Vizita.si
Milia

Koža

Kaj so beli mehurčki okoli oči? Nikar jih ne stiskajte

K.B.
14. 05. 2020 10.45
0

Nihče ne ve natanko, zakaj se milje – bele pikice okoli oči – sploh pojavijo in zakaj jih nekateri dobijo pogosteje kot drugi. Čeprav te niso škodljive, pa so lahko izjemno moteče. Preverite, kako se jih znebiti.

So se vam kdaj pod veko ali na veki pojavile majhne bele ali rumene pikice? Te se lahko pojavijo tudi na nosu ali na licih. Običajno so izjemno trdovratne in rečemo jih milija. V resnici gre za majhne ciste, ki se oblikujejo tik pod površino kože. Milija se razvije, ko se delci odmrlih kožnih celic ujamejo pod kožo in ustvarijo majhne bele krogljice, je za Helath.com pojasnil profesor dermatologije Neil Alan Fenske iz Medicinske fakultete južna Florida v mestu Tempa. Znotraj ciste je keratin, beljakovina, ki je sestavni del tako kože kot las. Milija lahko zraste do dveh milimetrov, a je običajno manjša. Čeprav se lahko razvije kjerkoli, so te majhne pikice najpogostejše pri novorojenčkih.

''Skoraj polovica dojenčkov se bo spopadala z milijo, ki se običajno pojavi na obrazu,'' je povedala Nkanyezi Ferguson, dermatologinja iz Medicinske univerze Iowa Carver. ''Pri novorojenčkih milija običajno v štirih tednih izgine sama po sebi in zanjo ni potrebno zdravljenje. Običajno izgine tudi tako, da za njo ne ostane nikakršna brazgotina.''

Pri odraslih pa lahko traja nekoliko dlje. Milija je neškodljiva in običajno zanjo ni potrebno zdravljenje.

''Skoraj polovica dojenčkov se bo spopadala z milijo, ki se običajno pojavi na obrazu,'' je povedala Nkanyezi Ferguson, dermatologinja iz Medicinske univerze Iowa Carver.
''Skoraj polovica dojenčkov se bo spopadala z milijo, ki se običajno pojavi na obrazu,'' je povedala Nkanyezi Ferguson, dermatologinja iz Medicinske univerze Iowa Carver.FOTO: Profimedia

Kaj jo v resnici povzroča?

Eden od razlogov za pojav malih pikic okoli oči je lahko uporaba težkih kozmetičnih proizvodov. Povezane so tudi z nekaterimi zdravstvenimi stanji, določenimi zdravili, poškodbami kože, kot so opekline, izpuščaji, dermabrazija in celo tatooji. V teh primerih so majhne pikice imenovane sekundarna milija in se lahko pojavijo kjerkoli na telesu. ''Pojavi se lahko na področju, kjer je bil prej žulj ali pa razjeda,'' pojasnjuje dr. Fergusonova. ''Žulj se denimo pozdravi, nekaj odmrlih kožnih celic pa se ujame pod kožo in nastane milija.'' Podobno se lahko zgodi po sončni opeklini. Njihov razvoj pa lahko spodbudijo tudi nekatera zdravila, s katerimi zdravijo raka ali močni kortikosteroidi.

Kako se znebiti milije?

Zdravljenje ni potrebno in običajno izgine sama po sebi v nekaj tednih ali mesecih. Kljub vsemu je njihov videz lahko izjemno moteč, a pomembno je, da bele pikice ne stiskate. To lahko stanje le še poslabša. Če se je želite znebiti, obiščite dermatologa, ki bo opravil ekstrakcijo. ''Te celice so res zagozdene pod kožo,'' pove newyorška dermatologinja Michele S. Green. ''Odstranimo jih lahko samo z ekstrakcijo.''

Čeprav je pravilna nega kože pomembna, se z njo žal ne moremo znebiti milije. Tudi napačna nega kože ne povzroča milije, pove dr. Fenske. Pri procesu odstranjevanja milije lahko pomaga uparenje kože, tako da sedimo v kadi v kopalnici, medtem ko izpod tuša teče vroča voda. Na ta način lahko kožo pripravite, da bo dermatolog milijo lažje odstranil. A pazite, da se pri tem ne opečete. ''Para lahko odpre pore, a se samo z njo ne boste znebili milje,'' pove dr. Green.

Milia
MiliaFOTO: Profimedia

Nekateri poskušajo tudi z naravnimi pomagali kot je voda vrtnice, ki naj bi delovala protivnetno ali z manuka medom, ki prav tako deluje protivnetno in antimikrobno, a ni dokazov, da bi to v resnici lahko pomagalo. Nekaj dokazov pa je, da bi lahko pomagal retinol. ''Če je prisotnih veliko belih pikic, vam lahko zdravnik priporoči topični nanos retinola, da bi zmanjšali število milij in olajšali njihovo odstranitev,'' še doda dr. Ferguson.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662