Vizita.si
Suhe oči

Bolezni

Kdaj je potrebno zdravljenje suhega očesa?

S.B.
29. 04. 2020 11.00
0

Suho oko je med najpogostejšimi težavami, zaradi katerih pacienti poiščejo nasvet farmacevta. Zaradi nepravilnega delovanja solznih žlez, ki ne proizvedejo dovolj solzne tekočine, ali zaradi neustrezne sestave, lahko začne primanjkovati solznega filma.

Človeško oko ali zrklo je okrogle oblike in ga sestavljajo tri ovojnice. Zunanja je sestavljena iz beločnice, roženice in veznice. Druga plast je iz šarenice, ciliarnika in žilnice. Tretja plast pa se imenuje mrežnica in je najpomembnejši del očesa, saj se v tem predelu ustvarja slika.

Če imate občutek pekočih oči ali se vam zdi, kot da bi vas v očeh nekaj rezalo ali zbadalo in se vaše težave ob branju, gledanju v ekran ali ob prisotnosti dima in prahu še dodatno stopnjujejo, imate najbrž suhe oči. Kar pa ni nerešljiva težava.

Glavna naloga solz je, da oči vlažijo in jih varujejo pred zunanjimi tujki ter prispevajo k jasnemu vidu. Solze nastajajo v solznih žlezah ob očesu in se v minimalnih količinah stalno sproščajo. Z utripanjem očesnih vek pa se potem razporedijo po površini roženice in na njej ustvarjajo tekočinski film, s čimer površina očesa postane gladka in optično čista, kar nam omogoča dober vid.

Suho oko nastane, ko solzne žleze ne proizvedejo zadostne količine solz, kar je lahko tudi posledica staranja in pogosteje doleti ženske kot moške. Glavne posledice nezadostnega solznega sloja so poškodbe solznega tkiva, zamašitev v kanalu solzne žleze ali motnje v delovanju meibomove žleze, ki destabilizira solzni film.

Simptomi suhega očesa

- občutek tujka v očeh
- očesno zbadanje
- pekoč in boleč občutek
- zjutraj so očesne veke zlepljene
- utrujenost oči
- pretirano solzenje
- težavno branje ali delo za računalnikom

Suho oko se največkrat pojavi pri osebah, ki veliko delajo za računalnikom.
Suho oko se največkrat pojavi pri osebah, ki veliko delajo za računalnikom.FOTO: Dreamstime

Kako si lahko pomagate?

Pomembno je, da se pacienti s težavo suhega očesa čimprej oglasijo pri oftalmologu, saj lahko s pravilnim zdravljenjem težave reši ali omili. Suho oko je namreč kronično stanje, ki se zdravi dolgotrajno in različno agresivno odvisno od posameznika.

Oči je treba zaščititi pred izsušenostjo. Z nošenjem kakovostnih sončnih očal omogočite očem zaščito pred soncem in vetrom. V zaprte prostore lahko namestite vlažilce zraka, ki bodo olajšali simptome. Telesu pa morate nujno zagotoviti dobro hidracijo z zadostno količino vode, ki očem koristi in blaži simptome suhosti. Ravno tako sta pomembni prehrana in skrb, da v telo vnesete dovolj maščobnih kislin omega 3 ter vitaminov B-skupine.

Med delom za računalnikom pogosto mežikajte, ekran pa si prilagodite tako, da boste nanj gledali rahlo navzdol in iz primerne razdalje (od pol metra do 0,80 cm).

Lahko si pomagate z vajami za oči in z masažo oči. S krožnimi gibi zaprte oči s kazalcem narahlo masirajte od notranjih kotičkov preko vek in oči. Nekajkrat ponovite postopek, potem pa odprite oči.

Navsezadnje pa lahko poskusite tudi s kapljicami za oči, ki jih lahko dobite na recept ali v prosti prodaji. Če vam trenutni izdelek ne odgovarja, je treba preizkusiti drugega, saj je na tržišču veliko različnih vrst kapljic.

V hudih primerih se lahko pojavi potreba po kirurškem posegu, pri katerem trajno zaprejo solzna izvodila na vekah. Gre sicer za manjši poseg, ki pa se pri nekaterih bolnikih dobro obnese.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650