Virus HPV velja za najpogostejšo spolno okužbo in samo v ZDA se z njo okuži okoli 79 milijonov ljudi. Gre za virus, ki je povezan s številnimi oblikami raka, vključno z rakom na materničnem vratu, rakom prostate, grla, glave, vratu in danke. Vse od leta 2006 je cepljenje proti virusom HPV v kar 79 državah po svetu postalo del javno financiranih programov za preprečevanje širjenja okužbe s HPV. V ZDA je cepivo na voljo v dveh ali treh dozah, ki jih deklice med 11 in 12 letom starosti prejmejo na vsake pol leta. Leta 2011 so prišla priporočila, da bi brezplačno cepljenje nudili tudi dečkom enake starosti. A tako zdravstveni strokovnjaki kot splošna javnost so se spraševali, ali je širjenje cepljenja smiselno, saj prinaša velike stroške in ali bo prineslo želene rezultate.
Zadnja študija, ki je bila objavljena v strokovni reviji Journal of the American Medical Association, je pokazala, da je med leti 2009 in 2016 prišlo do zmanjšanja okužb oralnih HPV infekcij pri necepljenih moških za 40 odstotkov, in to samo zaradi rednega cepljenja deklic. Ko je precepljenost dovolj visoka, namreč pride do 'čredne' imunosti. Strokovnjaki iz Centra za raziskave raka v Houstonu, Teksas, so pojasnili, da so zaradi vse večje precepljenosti deklic, vse bolj zaščiteni tudi moški, pa čeprav niso prejeli cepiva. Njihova odkritja niso vzpodbudna le zato, ker se stopnja spolno prenosljivih bolezni tako zmanjšuje, a tudi zato, ker s tem odpravljajo glavni vzrok prenekaterih zgoraj omenjenih oblik raka.
Kako je potekala raziskava?
Ekipa strokovnjakov je pogledala podatke oralnih okužb z virusom HPV v ZDA od leta 2009 do leta 2016. Poleg tega so pregledali podatke o necepljenih moških in ženskah v starostni skupini od 18 do 59 let. Raziskovalci so odkrili, da so se oralne okužbe z virusom HPV zmanjšale iz 2,7 odstotka na 1,6 odstotka, kar je upad za 40 odstotkov med necepljenimi moškimi. A med necepljenimi ženskami ni bilo statistično pomembnih razlik.
Strokovnjaki so prepričani, da je ta upad posledica 'čredne' imunosti med moškimi, kar pomeni, da je dovolj ljudi cepljenih proti bolezni, da se ta ne more širiti. To pripisujejo vse večjemu porastu cepljenja proti HPV med deklicami.
Po podatkih ameriškega Centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) je v letu 2016 prejelo cepivo proti HPV okoli 50 odstotkov deklic starih med 13 in 17 let in 37,5 odstotkov dečkov iste starostne skupine.
Ko so leta 2006 prvič na trgu predstavili cepivo proti HPV, so sprva večinoma cepili deklice, ki še niso imele spolnih odnosov, saj je bilo manj verjetno, da so bile izpostavljene HPV virusom. Menili so, da če so deklice že imele spolne odnose, so že bile izpostavljene tem virusom. A kar nekaj študij je kasneje pokazalo, da se lahko s HPV virusom okužimo tudi, če nismo spolno aktivni. Do tega lahko pride na dva načina. Prva oblika je preko drugih načinov stika z genitalijami, kot je dotik rok ali ust z genitalijami. Drugi pa je preko stila s kožo, ko se denimo dotikamo nesteriliziranih povzršin v telovadnici ali pri zdravniku.
Kljub številnim dokazom, da je cepivo varno in učinkovito je stopnja cepljenja v ZDA še vedno nižja, kot v nekaterih drugih državah, denimo v Španiji, Grčiji, na Portugalskem v Avstraliji in v Novi Zelandiji. Trenutna precepljenost je v Sloveniji 49,8 odstotna, kar je premalo. Pri nas je cepljenje dečkov za enkrat samoplačniško, cepljenje deklic pa brezplačno.
Najvišja precepljenost je trenutno v Avstraliji in Avstralija je tudi prva država, ki ima cilj, da bo do leta 2035 eliminirala raka na materničnem vratu. Deklice, ki so cepljene proti HPV, imajo namreč za 90 odstotkov manjše tveganje, da bi zbolele. Vse države, ki imajo visoko precepljenost, prav tako beležijo pomembno upadanje števila okužb z HPV, genitalnih bradavic, predrakavih sprememb in raka. Največ teh primerov je še vedno v državah, kjer niso uvedle brezplačnega cepljenja.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV