Znanstveniki iz raziskovalnega inštituta Max Planck za biologijo in staranje v Kölnu so analizirali 44.000 ljudi, starih od 18 do 109 let, in prepoznali 14 biomarkerjev, ki so povezani z imunostjo, nadzorom glukoze in vnetji v telesu. Testi biomarkerjev so pokazali, da lahko z njihovo pomočjo z 83-odstotno natančnostjo predvidijo, ali bo nekdo umrl v naslednjih od 2 do 16 letih. Metodologijo bodo sedaj preoblikovali tako, da bo uporabna s preprostim odvzemom krvi, ki je podoben tistemu, ko želijo zdravniki pri pacientu odkriti okužbo. Znanstveniki namreč upajo, da bo krvni test nekoč tako preprost, da ga bodo lahko uporabili kot vodilo pri pacientovem zdravljenju. Denimo, da bodo lahko pri starejšem človeku bolj natančno ocenili, ali je preveč šibak za operacijo. Strokovnjaki pravijo, da je ta študija velik korak naprej v medicini, a opozarjajo, da bo treba narediti še veliko več raziskav, preden bo test uporaben široki množici v vsakodnevnem življenju.
Zdravniki lahko trenutno bolj na splošno ocenijo, ali bo nekdo umrl v naslednjem letu glede na bolnikov krvni pritisk in nivo holesterola. A ocenjevanje tveganja umrljivosti v naslednjih petih do desetih letih je trenutno bolj slabo, je skupina strokovnjakov zapisala v strokovni reviji Nature Communications.
Kako natanko je potekala raziskava?
Strokovnjaki iz nemškega inštituta so analizirali vzorce krvi na tisoče odraslih ljudi v starostni skupini od 18 do 109 let. Vsi udeleženci študije so bili Evropejci, njihovi podatki pa so bili odvzeti iz 12 že obstoječih sorodnih raziskav. Študije so spremljale udeležence od 2 do 16 let in v tem času je umrlo 5.512 udeležencev raziskave.
Med udeleženci raziskave je skupina raziskovalcev iskala 'presnovne biomarkerje', ki so bili višji pri tistih, ki so živeli dlje. Identificirali so 14 markerjev, ki so jih našli pri moških in pri ženskah v vseh starostnih obdobjih. Te biomarkerje so združili v test.
Da bi ocenili učinkovitost testa, so raziskovalci najprej ocenili tveganje za smrt na podlagi običajnih dejavnikov tveganja, kot so indeks telesne mase, krvni tlak, holesterol, uživanje alkohola in kajenje, prav tako tudi vse diagnoze, ki so jih prejeli udeleženci raziskave, kot so denimo diagnoza raka ali srčnih bolezni.
Skupina raziskovalcev je nato v novem krvnem testu ocenila tveganje umrljivosti udeležencev glede na biomarkerje v njihovem novem testu krvi. Izkazalo se je, da lahko test s 83-odstotno natančnostjo napove tveganje za smrt udeležencev.
To je bilo bolje kot običajni test dejavnikov tveganja, ki je bil do 79 odstotkov natančen. Dr. Amanda Heslegrave, raziskovalka iz britanskega raziskovalnega inštituta za demenco na Univerzi College London je za britanski Mail Online dejala: ''Biomarkerji nam dajejo pomemben vpogled v to, kaj se dogaja pri posamezniku z njegovim zdravjem in tveganjem za razvoj bolezni. Dejstvo, da so delali študijo na veliki populaciji, je pomembno, saj so podatki zato bolj zanesljivi. A študija je omejena, ker je bila opravljena le na podatkih Evropejcev, in se zato ne more nanašati na druge etnične skupine. Za to bodo potrebne dodatne raziskave. Tudi sami so v študiji opozorili, da je njihova raziskava lahko izjemno uporabna, a da bo potrebno še nadaljnje delo, da bi lahko test uporabili v realnem življenju. Je pa to vsekakor dober korak naprej, a test še ni pripravljen za uporabo.''
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV