Ljudje so splošno prepričani, da uporaba alkohola ni nevarna.
»Med njimi je tudi trditev, da je najhuje, kar se lahko zgodi pri popivanju, da človek omedli, kar seveda ne drži. Dejstvo je, da alkohol deluje kot strup in zaradi zastrupitve z alkoholom lahko tudi umremo. Poleg tega alkohol povzroča tudi posredno smrt, npr. vožnja pod vplivom alkohola, padci, samomori. Prav tako ne drži trditev, da če nekdo omedli zaradi alkohola, ga lahko pustimo, saj se bo samo naspal. Do izgube zavesti zaradi alkohola pride, ker naše telo ni sposobno razgraditi take količine alkohola, kot smo jo popili. Alkohol upočasni delovanje centralnega živčnega sistema, upočasni srčni utrip, zniža krvni tlak in upočasni dihanje. Vse to vpliva na možgane, da izgubimo zavest in takrat smo v zelo veliki nevarnosti, saj lahko tudi umremo. Še posebej je to nevarno pri otrocih in mladostnikih«, pove prim. dr. Barbara Lovrečič zdravja, dr. med. z NIJZ.
Pitje alkoholnih pijač je pogost spremljevalec različnih družabnih dogodkov, vendar lahko prekomerno pitje alkohola prinaša grožnjo za zdravje posameznika. Alkohol deluje opojno, škodljivo in povzroča zasvojenost.
Po zadnjih podatkih poročila NIJZ je v letu 2016 vsak prebivalec Slovenije, starejši od 15 let, v povprečju spil 78 litrov piva, 48 litrov vina in dva litra žgane pijače. Slovenija se tako že desetletja uvršča nad povprečje EU in Evropske regije Svetovne zdravstvene organizacije.
Raba alkohola pri osebah, ki več let pijejo večje količine alkoholnih pijač, je lahko poleg nastanka različnih kroničnih bolezni, povezana tudi z večjim tveganjem za akutne zdravstvene posledice, kot so poškodbe, večinoma zaradi prometnih nezgod.
Znaki za sindrom alkoholne odvisnosti so:
1. Močna želja po alkoholu (Ali pogosto ob eni priložnosti popijete več kot 2 steklenici piva ali več kot 5 dcl vina ali 1,5 dcl žganja? Ali občutite močno željo po alkoholu? Ali kdaj spremenite svoje načrte, da bi lahko šli na pijačo?)
2. Težave pri obvladovanju pitja alkohola (Ali se vam je pogosto zgodilo, da niste mogli prenehati s pitjem, dokler niste bili pijani? Ali se vam je pogosto zgodilo, da ste popili več, kot ste pred pitjem načrtovali?)
3. Vztrajanje v pitju kljub škodljivim posledicam (Ali se je pogosto zgodilo, da vas je po pitju pekla vest ali ste imeli občutek krivde? Ali so imeli drugi ljudje večkrat pripombe na račun vašega pitja? Ali ste bili več kot enkrat kaznovani zaradi vožnje pod vplivom alkohola?)
4. Zanemarjanje drugih aktivnosti in obveznosti zaradi pitja alkohola (Ali se vam je pogosto zgodilo, da zaradi pitja niste mogli opraviti tistega, kar se je od vas pričakovalo? Ali se vam je pogosto zgodilo, da zaradi pitja alkohola niste naredili tistega, kar ste se namenili?)
5. Povečana toleranca (Koliko alkohola lahko popijete, da še niste pijani ? Ali prenesete več alkohola kot pred leti?)
6. Telesne težave ob prenehanju pitja – abstinenčna kriza (Ali ste opazili, da se vam kdaj zjutraj tresejo roke in se umirijo po prvem kozarcu? Ali morate kdaj zjutraj popiti nekaj alkohola, da bi si umirili živce ali se znebili “mačka”?).
Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ. dipl. psih., pravi, da kriteriju za sindrom alkoholne odvisnosti odgovarja tisti, pri katerem so v zadnjem letu prisotni vsaj 3 od 6 naštetih znakov.
Možni kratkotrajni učinki alkohola na posameznika:
– zastrupitev z alkoholom,
– motnje srčnega ritma,
– vnetje trebušne slinavke,
– vnetje želodca,
– motnje razpoloženja,
– motnje ravnotežja,
– motnje v presojanju,
– motnje v koordinaciji,
– motnje v spominu,
– motnje spanja,
– motnje v spolnosti,
– nekritičnost,
– nasilnost,
– samomorilnost.
Dolgotrajni učinki:
– možgani: zmanjšanje možganov, motnje spomina, zmanjšanje miselnih sposobnosti, motnje spanja, koncentracije, depresija, anksioznost, samomorilnost, blodnjavost, delirij, božjast, demenca, možganska kap, zasvojenost oz. alkoholizem
– živčevje po telesu: vnetja in okvare živcev
– prebavila: kronično vnetje požiralnika in/ali želodca, rana na želodcu, zamaščenje jeter, vnetje jeter, ciroza jeter, vnetje trebušne slinavke, žolčni kamni
– srce in žilni sistem: popuščanje srca, nenadna srčna smrt, motnje ritma srca, obolenje srčnega žilja, povišan krvi tlak, okvare možganskega ožilja z možgansko kapjo
– koža: pogostejše bakterijske in glivične okužbe, poslabšanje luskavice in ekcemov, rdečica
– spolni organi in izločala: motnje v spolnosti, zmanjšanje plodnosti
– rakaste bolezni: požiralnik, želodec, ustna votlina, debelo črevo, jetra, dojka
– druge bolezni: slabokrvnost, motnje v strjevanju krvi, motnje presnova sladkorja, napadi putike, motnje v ravnovesju vitaminov, zmanjšana odpornost za okužbe, osteoporoza, okvare mišic
– nosečnost in dojenje: okvare ploda v maternici in dojenčka lahko nastanejo že pri najmanjših količinah alkohola, ki ga pije mati
V Sloveniji zaradi zdravstvenih razlogov, povezanih z alkoholom, vsak dan v povprečju umreta dve osebi. Skupaj s smrtmi zaradi prometnih nezgod, katerih povzročitelji so alkoholizirane osebe, pa vsako leto v povprečju umre več kot 725 oseb. Vse te smrti bi lahko preprečili, če bi z alkoholom ravnali odgovornejše.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV