli si – morda je mama sedaj toliko manj doma, ker sem bil poreden. Ne ve, da je mama recimo v tem času na zdravljenju." Vsekakor je otroku težko povedati nekaj žalostnega, toda bolje bo, če bo vsaj približno razumel, kaj se dogaja okrog njega, zakaj so naenkrat vsi zaskrbljeni. Nemogoče je pred njim povsem skriti, da je nekaj drugače. "Je pa pri otroku potem še pomembno, da ga spremljamo. Če vidimo, da je žalosten, ga vprašajmo, zakaj je žalosten. Dajmo mu možnost, da se o tem z nami pogovori. Recite mu tudi, naj vam pride povedat, če ga je strah."

Otroku bi najraje prihranili težke trenutke, a žal bolezni pred njim ne moremo skriti. Bolje mu je obzirno povedati, kaj se dogaja.
Otroku bi najraje prihranili težke trenutke, a žal bolezni pred njim ne moremo skriti. Bolje mu je obzirno povedati, kaj se dogaja.FOTO: iStock

Kdo bo prevzel bolnikove naloge?

Nekdo v družini mora prevzeti naloge, ki so bile prej bolnikove. Pogosto ženske še vedno prevzemajo odgovornost za večino gospodinjskih del ter za skrb za otroke. Ko zbolijo, mora nekdo ta dela začeti opravljati namesto njih. "Takšna situacija je lahko še posebej težka, če je bila mama tista, ki je bila v družini vedno močna. Če je bila mama tista, ki je vedno vse negovala, sedaj pa nego in skrb potrebuje ona. Če je bila mama tista, ki je vedno vse rešila, sedaj pa pomoč potrebuje ona." Takšna situacija ni težka le za družinske člane, ki niso vajeni novih okoliščin. Težka je tudi za mamo, ki pričakuje od sebe, da bo ona tista, ki bo poskrbela za druge, bila močna za druge ...

Preberite si tudi zgodbo Petre iz Mojstrane, ki z rakom živi že 13 let.

Ko se pojavi bolezen, se vedno pojavi tudi duševna stiska. In moramo biti toliko prizanesljivi do sebe, da razumemo in sprejmemo, da potrebujemo pomoč in podporo drugih. Bolnik ne potrebuje le pomoči pri vsakodnevnih opravili, prevozih na terapije ... Potrebuje tudi psihološko pomoč. Včasih to lahko nudijo prijatelji, svojci, drugi bolniki, nekdanji bolniki, ki so danes zdravi ... Včasih je dobro sprejeti tudi strokovno pomoč, ki pa je po nepotrebnem pri nas še vedno stigmatizirana. Ljudje se bojijo, kaj si bo mislila okolica, če bodo začeli hoditi na terapije. A dejstvo je, da je stiska lahko tako huda, da je pomoč strokovnjaka pravzaprav nujna. In včasih si morajo, da jo potrebujejo, priznati tudi svojci.

Lahko tudi nimamo odnosov, ki bi nam bili v pomoč

Včasih enostavno nimamo odnosov, ki bi nam v težkih okoliščinah lahko bili v pomoč. "Vprašanje je, ali se v odnosih, ki jih imamo, počutimo dovolj varne, da pokažemo ranljivost, strah, nemoč. Ali lahko ti odnosi to prenesejo, brez da bi se sesuli? Ali imamo odnose, ki nam lahko v duševni stiski pomagajo ali nam bodo v resnici le dodatno otežili okoliščine?" A pogosto je, ko smo v težki čustveni situaciji, tudi nemogoče imeti toliko refleksije, da bi lahko pot ven našli sami. "Včasih je, ko smo v takšnem stanju, enostavno nemogoče sam kaj narediti glede tega." Res se takrat ne bojte poiskati pomoči. Nudijo jo lahko društva, kot je Europa Donna, na Onkološkem inštitutu so zaposleni psihologi. Če potrebujete nujno pomoč, vedite, da imajo urgentno pomoč organizirano vse psihiatrične klinike. Bolezen je težka preizkušnja in ne pričakujte od sebe preveč. Odpustite si tudi občutke, kot so ranljivost, šibkost, strah ... Ker so povsem normalni.

Kot zaključi doktorica zakonske in družinske terapije: "To, da jih čutimo, kaže, da smo samo ljudje, smo človek ob človeku, v življenjskih izkušnjah in na naših poteh, do sebe ali drugega. Sočutje in razumevanje ozdravljata, iskrenost in resnica pa osvobajata."

Preberite si tudi intervju, ki smo ga naredili s psihologinjo mag.  Andrejo Cirilo Škufca Smrdel, ki je zaposlena na oddelku za psihoonkologijo Onkološkega inštituta Ljubljana.

Nič ni narobe niti, če so vam v določenem trenutku odnosi odveč. Le to skomunicirajte, povejte, da v tem trenutku potrebujete čas zase in da boste prišli nazaj, ko boste lahko.
Nič ni narobe niti, če so vam v določenem trenutku odnosi odveč. Le to skomunicirajte, povejte, da v tem trenutku potrebujete čas zase in da boste prišli nazaj, ko boste lahko.FOTO: iStock
In težko ni povedati le otroku in partnerju, včasih je težko povedati tudi ostarelim staršem. Vse to so stiske, ki se pojavijo ob diagnozi bolezni.
In težko ni povedati le otroku in partnerju, včasih je težko povedati tudi ostarelim staršem. Vse to so stiske, ki se pojavijo ob diagnozi bolezni.FOTO: iStock

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587