Hitra, neustrezna, z vitamini in minerali osiromašena prehrana, razne diete, stres, barvanje las, uporaba likalnika in sušilca, vplivajo na naše lasišče. Stanje las lahko poslabšajo tudi temperaturne spremembe, vlaga, sonce, UV žarki in raba nekakovostnih izdelkov za nego las. Prav tako jim lahko škodujejo razne okužbe, vnetja, avtoimunske bolezni ter nekatera zdravila. Vpliv na naše lasišče pa imajo tud podedovane lastnosti, hormonske spremembe, ki se dogajajo v nosečnosti in puberteti ter hormonske motnje.
Naša reakcija na srbeče lasišče je ponavadi praskanje, kar lahko izzove luščenje kože, ranice na lasišču, rdečico in poveča možnosti nevarne okužbe. Obstaja veliko bolezni, ki prizadenejo lasišče in lase. Nekatere so zelo pogoste, tiste resnejše pa so na srečo redke.
Izpadanje las
Izpadanje las, delno ali popolno, imenujemo alopecija. Pri zdravem odraslem dnevno v povprečju izpade 60-100 las. To štejemo za normalno, naravno ali fiziološko odpadanje las, pojavi pa se od enega do treh mesecev po sprožilnem dejavniku.
Sprožilni dejavniki so lahko:
- Stres,
- operacije,
- slabokrvnost,
- motnje delovanja ščitnice,
- pomanjkanje določenih vitaminov (predvsem B-kompleksa)
- pomanjkanje mineralov (cinka, železa),
- hormonske motnje,
- jemanje določenih zdravil.
»Vprašanje sonca in kože lasišča je enako kot za vsak predel kože: dolgotrajna izpostavljenost soncu se sešteva, rezultati se kažejo po desetletju in desetletjih kot starikava, zgubana, suha koža, kar pogosto pelje v solarne keratoze, kar pomeni kronično luščenje in zadebelitev, ki pa če niso zdravljenje, vodijo v kožnega raka. Še večji so problemi pri plešavih moških in tudi pri ženskah z razredčenim lasiščem na temenu, kar je oblika moškega tipa izpadanja las pri ženskah,« je za Naturavit odgovoril prim. Boris Kralj, dr. med. iz ljubljanske AKD dermatološke ambulante.
Lasje lahko začnejo pospešeno izpadati tudi zaradi dolgoletnega barvanja, sušenja in ravnanja las z ravnilcem za lase ali spenjanja v tesen čop.
Kako ukrepati?
Začnemo lahko s spremembo prehrane in jemanjem prehranskih dopolnil, ki vsebujejo vitamine B-kompleksa in minerale, kot sta železo in cink. Sočasno si lahko pomagamo tudi s kakovostnimi kozmetičnimi izdelki, ki krepijo lasna vlakna, spodbujajo rast las ter izboljšajo prekrvavljenost lasišča. Prekomerno izpadanje las lahko traja od nekaj mesecev do nekaj let.
"Iz osebne izkušnje vam svetujem, da najprej omilite in omejite stres, se začnete aktivno ukvarjati z meditacijo in umirjanjem, začnete sprejemati stresne dogodke manj osebno oziroma se čustveno od njih distancirate. To vam lahko uspe z vsakodnevno vadbo meditacije. Obvezno spremenite in uredite prehrano, ker je res zelo, zelo pomembna, saj pomanjkanje določenih hranil lahko vodi v izgubljanje las po celi glavi ali v krogih.
Svetujem vam jemanje biotina, železa, vitaminov D, B12 in C, hidrokolagen, omega 3 in zeolit. Lasišče si umivajte samo z naravnim šamponom. Na lasišče si 3-krat na teden nanesite masko iz mešanice soka sesekljane čebule, žlice aloe vere in stopljene kokosove maščobe," je za Zadovoljna.si povedala Alja Dimic, certificirana prehranska terapevtka. V
Ker je toliko različnih dejavnikov, ki lahko vplivajo na izpadanje las, je vsekakor priporočljivo, da najprej opravimo analizo krvi in da nas pregleda zdravnik.
Prhljaj
Ena najpogostejših težav, povezanih z lasiščem, je prhljaj. Ločimo suh in masten prhljaj. Suhi prhljaj se kaže v obliki suhih, belih lusk na lasišču. Mastni prhljaj je posledica povečanega delovanja žlez lojnic. Pojavi se v obliki belo-rumenih mastnih lusk na lasišču.
»Na lasišču je seveda koža specifična, tako glede debeline, kot glede na število znojnic in lojnic v primerjavi z drugimi deli kože po telesu. To se pokaže že pri fizičnih ali psihičnih obremenitvah, ko se znojimo na lasišču, ko postaja koža mastna ali pa posredno postajajo mastni tudi lasje. V primerjavi s kožo na obrazu so podobnosti, na mestih kot so čelo, rob lasišča, predel ob nosu, pred in za uhlji, kjer se določene težave v zvezi z žlezami pojavljajo podobno in ali istočasno kot po lasišču,« je še dodal prim. Boris Kralj. Prhljaj, ki predstavlja najblažjo obliko seboroičnega dermatitisa ima skoraj vsak četrti človek.
Kaj je seboroični dermatitis?
To je vnetje, ki značilno prizadene tista področja kože, ki so zelo bogata z žlezami lojnicami, torej tudi lasišče in rob lasišča. Pityrosporum ovale, kvasovka, ki normalno živi na koži, ima najverjetneje pomembno vlogo pri nastanku te bolezni. Pomemben vpliv ima povečano izločanje loja, ki je povezano z delovanjem spolnih hormonov.
Sprožilni dejavniki:
- Stres,
- razdražena koža,
- glivice iz rodu Malassezia,
- neprimerna nega las,
- pretirano umivanje s šamponi,
- sušenje z močno temperaturo,
- beljenje in barvanje las,
- vpliv močnega sonca.
Kako ukrepati?
Prhljaj in seboroični dermatitis zdravimo glede na vrsto in jakost težav. Običajno si lahko pomagamo z močnim protiglivičnim šamponom, ki nam ga lahko predpiše zdravnik in kateri vsebuje cinkov pirition, žveplo, selenov sulfid ali azolne učinkovine, ki odstranjujejo kvasovko P. ovale. Šampon moramo na lasišču pustiti učinkovati 5–10 minut in ga nato temeljito izprati. Sprva ga uporabljamo vsak dan, po umiritvi težav pa za preprečevanje ponovitve dvakrat tedensko, oziroma po potrebi.
Pri hujših oblikah prhljaja ali ko je prisotno tudi vnetje, je potrebno obiskati zdravnika, ki predpiše protivnetne učinkovine.
Suho in srbeče lasišče
Kadar je moteno ravnovesje vlage v lasišču, lahko pride do suhega in srbečega lasišča. Suho in srbeče lasišče lahko povzroči zadrego, razdraženost in pogosto tudi neugodje. Posledica je oslabljena zaščitna plast, kar omogoča vdor škodljivih snovi, to pa vodi do raznih mikrovnetij, ki so lahko povezana s prhljajem, srbečico ali izpadanjem las.
Suho in srbeče lasišče je lahko povezano s staranjem ali stanji kože, kot sta atopijski dermatitis in psoriaza, simptomi pa segajo od zelo blagih do zelo resnih.
Sprožilni dejavniki:
- stanja kože, kot sta atopijski dermatitis in psoriaza
- starost – starejši ste, bolj suha je koža
- fizična ali čustvena obremenitev
- genetski dejavniki
- hormonske spremembe
- spremembe temperature ali letnega časa
- dejavniki življenjskega sloga, kot sta slaba prehrana ali kajenje
- določena zdravila
- onesnaženost okolja
- kozmetični šamponi, mila in negovalni izdelki za lase
Kako ukrepati?
- Izogibajte se uporabi prevroče vode in prevročega sušilnika za lase.
- Ne praskajte se, saj s tem povečate možnost dodatnih infekcij.
- Kratka pričeska olajša nego las in lasišča.
- Uporabljajte blage šampone v obdobjih, ko je težav manj. Ko je prhljaj izrazitejši, pa uporabite ustrezen zdravilni šampon dva- do trikrat na teden.
»Opazujte svoje lase, spremljajte kako se kažejo spremembe na lasišču, kakšne so povezave z vašim življenjem, s stresom, letnim časom, spremljajte sami kako se kažejo uporabe določenih sredstev za nego, kam vodijo, posvetujete se z nekom, ki o tem nekaj ve, če so problemi, pa ne nasedajte dezinformacijam, ki jih danes nudijo raznorazni prispevki na forumih in internetih, ki pogosto nimajo resne teže in ne vsebujejo resnice. Zdrava prehrana, ki vsebuje vitamine, minerale, zdrav imunski sistem, kar pomeni zdravo razmerje dela, gibanja, športa, počitka - to je osnovno kar lahko sami vplivamo na to, da bomo imeli malo problemov z lasiščem,« je še zaključil Kralj.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV