Nova študija Univerze College London (UCL) je pokazala, da lahko visok tlak povzroči škodo že desetletja prej, preden se pojavijo simptomi demence. Odkrili so, da je v zgodnjih srednjih letih – okoli 36 do 53 leta starosti, najbolj občutljivo obdobje, ko je lahko visok pritisk še posebej uničujoč za naše možgane.
Raziskovalci so uporabili informacije skupine 500 ljudi, ki so jim sledili od njihovega rojstva v istem tednu marca 1946. Udeležencem raziskave so vse življenje merili krvni tlak skozi, v zadnjih letih njihovega življenja, od 69. do 71. leta starosti, pa so jim slikali še možgane. Raziskava je pokazala, da so imeli tisti, ki so imeli visok pritisk med 36. in 53. letom starosti, zmanjšan volumen možganov do 71. leta starosti. Prav tako so imeli večjo vrzel v belini možganov – v delu, ki povezuje različne predele možganov.
Akademiki, ki so raziskavo objavili v žurnalu Lacet Neurology, so zapisali, da je tako visok krvni pritisk prvi opozorilni znak kognitivnega upada in demence. Vodja raziskave profesor Jonathan Schott iz UCL je pojasnil: ''Ta posebna skupina prostovoljcev, ki je vse svoje življenje prispevala k raziskavi, je pomagala izoblikovati naše razumevanja dejavnikov, ki vplivajo na naše zdravje skozi vse življenje. Odkritja kažejo, da lahko krvni tlak celo v 30 letih izjemno škodljivo vpliva na zdravje naših možganov, pa čeprav se simptomi pokažejo šele desetletja pozneje. Odkrili smo, da ima povišan krvni tlak med 36 in 53 letom starosti najmočnejšo povezavo z zmanjšanjem volumna možganov in povečanjem možganskih lezij na belini možganov v starosti. Predvidevamo, da lahko te spremembe sčasoma posledično vodijo do upada možganskih funkcij in sprememb razmišljanja ter obnašanja, zato je ključnega pomena, da poskrbimo za normalen krvni pritisk v srednjih letih našega življenja, če ne že prej.''
Dr. Carol Routledge, direktorica raziskav na britanskem raziskovalnem centru za Alzheimerjevo bolezen, ki je financiralo raziskavo, je povedala: ''Čeprav je to študijo treba še naprej razvijati, da bi lahko natanko ocenili vpliv krvnega tlaka na tveganje za razvoj demenco, že do sedanji rezultati dajejo nov pogled na mehanizme delovanja hipertenzije in njenih uničujočih učinkov na možgane. Ker so udeleženci študije enake starosti in so jih spremljali vse življenje, so lahko dobili dober vpogled v dejavnike tveganja, ki vplivajo na zdravje možganov. Visok krvni pritisk v srednjih letih je najmočnejši dejavnik tveganja za demenco in eden tistih, ki bi jih z lahkoto nadzorovali in uravnali. Raziskava že kaže na to, da bi lahko z bolj agresivnim zdravljenjem visokega pritiska izboljšali zdravje starejše populacije.''
Z visokim krvnim tlakom se danes spopada eden od treh odraslih v zahodnem svetu. Ker visok pritisk nima nikakršnih simptomov, samo polovica ljudi dejansko ve, da ima povišan krvni tlak. Vztrajno povišan krvni tlak pa prinaša številna tveganja in povečuje možnosti za bolezni srca in ožilja, srčni infarkt, kap, odpoved srca, periferno arterijsko bolezen, aortno anevrizmo, bolezen ledvic in vaskularno demenco.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV