Vizita.si
Lasje v času menopavze postajajo tanjši in lahko začnejo izpadati.

Lepota

Kako hormoni vplivajo na vašo kožo in lase?

S.B.
29. 04. 2020 11.00
0

Ko se približujete času menopavze, začne raven vaših hormonov upadati, zaradi zmanjšanja nastajanja estrogena pa lahko pride tudi do redčenja ali celo izgube las. Prav tako estrogen stimulira nastanek kolagena, ki je odgovoren za mehkobo kože, zato v času menopavze koža postane bolj suha.

Suha koža v času menopavze lahko pripelje do nastanka drugih težav s kožo

Zaradi suhosti, bo vaša koža izgubila napetost in bo videti zgubana. Zgornji sloji kože postajajo tanjši, poleg suhe kože pa obstaja tudi možnost nastanka hiperpigmentacijskih madežev. Ravno tako se začne proces zmanjšanja spodnjega sloja maščobnega tkiva, kar lahko pripelje do izgube volumna in pojava vidnih popokanih kapilar na koži. Zjutraj in zvečer je potrebno kožo očistiti z naravnimi sredstvi. Ko je koža še vlažna, pa za dnevno nego nanesite serum, saj ga koža lažje absorbira, kot kreme.

Na drugi strani, povišan delež progesterona, v primerjavi z estrogenom, lahko pripelje do pojava aken. Zato vam v tem obdobju pa tudi nasploh v življenju priporočamo uživanje gozdnih sadežev, kot so maline, borovnice, ribez, brusnice in gozdne jagode.

Lasje v času menopavze postajajo tanjši in lahko začnejo izpadati.
Lasje v času menopavze postajajo tanjši in lahko začnejo izpadati. FOTO: Dreamstime

Pravilna prehrana lahko pomaga pri vzdrževanju zdravja vaše kože

Nepravilna prehrana lahko pripomore k staranju kože, predvsem k temu prispevajo živila, kot so bel sladkor, ogljikovi hidrati, gazirane pijače, suhomesni proizvodi, konzervirana hrana, hrana s preveliko vsebnostjo soli, cvrta hrana in pitje alkohola.

Če si želite zdrave in negovane kože, potem morate poskrbeti za pravilno in uravnoteženo prehrano. Takšna prehrana naj vsebuje žitarice, sadje, zelenjavo, stročnice, oreščke, nizko maščobne mlečne proizvode, perutninsko meso in ribe.

Zelo pomemben antioksidanten učinek na vašo kožo ima vitamin A, ki proizvaja kolagen. Jedi, bogate z vitaminom A so npr. rumenjak, korenje, paradižnik, špinača, brokoli, buča, marelice in melona. Najbolj pomemben antioksidant pa je vitamin E, saj zmanjšuje poškodbo kože, povzročeno z UV žarki, na ta način pa preprečuje nastanek hiperpigmentacijskih madežev. Naravni izvor vitamina E so npr olivno, kokosovo in sojino olje, žitarice, zdrob ter oreščki.

Omega 3 maščobe, ki se nahajajo v lososu, orehih, sardinah, soji in lanu, pa pripomorejo k proizvodnji naravne zaščite sloja kože, ki je zadolžen za hidratacijo. Prehrana, ki ne vsebuje teh maščob, dodatno prispeva k suhi koži v času menopavze.

Omega 3 maščobe se nahajajo v lososu, orehih, sardinah, soji in lanu.
Omega 3 maščobe se nahajajo v lososu, orehih, sardinah, soji in lanu.FOTO: iStock

Lasje v času menopavze postajajo tanjši in lahko začnejo izpadati

Estrogen vpliva na rast in ščiti folikle pred vplivom androgena, moškega hormona. Kot rezultat padca estrogena v času menopavze, lasje postajajo tanjši, včasih počasneje raste in na ta način izgublja gostoto. Za rešitev te težave, je potrebno vpeljti zdrave navade. Predvsem je potrebno uživati živila, obogatena z železom in biotinom. Železo igra ključno vlogo pri preprečevanju izpadanja las, biotin pa je poznan kot vitamin za rast las. Bogati izvor teh hranilnih snovi so robe, oreščki, grah, piščančje meso, zelena solata, paradižnik in korenje. Tako kot za zdravje kože, je tudi pri zdravju las pomembna konzumacija omega 3 maščobnih kislin, saj te pomagajo pri hidrataciji las in pospešujejo njihovo rast. Določene zdravilne rastline neguje lase, lahko pa tudi deluje stimulativno na pretok krvi v lasišču. To so npr. aloe vera, ginseng, sivka in rožmarin.  

Za zdrave in lepe lase so pomembni proteini in železo. Prehrana, v kateri primanjkuje proteinov, je lahko vzrok prekomerni izgubi las. Protein keratin je namreč glavna sestavina las. Zato je pomembno, da v svojo prehrano vključiš belo meso, ribo, jajca, sir, jogurte, sojo in grah. Nezadostna količina železa, ki se odraža skozi anemijo, je eden od najbolj pogostih prehrambenih razlogov za pretirano izpadanje las. Železo namreč dovaja kisik do lasišča in, če ga primanjkuje za rast las, ti postanejo krhki in začnejo izpadati. Da bi to preprečili in popravili vsebnost železa, v prehrano vključite nemastno rdeče meso, belo meso, ribo, temno zeleno listnato zelenjavo, žitarice in suho sadje. Koristna je lahko tudi masaža lasišča, saj omogoča dotok krvi v folikule. Ko je govora o umivanju in negi las, se je potrebno izogibati barvi las z vsebnostjo amonijaka.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650