Da je šport eden najboljših načinov za zmanjševanje stresa v našem življenju, že dobro vemo. Nemški znanstveniki z Univerze Roehampton pa so sedaj opravili študijo, v kateri jih je zanimalo, katera vrsta vadbe najbolj drastično zniža nivo stresa in anksioznosti. Psihologi ob teh stanjih že dolgo priporočajo, da se gibamo v naravi, saj menijo, da ima narava pomirjujoč učinek na nas. Prav zato je raziskovalce zanimalo, ali bo na ljudi bolj pomirjujoče delovala vadba v naravi ali v notranjih prostorih in ali je sploh kakšna razlika med tema dvema možnostima.
V raziskavi je bilo udeleženih 140 prostovoljcev in vodja raziskave dr. Sandra Klaperski jih je prosila, naj pred in po vadbi poročajo o svojem razpoloženju, nivoju stresa, občutkih anksioznosti. Udeleženci so redno obiskovali športe v notranjih prostorih, kot so aerobila, vodna aerobika, košarka, plavanje ali odbojka, prav tako tudi športe v zunanjih prostorih, kot so tek, nogomet in kolesarjenje. Nogometno igrišče je bilo na zeleni trati, ki je imelo na eni strani razgled na stavbe, na drugi strani pa razgled na reko in gozd. Tekači in kolesarji pa skorajda niso imeli nikakršnega razgleda na urbano mesto in so bili popolnoma v naravi.
Vprašalniki, ki so jih udeleženci raziskave izpolnjevali, so vsebovali 54 vprašanj z lestvico od ena do pet. Udeleženci so odgovorili na vprašanje, kako močno se strinjajo s spodnjo izjavo, kot je na primer 'Počutim se poln energije'. Vprašanja so bila povezana z razpoloženjem, nivojem stresa, anksioznostjo in občutkom miru in sproščenosti.
Rezultati študije
V študiji so odkrili, da je na posameznike veliko bolj pomirjujoče delovala narava kot vadba v notranjih prostorih. Pri posameznikih, ki so telovadili v notranjih prostorih, se je nivo stresa v povprečju zmanjšal za 8 odstotkov. Pri tistih, ki so telovadili v naravi, pa v povprečju za 13 odstotkov.
Šport, ki je prav tako močno znižal nivo stresa, a se je odvijal v notranjih prostorih, je bilo plavanje, in sicer z 11 odstotki znižanim stresom. Vadbe, kot so aerobika, kardio vadbe in HIIT, so stres zmanjšale za 7 odstotkov. Medtem ko so aktivnosti na prostem dosegale precej višje odstotke. Denimo, kolesarjenje je stres zmanjšalo za kar 18 odstotkov, tek pa za 14 odstotkov. Tek je izboljšal vse dejavnike razpoloženja, tako nemir, slabo voljo, stres kot anksioznost. Nemir in slabo voljo za okoli 27 odstotkov, stres, kot omenjeno, za 14 odstotkov in anksioznost za 16 odstotkov.
Avtorji študije so zapisali: ''To jasno kaže, da 'zelena vadba', še posebej tek zunaj, močno vpliva na naše trenutno razpoloženje in v primerjavi z vadbami v notranjih prostorih bolj znižuje nivo stresa.'' Pri tem so opozorili, da lahko že mirno okolje v naravi samo po sebi prispeva k znižanju stresa, medtem ko so telovadnice običajno glasni prostori, kjer se zadržuje veliko ljudi.
Dokazov o tem, da je naše duševno zdravje boljše, če smo pogosteje izpostavljeni naravi, je danes že veliko. Obstajajo tudi študije, ki kažejo, da če imamo pogled na naravo, lahko uživamo bolj zdravo hrano. Takšne raziskave kažejo tudi, kako pomembno je, da ohranjamo zelenje v mestih, saj s tem izboljšujemo javno zdravje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV