Sramne dlake nas ne ščitijo pred spolno prenosljivimi boleznimi, je pokazala nova razisakva, ki je bila objavljena v strokovni reviji PLOS ONE in so jo izvedli raziskovalci iz Univerze Ohio. Pokazalo se je, da ni prav nobene povezave med odstranjevanjem sramnih dlak in povečanim tveganjem za okužbo s klamidijo in gonorejo. Rezultati študije nasprotujejo rezultatom predhodnje raziskave, ki je bila objavljena leta 2016 in je pokazala, da odstranjevanje sramnih dlak poveča tveganje za spolno prenosljive bolezni.
V novi raziskavi so raziskovalci spremljali več kot 200 žensk, študentk, ki so poročale o odstranjevanju sramnih dlak in svoji spolni aktivnosti. Ženske so bile tudi redno testirane za dve najpogostejši bakterijski spolno prenosljivi bolezni klamidijo in gonorejo. Skoraj vse udeleženke raziskave (98 odstotkov) so poročale o odstranjevanju sramnih dlak vsaj enkrat v svojem življenju. Med njimi jih je 54% povedalo, da so si v zadnjem letu odstraninile vse sramne dlake vsaj enkrat na teden. 18% jih je dejalo, da so si sramne dlake odstanile vsaj šestkrat v zadnjem mesecu, zaradi česar so jih raziskovalci poimenovali kot 'ekstremne odstranjevalke dlak'.
Okoli 10 odstotkov udeleženk študije se je v času raziskave okužilo s klamidijo in gonorejo. A skupina 'ekstremnih odstranjevalk dlak' ni imela nič večjega tveganja za diagnozo kot dekleta, ki si niso tako pogosto odstranjevala sramnih dlak.
A zanimivo so to drugačni rezultati, kot so bili rezultati študije leta 2016, ki so jo opravili na Univerzi Kalifornija v San Franciscu, kjer so odstranjevanje sramnih dlak povezali s povečanim tveganjem za spolno prenosljive bolezni. Ta študija je bila objavljena v žurnalu Sexually Transmitted Infections in je preučila rezultate raziskav, ki so vključevali več kot 7500 ljudi. Njihovi podatki so pokazali, da so imeli tisti, ki so si odstranjevali sramne dlake, za 80 odstotkov večje tveganje, da se bodo okužili s spolno prenosljivo boleznijo v primerjavi s tistimi, ki si jih niso odstranjevali.
Kljub vsemu je bila študija iz leta 2016 osnovana na samoporočanju o spolno prenosljivih boleznih in ne na dejanskih diagnozah, ki jih potrdimo z laboratorijskimi testi. Prav tako ni upoštevala stopnjo spolne aktivnosti. ''Možno je tudi, da so imeli tisti, ki so si pogosto odstranjevali sramne dlake, pogostejše spolne odnose, kar avtomatsko pomeni, da imajo večje tveganje za okužbo s spolno prenosljivo boleznijo,'' je v izjavi za javnost zapisala Maria Gallo, avtorica nove študije in epidemologinja iz Univerze Ohio.
Tudi, ko je bila študija Univerze Kalifornija objavljena, so raziskovalci priznali, da obstaja možnost, da njihova odkritja niso neposredni dokaz, da je odstranjevanje sramnih dlak krivo za povečano tveganje za spolno prenosljive bolezni. Nova študija Univerze Ohio pa je bolj napredna, saj je osnovana na diagnozah, ki so potrjene v laboratoriju in ker upošteva tudi pogostost spolnih odnosov. Kljub vsemu pa ima tudi ta študija svoje pomanjkljivosti. Vse ženske so iz iste univerze in vse so belke, kar pomeni, da ne vemo, ali rezultati te študije veljajo tudi za drugo populacijo. Prav tako so testirali le dve spolno prenosljivi bolezni - klamidijo in gonorejo, a teh bolezni je še veliko več.
Kljub vsemu so avtorji študije zapisali, da njihova odkritja ne podpirajo kakršne koli intervencije javnega zdravja, ki bi pozivala k preprečevanju odstranjevanja intimnih dlak. Seveda pa še vedno velja, da imajo največje tveganje za okžbo s spolno prenosljivimi boleznimi tisti, ki ne uporabljajo kondoma, imajo več spolnih partnerjev ali imajo spolni odnos s partnerjem, za katerega ne vedo, ali se spopada s spolno prenosljivo boleznijo.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV