Vizita.si
Možgani

Bolezni

Preprosta navada preprečuje upad možganov v starosti

Vizita.si
12. 08. 2022 05.00
0

Pitje čaja vsak dan je dobro za vaše možgane, trdijo znanstvniki, ki so odkrili, da vas lahko ta navada varuje tudi pred boleznimi možganov povezanimi s staranjem. Gre za preprosto navado življenjskega sloga, za katero pravijo lahko izjemno koristi vašim možganom.

Pitje čaja je v Veliki Britaniji priljubljena navada in Britanci vsak dan zaužijejo skoraj 100 milijonov skodelic čaja. Statistike kažejo, da skoraj 98 odstotkov Britancev svoj čaj pije skupaj z mlekom. A čaj ni priljubljen le na otoku, ampak tudi drugod po svetu. Velja namreč za enega najbolj priljubljenih napitkov na svetu, takoj za vodo. A kot kaže, je to izjemno zdrava navada. Študije pred zadnjo študijo so že pokazale, da lahko redno pitje čaja zmanjša tveganje za sladkorno bolezen tipa 2 in nam celo pomaga, da živimo dlje. Zadnja študija, ki jo je izvedla Univerza Singapur v sodelovanju z Univerzo Cambridge in Essex in je bila objavljena v strokovnem žurnalu Aging (staranje), pa je pokazala, da lahko pitje čaja poskrbi tudi za zdrave možgane.

Pokazalo se je, da so udeleženci, ko so čaj pili vsaj štirikrat na teden 25 let zapored imeli boljše povezave v možganih. Vodja študije dr. Feng Lei je povedal: ''Rezultati naše študije dajejo prvi dokaze o pozitivnem vplivu čaja na možganske strukture. Redno pitje čaja ima varovalne učinke proti upadu kognitivne funkcije, ki jo prinese staranje in pri organizaciji možganov. Kaj s tem mislim? Če si predstavljate, kako poteka cestni promet, lahko takšno ureditev prenesete na dele možganov, ki predstavljajo končno destinacijo. Povezave med temi različnimi deli možganov pa so ceste. Če je cestni promet bolje organiziran, se vozila in potniki po poteh premikajo bolj učinkovito in z manj truda. Podobno velja pri povezavah v možganih, ki jih krepi pitje čaja.''

Pitje čaja
Pitje čajaFOTO: Dreamstime

Kako so prišli do rezultatov?

Okoli 30 odraslih, ki so bili starejši od 60 let, so prosili, da bi bili udeleženi v kognitivnih testih, ki so jih opravili za študijo. Prostovoljci so tako prestali MRI posnetek možganov, odgovorili pa so tudi na vprašanje, kako pogosto pijejo zeleni, črni ali oolong čaj ali prav tako kavo. Pokazalo se je, da so udeleženci raziskave, ki so čaj pili vsaj štirikrat na teden 25 let zapored imeli boljše povezave v možganih.

Nemški raziskovalci pa so lansko leto odkrili, da polifenoli v čaju pomagajo pri premagovanju 'notranjega stresa', če poleg tega jemljemo še prehranski dodatek cinka. Študija leta 2017 je pokazala, da lahko pitje čaja ublaži prevelike poraste krvnega sladkorja. Spet druga študija je pokazala, da imajo ljubitelji čaja manj tveganja za kognitivni upad. Slednjo raziskavo je prav tako izvajal dr. Lei s svojo ekipi strokovnjakov, kjer so dejali tudi, da imata zeleni in črni čaj bioaktivne snovi, ki izboljšujejo spomin. Dr. Lei je povedal: ''Čaj je bil priljubljen napitek vse od antike, z prvimi zapisi o njegovi uporabi, ki sega okoli 2700 let pred našim štetjem na Kitajskem. Čaj se danes uživa na več načinov iz različnih sestavin, ki jih še vedno najpogosteje pridobivamo iz Azije - Kitajske in Japonske. Veliko študij je pokazalo, da s staranjem pride do slabiših povezav v možganih. Naša študija pa je pokazala, da je prav redno pitje čaja lahko učinkovito pri preprečevanju kognitivnega upada možganov in da je pitje čaja preprosta izbira življenjskega sloga, ki izjemno koristi zdravju vaših možganov.''

Čaj
ČajFOTO: Dreamstime
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650