Sifilis (lues) ali francoska bolezen je nalezljiva genitalna okužba, ki lahko zajame vse organe človekovega telesa. Povzročiteljica sifilisa je bakterija Treponema pallidum.
Kako pride do okužbe?
Več kot 95 odstotkov okužb sifilisa nastane pri spolnih odnosih z okuženo osebo. Nespolne okužbe so posledica poljubljanja, ugrizov in drugih dotikov z bolnikom, ki ima razjede na koži. Pomembno je, da je sifilis odkrit čim bolj zgodaj, saj tako lahko preprečimo širjenje okužbe in povečamo uspešnost zdravljenja.
Simptomi: glede na trajanje, delimo sifilis na zgodnji in pozni (trajanje do enega leta oziroma nad eno leto), glede na vrsto okužbe pa na pridobljeni in prirojeni. Inkubacija pri sifilisu traja približno 3 tedne.
Simptomi v primarni stopnji
Na mestu vdora bakterije v telo, po treh dneh nastane zatrdlina, po nekaj dneh pa ta bunčica razpade v okroglo in ovalno, sicer nebolečo, razjedo s trdimi robovi. Najpogostejše mesto, na katerem se pojavi je spolovilo, lahko pa jo opazimo tudi na ustnicah ali ustni votlini. Po nekaj dneh začnejo otekati področne bezgalke, po dveh mesecih pa oteče večina bezgavk. Nekaj dni kasneje se pojavi nesrbeč izpuščaj, ki se širi s trupa na okončine. Po enem do dveh mesecih izgine in za seboj pusti belkaste lise. Štiri do pet mesecev po okužbi lahko začnejo izpadati lasje. Pojavijo se krogci pleše, ki se potem sami zarastejo.
Čas med okužbo s sifilisom in prvim vidnim simptomom je ponavadi 21 dni, kožna sprememba pa je lahko vidna 10 dni po okužbi, najkasneje pa tri mesece. Kožnemu izpuščaju, ki se pojavi, rečemo čankar. Ponavadi je majhen , čvrst, okrogel in neboleč. Pokaže se na predelu, kjer se je sifilis prenesel na telo. Čankar je na okuženem mestu prisoten od 3 do 6 tednov, pozdravi se sam od sebe, brez zdravljenja. Če se vam pojavi čankar in se ne zdravite proti sifilisu, okužba napreduje v sekundarno stopnjo.
Simptomi v sekundarni stopnji
V sekundarni stopnji sifilisa, ni nujno, da se pojavijo vidne spremembe na koži, lahko pa pride do sprememb na ožilju in v centralnem živčevju. Bolezen dokažemo in kasneje nadziramo z ugotavljanjem protiteles v krvi ali možganski tekočini bolnika.
Simptomi sekundarnega sifilisa so poleg kužnih izpuščajev lahko tudi:
- otečene bezgavke,
- vročina,
- izpadanje las,
- izguba telesne teže,
- glavoboli,
- bolečine v mišicah.
Simptomi in znaki sekundarnega sifilisa se pozdravijo z ali brez zdravniškega zdravljenja. Vendar brez zdravniškega zdravljenja sifilis progresira v pozno in latentno okužbo.
Po podatkih NIJZ, je bilo v letu 2017 največ okužb s sifilisom prijavljenih na območju Ljubljane, Kopra, in Celja.
Kako preprečiti okužbo?
Okužbo lahko preprečite z varnim spolnim vedenjem, to so spolni odnosi z enim samim zvestim spolnim partnerjem, ki je neokužen, hkrati lahko tveganje za okužbo s sifilisom zmanjšate s pravilno uporabo kondomov pri vsakem spolnem odnosu. Bolnik je najbolj kužen v obdobju zgodnjega sifilisa. Preventivno zdravljenje je možno do tri mesece po tvegani izpostavitvi okužbi. Za posameznike, ki imajo spolne odnose z različnimi partnerji, je priporočljiva redna preiskava krvi.
Zdravljenje sifilisa
Pomembno je, da sifilis ugotovite v čim krajšem času po okužbi, saj tako preprečite širjenje okužbe, in povečate uspešnost zdravljenja. Zdravljenje poteka z antibiotikom - za najbolj učinkovito zdravilo velja še vedno intramuskularna injekcija penicilina, ki jo predpiše zdravnik specialist. Pri alergiji na penicilinske antibiotike se daje doksiciklin ali tetraciklin. Okužbe ki trajajo dlje časa, potrebujejo večjo dozo penicilina. Osebe okužene in kasneje zdravljene, ne smejo imeti spolnih odnosov z novimi partnerji, dokler sifilis popolnoma ne izzveni.
Po podatkih NIJZ, pri poznem sifilisu zdravljenje ne vpliva na okvare, ki so že nastale. Če ste že preboleli sifilis in ste bili uspešno zdravljeni, vas to ne zaščiti pred ponovno okužbo. Ker so kožne sifilitične spremembe pogosto skrite v nožnici, zadnjiku, pod kožico penisa ali v ustih, lahko okužba s sifilisom pri spolnem partnerju ostane neprepoznana.
Po zakonu se morajo vse sifilitične okužbe prijaviti, obvezno pa je tudi testiranje nosečnic.
Posledice
Pri nezdravljenem sifilisu se pri 8% do 10 % okuženih po 10 do 12 letih, lahko pa tudi prej, pojavijo težke nevrološke motnje. Četrtina nezdravljenih bolnikov zboli za kroničnim vnetjem osrednjega živčevja, kar vodi v demenco. Pojavijo se motnje hoje, mokrenja in odvajanja. Na koncu se pojavi še ohromelost, poškodbe obtočil in kosti.
*Zanimivost
Beseda sifilis izhaja iz grščine in pomeni »tisti, ki ima rad prašiče«. Sprva je bil tako imenovan junak pesnitve v latinščini, ki jo je napisal Girolamo Fracastoro leta 1530, z naslovom ˝Syphilis sive morbus gallicus˝ (Sifilis ali francoska bolezen). V pesnitvi je bil Syphilis svinjski pastir, ki je zbolel za to boleznijo. Bralci so naslov napak razumeli in tako je sifilis postala sopomenka za tedaj uveljavljeno ime francoska bolezen.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV