Vizita.si
bosa hoja

Aktivno življenje

Če želite ohranjati zdravje svojih nog, poskusite s tem

S.B.
28. 04. 2020 09.03
0

»Bolezni se ne pojavijo kar iznenada, ampak so posledica majhnih dnevnih grehov proti naravi. Ko je teh grehov preveč, se pojavi bolezen,« je dejal že Hipokrat.

Otroci si večkrat na igrišču sezujejo čevlje in tečejo bosonogi, ne da bi jih pri tem karkoli oviralo. Bosonogi se namreč počutijo svobodnejši, začutijo stik z naravo in svojim stopalom na ta način privoščijo malce oddiha od sicer vse bolj utesnjenih čevljev. Zakaj se odrasli več ne poslužujemo tega? Skozi celo leto svoja stopala namreč zapiramo v raznovrstne čevlje ter komaj čakamo, da pridemo domov in se sezujemo. Zakaj se torej ne bi v poletnih dneh zgledovali po otrocih in uživali v bosi hoji?

Bosa hoja v naravi ima lahko na nas terapevtski učinek
Bosa hoja v naravi ima lahko na nas terapevtski učinekFOTO: Dreamstime

Zakaj je bosonoga hoja priporočljiva?

Naša stopala sestojijo iz 26 kosti in 33 različnih členkov in v prvi fazi niso bila ustvarjena za obuvala, temveč za prenašanje bremena telesa. Z boso hojo si torej naredimo uslugo, ker:

- Veliko čevljev škoduje našemu zdravju, tako nogam, kot hrbtenici,
- si s tem izboljšamo moč v nogah,
- krepimo kosti,
- izboljšamo držo hrbtenice,
- pospešimo pretok krvi v telesu,
- omogočamo boljše ravnotežje,
- izboljšamo naš imunski sistem,
- absorbiramo Zemljino subtilno energijo,
- stimuliramo refleksne cone,
- dobimo občutek svobode.

Še posebej v stresnih časih, bo imela bosa hoja v naravi na nas terapevtski učinek. Naše telo se bo pomirilo in nas prizemljilo.

Ko hodimo bosi, sproti obrusimo odmrle celice in znoj ter prezračimo kožo stopal.
Ko hodimo bosi, sproti obrusimo odmrle celice in znoj ter prezračimo kožo stopal. FOTO: Dreamstime

Ko nosimo obuvala, ne čutimo tal pod nogami. Bosi podplati namreč odlično berejo podlago in zato nam ni treba s pogledom venomer preverjati kam stopamo, kot to počnemo obuti. Če pogosto izvajamo bosonogo hojo, se naši možgani naučijo brati podlago tal, zato se posledično manj spotikamo ali pohodimo kaj ostrega. Bosonoga stopala so temeljna za razvoj čuta orientacije v prostoru.

Ko za dalj časa odvržemo čevlje, naša stopala postanejo odpornejša na vročino in z lahkoto prehodimo tudi vroč asfalt. Ko hodimo bosi, sproti obrusimo odmrle celice in znoj ter prezračimo kožo stopal.

Če želite ohranjati zdravje svojih nog in celotnega telesa, je morda pametno, da se večkrat spomnite sezuti čevlje in se okoli hiše odpravite bosi, vsaj tekom poletnih mesecev. Predsodki o bosonogi hoji so namreč veliko bolj problematični, kot pa sama umazana podloga tal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662