"V večini primerov je težko razlikovati med zastrupitvijo s hrano in trebušno gripo , saj lahko isti tipi bakterij živijo tako v hrani kot v človeškem telesu, zato tudi odražajo iste ali podobne simptome," je za womenshealthmag.com pojasnil gastroenterolog Ketan Shah.
Razlike so izjemno subtilne
Čeprav se trebušna gripa in zastrupitev s hrano odražata na precej podoben način, je pomembno, da veste razlog za pojav simptomov. "Določene želodčne bolezni lahko postanejo izjemno nevarne, če se jih ne diagnosticira in zdravi ob pravem času," je ravno tako za womenshealthmag.com povedala ravnateljica Bolniškega centra Long Beach, Bhavesh Shah.
Vzroki
Tako trebušno gripo kot zastrupitev s hrano povzročajo določene bakterije ali virus, razlika pa je zgolj v načinu, kako se okužite.
"Zastrupitev s hrano se zgodi preko okužene prebavljene hrane, ki vsebuje določene patogene, medtem ko se trebušna gripa prenaša na več različnih načinov, med drugim prek stika z okuženo osebo," je dodala Ketan Shah.
Prek hrane se po navadi prenašajo norovirusi, salmonela,stafilokok, kampilobakterioza in Escherichia coli, medtem ko z osebe na osebo po navadi potujejo norovirusi, salmonela in kampilobakterioza.
Poskusite se spomniti, kje ste bili zadnjih 24 ur? Ste bili morda v kontaktu z okuženo osebo ali ste si pred jedjo pozabili umiti roke?
Simptomi
Skupnih simptomov trebušne gripe in zastrupitve s hrano je kar nekaj: krčenje trebušnih mišic, povišana temperatura, hladen pot, slabost, diareja, upad apetita, bolečine v mišicah, sklepih, glavobol in bruhanje.
Tisto, na kar morate biti najbolj pozorni, je čas, v katerem so se razvili simptomi bolezni. Pri zastrupitvi s hrano simptomi nastopijo nekaj ur po okužbi, pri trebušni gripi pa preteče kar 24 do 48 ur od okužbe do pojava prvih simptomov.
Ravno tako je pomemben čas, v katerem okrevate. Simptomi zastrupitve s hrano naj bi ponehali čez nekaj dni, medtem ko simptomi trebušne gripe lahko trajajo ves teden.
Kako si pomagati?
"Pravilna hidratacija organizma in vzdrževanje ravni elektrolitov sta pomembna v obeh primerih bolezni," je še dodala Bhavesh Shah.
Izogibajte se trgovinskim sokovom, ki lahko še dodatno obremenijo vaš želodec. Raje izberite vodo, nesladkan metin čaj ali rehidracijske pripravke, ki jih lahko kupite v bližnji lekarni.
Kar zadeva prehrano, se je najboljše držati BRAT-diete, ki pomeni to, da jeste banane, prepečenec in riž, pijete pa naraven jabolčni sok. V nekaj dneh bi se morali simptomi ublažiti, in takrat lahko začnete znova uvajati preostala živila.
OPOZORILO! Simptomov, kot so dehidracija, kri v blatu, trebušne bolečine ali nagla izguba teže, nikakor ne smete ignorirati! Če se pojavijo, vam svetujemo, da se posvetujete z osebnim zdravnikom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV