Vonj limone vam lahko pomaga, da postanete bolj samozavestni in da se počutite bolj suhe, pravijo strokovnjaki z Univerze Sussex, ki so preučevali, kakšne občutke vonj limone sproža v naših možganih. Zanimivo so odkrili, da lahko samo z vonjanjem limone dobite občutek, da ste bolj vitki, ravno nasprotno pa deluje vonj vanilije, pravijo.
Vodja raziskave Giada Brianza z britanske Univerze Sussex je za britanski Mail Online pojasnila: ''Naši možgani imajo več miselnih modelov lastnega doživljanja telesa, ki so potrebni za uspešne interakcije z okoljem. Te telesne zaznave se ves čas posodabljajo glede na senzorne povezave z zunanjim okoljem. Naša študija kaže, da lahko vonj vpliva na podobo, ki jo imamo v mislih o svojem telesu in o občutkih do svojega telesa.''
Strokovnjaki so prepričani, da bi lahko s posebnimi napravami, ki bi jih nosili in oddajajo vonj - denimo 'interaktivna oblačila' - lahko izboljšali posameznikovo samopodobo v vsakodnevnem življenju. Prav tako bi njihova odkritja lahko pomagala pri odkritju novega zdravljenja za paciente s telesno dismorfijo, da bi preprečili motnje hranjenja, ki so povezane z njo.
Že nekaj predhodnih študij je pokazalo, da lahko nekatera čutila, tudi vonj, vplivajo na naše izkušnje zunanjega sveta in na naša čustva. Denimo, vonj lahko pri človeku izzove prijetne občutke, občutek umirjenosti ali vzburjenosti. V raziskavi so pokazali, da sta limona in poper povezana z ostrimi oblikami, medtem ko malina in vanilija z okroglimi. Raziskovalci so predvidevali, da bi se udeleženci raziskave lahko počutili bolj vitke in lažje, če bi ves čas vonjali limono in bolj debele in težje, če bi vonjali vanilijo.
V raziskavi so spremljali 22 prostovoljcev, ki so jim dali navodila, naj hodijo mimo mest, kjer so sprožali določen vonj. Nato so prosili prostovoljce, naj na ekranu ocenijo velikost svojega telesa in percepcijo svoje teže. Raziskovalci so odkrili, da je vonj limone dajal udeležencem raziskave občutek, da so lažji, medtem ko vonj vanilije občutek, da so težji. Ti rezultati so se še bolj pokazali, ko so vonj kombinirali z zvokom. Ko so poleg vonja limone udeleženci slišali še visoke tone, so se počutili še lažje, ko so poleg vonja vanilije slišali nizke tone, pa so se počutili še težje.
Ekipa strokovnjakov pravi, da bi lahko sedaj njihova odkritja uporabili, da bi razvili terapije, s katerimi bi zdravili ljudi z motnjami hranjenja. Tem motnjam so najbolj izpostavljeni ljudje z negativno samopodobo. Giada Brianza je dodala: ''Če bi lahko pozitivno vplivali na to percepcijo preko tehnologije, bi lahko razvili bolj učinkovite terapije ali bi lahko razvili interaktivna oblačila oziroma nosljivo tehnologijo, ki bi vonj uporabljala za krepitev posameznikove samopodobe in bi spreminjala njegove občutke glede telesne teže.'' Rezultate raziskave so 4. septembra predstavili tudi na 17. mednarodni konferenci človeško-računalniške interakcije, vendar pa rezultatov študije še niso objavili.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV