Vizita.si
Počitek

Bolezni

Prekomerno počivanje je lahko prvi opozorilni znak za Alzheimerjevo bolezen

K.B.
13. 08. 2019 14.10
0

Možganske celice, ki nas ohranjajo budne, so prve, ki pričnejo propadati pri bolnikih z Alzheimerjevo boleznijo. Prav zato je prekomerno počivanje lahko prvi opozorilni znak te najpogostejše oblike demence, kaže nova raziskava.

Počitek
PočitekFOTO: Dreamstime
Možganske celice, ki nas ohranjajo budne, so ene prvih, ki jih pričnejo uničevati toksični skupki beljakovin, ki se nabirajo v možganih imenovani tau. Prav zato je lahko prekomerno počivanje prvi opozorilni znak za razvoj Alzheimerjeve bolezni, pravijo strokovnjaki. Njihovo novo odkritje bi lahko pripomoglo k zgodnji diagnozi, ko zdravila in spremembe življenjskega sloga še lahko pomagajo ali pa bi lahko vodile do boljšega zdravljenja. Vodja raziskave dr. Lea Grinberg, nevrologinja iz Univerze Kalifornija v San Franciscu je povedala: ''Naše delo kaže zanesljive dokaze, da se deli možganov, ki skrbijo za budnost, prvi degenerirajo zaradi nabiranja beljakovin tau in ne amiloidnih beljakovin. Ta proces se prične že v zgodnji fazi bolezni.''

Alzheimerjeva bolezen lahko prične ustvarjati poškodbe že 20 let preden se pojavijo klinični simptomi. Morda je prav to ključni razlog, da do sedaj nismo bili uspešni pri zdravljenju te demence, saj smo v poskusnih zdravljenjih pacientom zdravila dajali prepozno. Znanstveniki so morda tudi ciljali na napačno tarčo, in sicer na amiloidne beljakovine namesto na tau beljakovine.

Možgani
Možgani FOTO: Dreamstime

O rednih počitkih so raziskovalci in negovalci pričali že veliko preden so se pri pacientih pojavile težave s spominom, a ni bilo jasno ali moten spanec povečuje tveganje za Alzheimerjevo bolezen ali so z boleznijo povezane spremembe krive za to. Sedaj pa je ameriška ekipa strokovnjakov našla močne dokaze za to, da gre v resnici za zgodnji znak demence.

Tri področja v možganih spodbujajo budnost - locus coeruleus (LC), lateralno hipotalamično območje (LHA) in tuberomamilarno jedro (TMN) - so v procesu razvoja Alzheimerjeve demence izgubila celo do 75 odstotkov nevronov. Tam so se močno nabrale tudi tau beljakovine. Vodja raziskave dr. Jun Oh iz centra za spomin in staranje na Univerzi Kalifornija San Francisco (UCSF) je povedal: ''Neverjetno je, ker ne prihaja do degeneracije samo enega možganskega področja, ampak cele mreže sistema za budnost. Tako možgani ne morejo več kompenzirati z drugimi področji, saj so vse te celice s funkcijo ohranjaja budnosti uničene istočasno.''

Študija, ki je bila objavljena v žurnalu Alzheimer's and Dementia (Alzheimerjeva bolezen in demenca) kaže, da so ta področja ena prvih, ki pričnejo propadati, zato lahko prekomerno počivanje - še posebej, če se pojavi kljub temu, da ponoči nismo imeli težav s spanjem - lahko kaže na razvoj te demence.

Prejšnja študija, ki jo je opravila ista ekipa je pokazala, da so ljudje, ki so umrli s povišanim nivojem beljakovine tau v možganih, že doživljali spremembe razpoloženja, vključno z anksioznostjo in depresijo, poleg tega tudi motnje spanja. Dr. Grinberg je pojasnila: ''Naši novi dokazi o degeneraciji možganov, ki je povezana s tau beljakovinami, ki se nabirajo na centrih za budnost, kažejo, da se moramo bolj osredotočiti na tau beljakovine, da bi razumeli zgodnje faze Alzheimerjeve bolezni in opravili raziskavo, s katero bi odkrili novo zdravljenje, ki bi bilo osredotočeno na zgodnje nabiranje tau beljakovin na teh področjih možganov.''

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662