Sindrom zlomljenega srca ali strokovno poimenovana stresna kardiomiopatija, v povprečju prizadane večje število žensk, kot moških. Gre za stanje, ki se pojavi ob nenadnem ali šokantnem čustvenem dogodku. Zaradi nenadne večje količine stresnih hormonov, se poviša krvni tlak, srce pa se začasno poveča in ne zmore več črpati vse krvi, medtem, ko ostale funkcije srca delujejo normalno naprej.
Pojavi se lahko ob kateremkoli težkem fizičnem ali čustvenem stresu. Ženske pa prizadane drugače kot moške, saj imajo moški več receptorjev za adrenalin, kot ženske, zato se tudi v stresnih situacijah ponavadi lažje znajdejo.
»Ženske imajo kar sedemkrat več možnosti kot moški, da občutijo posledice sindroma. Starejše ženske pa so še bolj ranljive od mlajših. To je edino kardiološko zdravstveno stanje, kakršnega najdemo predvsem pri ženskah," je za Times povedal dr. Abhiram Prasad.
Simptomi, ki spremljajo zlomljeno srce:
- Slabost,
- vrtoglavica,
- utrujenost,
- prekomerno potenje,
- kratka sapa,
- bolečine v hrbtu ali čeljusti,
- bolečine v prsih,
- oteženo dihanje,
- neredni srčni ritem,
Srce ima v primeru boja ali bega zaradi receptorja za stresne hormone, sposobnost biti hitreje. Kadar pa se zgodi, da je teh hormonov naenkrat preveč, pa lahko srce pade v šok in doživi podobne simptome, kot pri srčnem napadu. Razlika med resničnim srčnim napadom in zlomljenim srcem je, da pri slednjem ni faktorjev, ki povzročijo srčni napad, kot na primer zamašena arterija.
Na ultrazvočni sliki se lahko stanje zlomljenega srca prepozna po razvlečeni srčni konici, ki skoraj popolnoma miruje. Zaradi stresnih hormonov se koronarne arterije zožajo, kar pri pravem infarktu preprečuje, da bi kri pravilno krožila po telesu. Stanje sindroma zlomljenega srca se zdravi z beta blokatorji, pacient dobi sredstvo za pomiritev in nekaj dni ostane na opazovanju v bolnišnici.
Škoda, ki jo sindromi povzročijo na srcu, je lahko trajna, vendar, če je zdravniška pomoč primerna in predvsem pravočasna, lahko bolnik popolnoma okreva. Večinoma okrevanje traja od enega do dveh tednov. Majhen odstotek je tistih ljudi, ki znova zbolijo, večina pa jih ozdravi in njihovo srce se vrne v normalno stanje.
"Takotsubo je uničujoča bolezen, ki lahko naenkrat uniči zdrave ljudi. Nekoč smo mislili, da so učinki te bolezni začasni, zdaj pa lahko vidimo, da lahko prizadenejo ljudi do konca življenja. Glede na raziskavo, ki je pokazala dolgoročne učinke na zdravje srca menim, da moramo te bolnike zdraviti na podoben način kot tiste, ki jim grozi srčno popuščanje,"je za Daily Mail povedala Jeremy Pearson, z britanske fundacije za srce.
Dolgoročno je potrebno delati na sebi. Skrb zase je precej pomembna, naučiti se morate obvladovati stres, ukvarjati se z meditacijo, se dobro in zdravo prehranjevati ter dobro in kvalitetno spati. Ob družabnih stikih in podpori prijateljev in družine ali psihoterapevtov pa zlomljeno srce lahko hitro in dodobra okreva.
Zanimivost* bolezen je bila prvič diagnosticirana leta 1990, na Japonskem. Poimenovali so jo tudi takotsubo kardiomiopatija, kar pomeni vršo za lov hobotnic.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV