Vizita.si
Išias

Kje vas boli?

Kako si pomagati pri išiasu?

Vizita.si
16. 06. 2023 05.00
0

Išias je izraz za živčno bolečino v nogi, ki jo povzroča razdražen in/ali stisnjen ishiadični živec. Bolečina običajno izvira iz spodnjega dela hrbta in seva globoko v zadnjico ter potuje navzdol po nogi. Preverite, kako si pomagati ob išiasu.

Išias
Išias FOTO: iStock

Išiasna bolečina se običajno občuti kot nenehen pekoč občutek ali utripajoča bolečina, ki se širi iz spodnjega dela hrbta v zadnjico in seva po sprednji ali zadnji strani stegna v nogo ali v stopalo. Spremlja jo lahko občutek otrplosti v zadnjem delu noge, včasih se pojavi še mravljinčenje ali šibkost v mišicah. Išias običajno prizadene eno nogo, redko se pojavi v obeh. Simptomi išiasa se lahko poslabšajo, če sedite ali skušate stati, če se nagnete naprej, če se obrnete na stran, ležete k počitku ali ko kašljate. Simptomi se lahko ublažijo med hojo ali med ogrevanjem medeničnega predela.

Ishiadični živec je najdaljši živec v telesu, ki oživčuje spodnje okončine telesa - levo in desno nogo. Simptomi so precej odvisni od predela, kjer je živec stisnjen ali vnet. Običajno določena poškodba ne povzroči išiasa, a se ta navadno razvije s časom. Po podatkih spletne strani Spine health (zdravje hrbtenice) prizadene od 10 do 40% populacije, najpogosteje okoli 40. leta starosti. 

Navade, ki škodujejo našim kostem
Preberi še
Navade, ki škodujejo našim kostem

Pogosto tudi pri nekaterih poklicih, kot je denimo voznik tovornjaka ali upravljalec naprav v proizvodnji. Običajno se pogosteje pojavi pri tistih, ki se pri svojem delu pogosto nagibajo naprej, na stran ali dvigujejo svoje roke nad nivo ramen. Dejavniki, ki povečujejo tveganje za razvoj išiasa so še kajenje, težave z duševnim zdravjem, kot je depresija, ljudje, ki so visoki in starejši stari od 50 do 60. let. Poleg tega tveganje povečuje debelost, genetska nagnjenost, pomanjkanje vitamina B12, neaktivno življenje in določeni poklici.

Pri večini ljudi, pri katerih se pojavi išias, običajno bolečina izzveni v 4 do 6 tednih brez kirurškega zdravljenja. Če pride do hujše živčne poškodbe, okrevanje traja dlje časa. Okoli 33% ljudi se z bolečinami spopada do 1 leta. Če pride do hudih zapletov in so prisotni napredni simptomi, se lahko opravi operacija.

Joga lahko pomaga pri blaženju bolečin.
Joga lahko pomaga pri blaženju bolečin.FOTO: iStock

Kako si pomagati?

Prvi ukrep ob pojavu išiasa je običajno kombinacija fizioterapije, zdravil, terapevtskih injekcij in alternativnih terapij. Fizioterapija vključuje krepitev hrbtenice in mišic v spodnjem delu hrbta, trebuha, zadnjici in boku, povečati je treba moč središča telesa (core). 

Raztezne vaje pomagajo raztezati zatrdele in nefleksibilne mišice v stegnu in zadnjici. Aerobna vadba, kot je hoja, plavanje in terapija v bazenu, pa pomagajo pri izmenjavi hranil in tekočin v telesu. Čeprav se včasih zdi, da bi bilo najbolj prijetno, če bi lahko le počivali, je pri išiasu pomembno, da ostanemo aktivni kolikor je mogoče in se izogibamo dolgotrajnemu počitku ali fizični neaktivnosti.

Eden najpogostejših razlogov za bolečine v kosteh
Preberi še
Eden najpogostejših razlogov za bolečine v kosteh

Sicer pa si sami lahko pomagate ublažiti bolečino tudi tako, da si pomagate s hladnimi in vročimi obkladki. Položite jih na spodnji del hrbta nekkrat na dan za nekaj minut. Prvih nekaj dni po pojavu išiasa uporabite mrzle obkladke, nato pa tople. Druge alternativne terapije, ki vam lahko pomagajo so tudi joga, masaža, biofeedback terapija in akupunktura. 

V lekarni lahko kupite tudi protibolečinske tablete, če te ne pomagajo, pa vam lahko zdravnik predpiše močnejše tablete, ki sprostijo mišice in delujejo protivnetno. Nekateri antidepresivi prav tako lahko pomagajo ali steroidne injekcije, ki se jih injicira direktno v razdražen živec.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650