Vizita.si
Srečna ženska

Duševno zdravje

Optimisti dokazano živijo dlje. Preverite, za koliko let

K.B.
27. 08. 2019 13.19
1

Ljudje z optimističnim pogledom na svet imajo za 70% več možnosti, da bodo doživeli 85 let kot preostali, je pokazala zadnja raziskava Univerze Boston. Optimizem pa se za nekoliko bolj izplača ženskam kot moškim.

 

Pogled na svet z optimistične perspektive nam lahko pomaga, da bomo živeli dlje časa. Optimisti, ki vidijo kozarec na pol poln, bodo živeli dlje in imajo več možnosti, da bodo dosegli 85. rojstni dan, kaže nova raziskava. Strokovnjaki menijo, da se optimistični ljudje bolje soočajo s stresom, kar pozitivno vpliva na njihovo duševno zdravje. Prav tako si bodo bolj verjetno zastavili cilje in verjeli, da jih lahko dosežejo, vključno s tistimi o zdravem življenjskem slogu. Posledično imajo več možnosti, da bodo več telovadili in jedli zdravo, so odkrili strokovnjaki.

Raziskovalci iz univerze Boston so desetletje spremljali skoraj 70 000 žensk in 30 let skoraj 1 500 moških. Redno so izpolnjevali vprašalnike, s katerimi so raziskovalci ocenili njihov pogled na življenje. Odkrili so, da imajo optimisti za 11 do 15 odstotkov daljšo življenjsko dobo in imajo več možnosti, da bodo dosegli visoko starost, kar pomeni 85. let starosti.

Najbolj optimistične ženske so imele za 50 odsotkov več možnosti, da bodo doživele 85. rojstni dan in najbolj optimistični moški za kar 70 odstotkov, da bodo dosegli to starostno mejo.

''Raziskave do sedaj so preučevale številne dejavnike tveganja za različne bolezni in prezgodnjo smrt, a relativno malo smo do sedaj odkrili o pozitivnih psiholoških dejavnikih, ki izboljšujejo možnosti za zdravo staranje,'' je pojasnila avtorica študije dr. Lewina Lee. ''Ta študija je pomembna za javno zdravje, saj kaže, da je optimizem ena od pomembnih psihosocialnih prednosti, ki lahko podaljšajo človeško življenjsko dobo.''

Ženska
ŽenskaFOTO: Dreamstime

Avtorji študije zaključujejo, da so rezultati raziskave izjemno pozitivni in da prinašajo veliko upanje za starejše ljudi, saj študije kažejo, da se optimizma lahko naučimo. Meditacija, kognitivna behavioralna terapija, pisne vaje in drugi pristopi lahko izboljšajo posameznikov pogled na življenje.

Študija, ki je bila objavljena v žurnalu Proceedings of the National Academy of the Science, podaja definicijo optimizma in pravi, da gre za prepričanje v to, da bo prihodnost prijetna, saj ima posameznik nadzor nad ključnimi deli življenja in kako se bodo izšli.'' Pesimist pa ima na drugi strani občutek brezupa, ki ga spremlja pogled na življenje, da so problemi ves čas prisotni in da so ti posledica posameznikovih slabših sposobnosti.

Kako je potekala raziskava?

Raziskovalci so leta 2004 69 774 ženskam v starostni skupini od 58 do 86 let dali za izpolniti vprašalnik, na podlagi katerega so ocenili njihov optimizem. Spremljali so jih desetletje. Enako metodo so uporabili med 1429 moškimi, ki so bili stari od 41 do 90 let in so jih spremljali od leta 1986 do leta 2016.

Rezultati so pokazali, da imajo optimistične ženske v povprečju za 14,9 odstotkov daljšo življenjsko dobo, optimistični moški pa za 10,9 odstotkov daljšo življenjsko dobo. Optimistični ljudje so manj verjetno trpeli za sladkorno boleznijo tipa 2 in za depresijo, a so prav tako živeli dlje, četudi so v zakup vzeli ta dva dejavnika tveganja. Optimisti so bolj verjetno telovadili in optimistični moški so bili bolj verjetno suhi in so pili manj alkohola. Avtorji študije pravijo, da je optimizem lahko zdrav, saj ljudem pomaga, da lažje premagajo stres in negativne situacije vidijo kot izziv in ne kot grožnjo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650