Kadar začutimo ščemenje na najbolj izpostavljenih mestih - čelu, nosu, ramah, kolenih in nartu, je to že skrajni opozorilni znak, da se umaknemo v senco. S tem zmanjšamo težave, ki bi se lahko kasneje le stopnjevale. Zagrela polt že pomeni določeno poškodbo kože, a kasnejši negativni učinki UV žarkov so še pospešeno staranje kože, opekline, rak kože, siva mrena, slabitev imunskega sistema. Poškodbe kože se z leti seštevajo in kasneje lahko izbruhnejo v obliki kožnega raka.
Najbolj občutljivo kožo imajo otroci, šolski otroci, pa tudi mladostniki. Prav zato je zanje treba še posebej poskrbeti. Uporabljajo naj sončno kremo z visokim zaščitnim faktorjev, najmanj 30. Kolikor večja je količina prejetih UV žarkov vse od otroštva, toliko večje utegnejo biti genetske poškodbe materiala v celicah povrnjice in toliko večje je lahko tveganje za morebitni poznejši nastanek različnih vrst kožnega raka, med njimi tudi najbolj nevarnega melanoma. Bolj previdni morajo biti tudi tisti, ki spadajo v eno izmed naslednjih skupin:
- odrasli in otroci, ki imajo številna pogmentna znamenja;
- osebe, ki so svetlih las in zelo svetle polti;
- osebe, ki imajo v družini primere kožnega raka;
- ljudje, ki se kronično izpostavljajo UV žarkom, zaradi narave svojega dela.
Zakaj se po izpostavitvi soncu pojavi rdečina kože?
Vzrok za pijav rdečine je razširitev krvnih žil v zgornjem delu ustnjice v koži. K temu pripomorejo tudi nekatere kemilne snovi, ki se sproščajo iz poškodovanih kožnih celic, tako imenovani prostaglandini. Po pretiranem izpostavljanju soncu tako nastane rdečina, ki je posledica vnetne reakcije. Tako po prvi stopnji pojava rdečine nastopi oteklina, mehurji, bolečina in srbenje. Vodeni mehurčki se čez čas posušijo in koža se odlušči.
Kako si pomagati, če imamo opečeno kožo?
Sončne opekline najprej hladimo z obkladki. Opečene predele prekrijte s hladnimi in mokrimi obkladki (gaza, namočena v prekuhano in ohlajeno vodo) ali s hladilnimi geli za obkladke, ki jih večkrat zamenjajte. Pri blagih opeklinah lahko pomaga tudi najmanj polurno namakanje v hladni kopeli. Dodate ji lahko 10 kapljic sivkinega ali kamiličnega olja, lahko pa tudi skodelico ohlajenega kamiličnega čaja. Vendar s kopelmi ne pretiravajte, da vam ne podhladijo telesa.
Odlični so tudi hladilni geli. Pri tem je najpogosteje za opekline uporabljen gel, ki vsebuje izvleček aloe vere. Je naravni izdelek, ki hitro pomaga, saj ohladi kožo in prizadeto povrhnjico oskrbi z vlago ter pospeši regeneracijo. Poleg tega prodre v najgloblje plasti kože in koži povrne prožnost. Na voljo so različni geli z različno vsebnostjo aloje, a najučinkovitejši je tisti s 100 odstotno vsebnostjo in dodatkom vitamina E. Gel večkrat nanesite na prizadeta mesta, lahko ga za krajši čas položite tudi v hladilnik (10 do 20 minut), da še bolje ohladi kožo. Sončne opekline sicer samozdravimo tudi z zdravili, ki vsebujejo dekspantenol, aluminijev acetotartrat in ekstrakt cveta prave kamilice oziroma pri srednje hudih opeklinah z zdravili, ki zmanjšajo srbenje in alergijski odziv na koži. Pijte tudi dovolj tekočine.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV