Vizita.si
Tomografija uporabnika kokaina

Bolezni

Poglejte, kako kokain dobesedno poje možgane

K.B.
02. 08. 2019 12.02
3

V bolnišnici na Malti so sprejeli 45-letnega moškega, ki mu je kokain dobesedno pojedel možgane. Ko so ga sprejeli v bolnišnico, se je spopadal z visoko vročino in bil popolnoma zmeden in vse bolj neodziven, kmalu pa so mu diagnosticirali hude poškodbe možganov. Njegovo stanje se je hitro poslabševalo, vse dokler ni padel v komo.

 

Neimenovanega moškega so na urgenco na Malti pripeljali njegovi starši, po tem ko se je spopadal z visoko vročino in je postajal vse bolj komatozen, kar pomeni, da je postajal vse bolj odsoten in da se ni več odzival na osnovna navodila okoli sebe. 45-letniku so zdravniki opravili slikanje možganov in posnetki so pokazali hude spremembe beline v možganih, ki je sestavljena iz živcev, ki nadzorujejo učenje.

V bolnišnici so mu zdravniki redno opravljali MRI slikanje, ki je pokazalo, kako so mu postopoma odmirale živčne celice v belini. Testi, ki so jih izvedli, ko se je moški zbudil iz kome so pokazali, da so bili njegovi možgani tako poškodovani, da je bilo njegovo stanje podobno demenci. Neimenovanemu pacientu, ki se je zdravil v Mater Dei bolnišnici v mestu Msida na Malti, so zdravniki diagnosticirali levkoencefalopatijo, ki jo je povzročilo jemanje kokaina. Levkoencefalopatija je progresivna poškodba možganov, ki jo je v njegovem primeru povzročila redna uporaba kokaina.

Kokain ima različne fizične učinke na telo, ki lahko povzročijo začasno ali nepopravljivo poškodbo možganov.
Kokain ima različne fizične učinke na telo, ki lahko povzročijo začasno ali nepopravljivo poškodbo možganov. FOTO: Dreamstime

Ko je bolnik prišel v bolnišnico, so bili zdravniki sprva zaskrbljeni, da se moški spopada z infekcijo možganov, zato je prejel antibiotike in protivirusna zdravila, a se je njegovo stanje samo še slabšalo. Spomnil se je, da se je v glavo udaril dvakrat v zadnjih dveh tednih, a njegovi starši so zdravnikom povedali, da redno jemlje kokain in da je samo dva dni, od kar je na zadnje vzel kokain. Njegova zmedenost je bila tako huda, da je zdravnica dr. Ylenia Abdilla v svojem poročilu zapisala: ''Pacient ne sodeluje, ne more opravljati osnovih nalog in ne sledi navodilom.'' Njegovo stanje se je le še poslabševalo, vse dokler ni padel v komo, njegove mišice pa so otrdele, so zdravniki zapisalo v strokovni reviji British Medical Journal Case Reports, kjer so predstavili njegov primer.

Zdravniki so odkrili, da ima bakterijsko infekcijo na ureznini tik nad očesom in so ga takoj preselili na intenzivno nego, kjer so mu opravili MRI posnetke glave. Ti so pokazali, da se 45-letnik v resnici spopada z možganskimi poškodbami, ki so vse hujše. Toksična levkoencefalopatija je stanje, ki je pogosto usodno, saj gre za poškodbe beline, ki je sestavljena iz živčnih celic globoko v možganih, obdaja pa jo zunanja plast sivine. Igra ključno vlogo pri učenju, reševanju težav, hoji, ravnotežju in posameznikovem razpoloženju.

Moški je potreboval kar mesec dni, da je postal dovolj priseben, da je lahko sploh opazoval svojega negovalca, ki se je sprehajal po sobi. Po dveh mesecih so ga odpustili iz bolnišnice, a so zapisali, da se spopada z zmerno kognitivno okvaro. Gre za stanje, ki je dobro poznano po tem, da močno poveča tveganje za razvoj demence. Kljub vsemu so se po letu dni njegove sposobnosti razmišljanja vrnile na normalen nivo, pa čeprav so posnetki možganov še vedno kazali znake fizične poškodbe možganov. A k sreči je moški lahko živel povsem neodvisen od drugih in vse odtlej ni jemal kokaina. Skupina zdravnikov, ki ga je zdravila, je v poročilu o svojem primeru zapisala: ''Prognoza za levkoencefalopatijo, ki je posledica jemanja kokaina je slaba - stanje se pogosto hitro poslabša in vodi do smrti. Redko se zgodi, da pride do popolnega okrevanja, kot je bilo v tem primeru.''

Kako kokain poškoduje možgane?

Kokain ima različne fizične učinke na telo, ki lahko povzročijo začasno ali nepopravljivo poškodbo možganov. Ko droga pride v krvni obtok, povzroči dvig krvnega pritiska, pospešen srčni utrip in je izjemno škodljiva za celice v sluznici ven in arterij. Poškodbe krvnih žil, ki prenašajo kisik po telesu, imajo direkten vpliv na možgane, saj zmanjšajo oskrbo možganov s krvjo, kisikom in hranili, ki jih možganske celice potrebujejo. Pokazalo se je tudi, da redni uporabniki kokaina porabljajo manj sladkorja v možganih, kar kaže na to, da celice v možganih zaradi oslabljenosti ne porabljajo toliko energije ali da so popolnoma odmrle. Ena od študij je pokazala, da kokain pospeši staranje možganov. Znanstveniki iz Univerze Cambridge so odkrili, da povprečni človek s staranjem vsako leto naravno izgublja 1,69 ml sivine, nekdanji ali trenutni uporabniki kokaina pa izgubljajo skoraj dvakrat toliko, in sicer 3,08 ml sivine na leto.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662