Spolno prenosljive okužbe (SPO) spadajo med infekcijske bolezni in se skoraj vedno prenašajo s spolnim stikom. Okužba se ne pokaže kot bolezen, lahko pa pusti trajne posledice na notranjih reproduktivnih organih.
Najpogostejše spolno prenosljive bolezni v Sloveniji:
– genitalne bradavice
– klamidija
– nespecifični uretritis
– sifilis
– genitalni herpes
– gonoreja
Poznamo bakterijske SPO, med katere spadajo npr. klamidija, sifilis in gonoreja. Te so ozdravljive z antibiotiki in ob pravočasnem zdravljenju ne puščajo trajnih posledic. Druga skupina so virusne SPO, kot so HIV, HPV, herpes, hepatitis. V večini teh primerov pa virusi po okužbi ostanejo v telesu. Zato pri virusnih okužbah lahko zdravimo le njihove posledice oz. simptome, ne moremo pa se znebiti samega virusa.
Povzročitelji SPO so lahko še glive (kandidaza), praživali (trihomonioza) ali ektoparaziti (garje, sramne uši). S spolno prenosljivo okužbo se lahko okuži vsaka spolno aktivna oseba, ne glede na starost, izobrazbo, socialni status ali spolno usmerjenost. Večjo verjetnost za okužbo imajo osebe s tveganim vedenjem, kot je pogosto menjavanje spolnih partnerjev, nedosledna uporaba zaščite, vključenost v več vzporednih partnerskih odnosov.
Simptomi in znaki:
– boleče, pekoče in pogosto uriniranje,
– izcedek iz nožnice ali penisa,
– opazne spremembe na sluznici ali koži,
– srbenje,
– bolečine v spodnjem delu trebuha ali bolečine pri spolnih odnosih.
Pri določenih okužbah se v več kot polovici primerov simptomi sploh ne pokažejo. Čeprav je delež moških in žensk, ki se na novo okužijo, približno enak, pa je skupno število žensk, ki živijo z okužbo, višji, saj bakterije dlje časa preživijo v ženskih spolnih organih kot pri moških. Ker večina ljudi ne razvije simptomov, okužbe pogosto ostanejo neopažene.
Možne posledice SPO
Nezdravljene SPO lahko pri moških vodijo v vnetje sečnice, prostate, obmodka in neplodnost. Pri ženskah SPO lahko puščajo resnejše posledice. Pojavi se lahko vnetje v mali medenici, zabrazgotinjenja jajcevodov in posledično zunajmaternična nosečnost ali neplodnost. Okužbe s HPV virusi lahko vodijo v nastanek raka na materničnem vratu. SPO pri nosečnicah se med nosečnostjo ali med porodom lahko prenesejo na otroka, poleg tega pa so lahko vzrok za splav ali prezgodnji porod.
Preventivni ukrepi zoper SPO:
– informirajte se o SPO: kako se širijo, kako se lahko zaščitite, kakšne so možnosti zdravljenja,
– izogibajte se spolnim odnosom s priložnostnimi partnerji (tako pri vaginalnih, analnih ali oralnih odnosih),
– zmanjšate število spolnih partnerjev,
– cepite se: priporoča se cepljenje za preprečevanje okužbe z virusnim hepatitisom in HPV. Cepljenje se priporoča pred spolno aktivnostjo,
– testirajte se,
– bodite monogamni,
– uporabljate kondom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV