Vizita.si
Glavobol

Kje vas boli?

Samo tri skodelice na dan lahko sprožijo migreno

K.B.
13. 08. 2019 08.03
1

Za vse, ki se spopadajo z migreno, je morda bolje, da opustijo svojo navado pitja kave, kaže zadnja raziskava strokovnjakov z Univerze Harvard. Kot kaže, lahko samo tri skodelice kave na dan že sprožijo napad migrene.

Raziskovalci z Univerze Harvard so odkrili, da pitje treh ali več skodelic kave na dan močno poveča tveganje za migreno. V študiji so spremljali 98 ljudi, ki se spopadajo z epizodami migren, kar pomeni, da se s tem bolečim glavobolom spopadejo do 14 dni v enem mesecu. Odkrili so, da pitje dveh skodelic kave ali druge kofeinske pijače ni vplivalo na povečano tveganje za migreno. A tisti, ki so spili več kot tri skodelice kave na dan, so povečali tveganje za migreno za 40 odstotkov. Če so spili pet skodelic kave na dan, pa za kar 161 odstotkov.

Raziskovalci z Univerze Harvard so odkrili, da pitje treh ali več skodelic kave na dan močno poveča tveganje za migreno.
Raziskovalci z Univerze Harvard so odkrili, da pitje treh ali več skodelic kave na dan močno poveča tveganje za migreno. FOTO: Dreamstime

Vodja raziskave Elizabeth Mostofsky z Univerze Harvard je za britanski Mail Online povedala: ''Pitje enega ali dveh kofeinskih napitkov na dan, kot kaže, ni povezano z razvojem migrene, a pitje več kot treh skodelic kave na dan je povezano z visokim tveganjem za razvoj tega glavobola.''

Migrene se pogosteje pojavljajo pri ženskah, in sicer kar trikrat pogosteje kot pri moških, glavobol pa lahko spremljajo tudi vrtoglavica, slabost in močna bolečina. Včasih se tem simptomom pridruži tudi tako imenovana aura, ki se izrazi z vidnimi, senzoričnimi in motoričnimi simptomi. Migrena lahko traja od štiri do 72 ur, doživlja pa jo od 12 do 15 odstotkov ljudi. Težava z migrenami se pogosteje pojavlja pri ljudeh, ki se spopadajo s sladkorno boleznijo, astmo ali epilepsijo. Raziskovalci so svoja odkritja objavili v ameriškem žurnalu medicine in zapisali, da je vpliv kofeina na migrene kompleksen, saj je odvisen od odmerka kofeina in pogostosti pitja. Čeprav lahko sproži napad, ima lahko kofein tudi protibolečinski učinek.

V študiji so udeleženci dvakrat na dan pisali dnevnik, šest tednov zapored, kjer so poročali o pogostosti in moči migrenskih napadov in njihovem vnosu kofeinskih napitkov. Raziskovalka dr. Suzanne Bertisch je povedala: ''Le malo je študij, ki so preverjale tveganje za razvoj migrene in spremembo vnosa kofeina.''

Vzrok za nastanek migrene še vedno ni popolnoma jasen. Strokovnjaki mislijo, da se pojavi, ko pride do nenormalne možganske aktivnosti, ki vpliva na živčne signale, kemikalije in krvne žile v možganih. Potencialni sprožilci migren so stres, anksioznost, depresija, slab spanec in hormonske spremembe med menstrualnim ciklom. Tudi dehidracija, prekomerno uživanje alkohola ali spuščanje obrokov so lahko vzroki za pojav migrene.

Glavobol
GlavobolFOTO: Dreamstime

Pogosto je najbolj učinkovit način zdravljenja migrene uporaba protibolečinskih tablet, priporoča se tudi ležanje v temni sobi. A to je kratkoročna rešitev. Na dolgi rok je treba spremljati, kaj povzroča oziroma sproža migreno - prekomerno zaužita količina kofeina je lahko le eden od dejavnikov. Vzroki so lahko še čustveni, kot so  stres, tesnoba, napetost, depresija, fizični, kot so utrujenost, slab spanec, delo v izmenah, menopavza. Vzrok je lahko napačna prehrana, pogosto je migrena lahko posledica dehidracije, določene hrane, nerednih obrokov. Včasih je vzrok jemanje nekaterih zdravil. Če sumite, da je vzrok ta, se o drugi izbiri zdravila posvetujte s svojim zdravnikom. Poleg tega so tu še okoljski dejavniki, kot so zatohlo okolje, glasni zvoki, kajenje, močna svetloba, računalniški ekrani in še bi lahko naštevali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662