Vizita.si
Kognitivne distorzije

Duševno zdravje

Kdaj je pravi čas za samozdravljenje?

S.B.
29. 04. 2020 11.00
0

V življenju prehajamo v obdobja in odnose, ki nas kdaj tudi ranijo, izkušnje pa so lahko za nas boleče, zato nas naš organizem preko samozdravilnega mehanizma opozarja, kdaj se moramo ustaviti, poglobiti vase, se soočiti s težavami ali umakniti od okolja in ljudi, ki na nas vplivajo negativno.

"Absolutno si moramo vzeti čas zase takrat, ko nas na to opozori naše telo s svojimi signali kot so: utrujenost, pogosti prehladi, viroze, bolezni, bolečine pa tudi, ko zaznamo, da postajamo pretirano impulzivni, imamo težave s spanjem, spominom, koncentracijo, smo anksiozni, se težko umirimo, čutimo prve znake depresije ... Vse omenjeno namreč kaže na trenutno slabo psiho-fizično počutje, pogosto pa tudi na prve znake izgorelosti, ki jo je pomembno pravočasno prepoznati in jemati skrajno resno, saj sicer v končni fazi zahteva dolgotrajno okrevanje, ki lahko traja tudi leto in več," je razložila izkustvena družinska terapevtka in psihoterapevtka, Tina Korošec. 

Obdobje samozdravljenja lahko prepoznate kadar občutite:

- utrujenost in željo po osamitvi in izogibanju okolici

- ko si želite bližine zgolj tistih, za katere menite, da so istega mnenja kot vi in se jim želite v popolnosti zaupati, posledično pa meja med vašo zasebostjo in deljenjem občutkov postane nejasna,

- ko iščete informacije o duhovnosti in duhovnem znanju,

- ko ste čustveno izredno občutljivi, ranljivi in močno doživljate čustva drugih. Ko želite drugim pomagati, da bi na ta način rešili svojo čustveno stisko,

- ko se vaše telo burno odziva na nihanja čustev,

- kadar ste do sebe nepopustljivi in vse, kar počnete, delate z veliko mero perfekcionizma in močne samokritike.

Rana iz preteklosti ali negativne izušnje namreč lahko še vedno krvavi.
Rana iz preteklosti ali negativne izušnje namreč lahko še vedno krvavi.FOTO: Shutterstock

Ti znaki kažejo, da ste v ranljivem obdobju in, da morate s seboj ravnati nežno in previdno. "Zato je pomembno, ne samo, da se naučimo vzeti si čas zase, ko nas na to z glasnimi signali opozorita naša psiha in telo, temveč, da si že preventivno vzamemo vsaj nekaj minut dnevno in se povežemo s samim s seboj in s svojim telesom, ko je to še v normalni funkciji," je še dodala Tina Korošec.

Rana iz preteklosti je lahko še vedno živa, zato je nekaj najbolj naravnega dejstvo, da ste bolj ranljivi, občutljivi in pasivni. Do svojih ran morate biti spoštljivi, saj so te vaše učiteljice in vam bodo v prihodnosti nudile neprecenljive izkušnje.

Kako hišni ljubljenčki vplivajo na duševno zdravje?
Preberi še
Kako hišni ljubljenčki vplivajo na duševno zdravje?

V kolikor svojim težavam ne posvečate dovolj pozornosti oz. se z njimi ne soočite, si jih ne priznate in jih potlačite, lahko s tem škodujete svojemu zdravju. Pojavijo se lahko razne psihosomatske bolezni. Zapletejo se lahko tudi medsebojni odnosi z bližnjimi.

"Zato seveda ni potrebno, da čakamo, da naše telo fizično zboli, preden se začnemo jemati resno, saj lahko že s kratkim dnevnim check in-om preverimo svoje počutje in stanje telesa ter s tem preventivno preprečimo marsikatero težavo. Ko namreč ozavestimo svoje sprotno počutje, s tem hkrati že sprostimo tudi zastalo napetost, ki bi sicer kasneje lahko terjala svojo razrešitev skozi fizične ali psihološke simptome," še pove Tina. 

"Na tak način spoznavamo sebe in svoje telo in se naučimo veliko hitreje zaznati, ali smo tekom dneva potlačili kakšna čustva, nas je kaj vznemirilo pa tega nismo predelali ali pa se morda počutimo pod stresom in napeti in bi potrebovali sprostitev pa tudi ali se morda v našem telesu kuha kakšen simptom v obliki bolečine ali bolezni, za katerim pogosto stojijo ravno nerazrešene čustvene obremenitve," zaključi terapevtka.

Zato vam na srce polagamo, da pozorno preučite svoja občutja in razloge zanje ter jih sprejmete in se z njimi soočite. Dajte si čas in  verjemite, da je vsako spoznanje in izkušnja, še posebej tista negativna, lahko dobra popotnica za vaše nadaljnje življenje in osebno rast.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650