Melisa
Kot zelišče ali zdravilna rastlina se uporabljajo sveži ali posušeni listi melise. Pri razdražljivem želodcu melisa dvojno učinkuje: zelišče pospešuje tek in pomirja želodec.
Tako suhe kakor sveže liste lahko uporabljamo kot začimbo v raznovrstnih jedeh, za omake, juhe, meso, zelenjavo in posladke, posušene liste pa ponavadi dodajamo v mešan lonec. Melisni pripravki delujejo sedativno, pomirjevalno, spazmolitično, protikrčno ter protimikrobno zoper viruse in bakterije. Primerni so tako za odrasle kakor otroke – priporočljivi so predvsem proti spalnim motnjam živčnega izvora in prebavnim motnjam, spodbujajo pa tudi apetit.
Drugi učinki: pomirja krče, bruhanje na živčni podlagi, ureja prebavo, krepi in poživlja srce, pomirja migrene in premočno bitje srca, tesnobe in stiske.
Za meliso pravijo, da pomaga pričarati lepe misli in odganja "črne oblake". V preteklosti so jo uporabljali za izboljšanje razpoloženja. Z njo so zdravili tudi rane in umirjali delovanje srca.
Priporočilo: v primeru želodčnih težav večkrat na dan popijte skodelico melisinega čaja.
Zeliščni čaj
Zeliščni čaj je pijača iz posušenih delov zelišč, ki se pripravijo običajno kot poparek ali prevretek. Med zdravilnimi rastlinami za zdravilne čaje se uporabljajo na primer poprova meta, kamilica, lipa, žajbelj.
Zeliščni čaji na nas delujejo pomirjujoče in sproščujoče. Iz našega telesa odpravljajo strupe, nekateri pa so dober nadomestek kave, zato popoldansko skodelico kave raje zamenjajte s čajem.
Za skoraj vsak simptom razdražljivega želodca raste zelišče.
Najboljši zeliščni čaji za želodčne težave:
- metin čaj blaži slabost,
- kamilica pomirja želodec,
- komarček, rman in janež blažijo krče.
Ingver
Ingver je večletna rastlina, ki zraste tudi do 50 cm visoko. Oblikuje do 20 cm dolge korenike, ki se uporabljajo v kulinariki pa tudi v zdravstvu. Ne krepi le imunskega sistema, temveč je tudi učinkovito domače zdravilo proti slabosti.
Vsebuje namreč mnogo aromatičnih hlapnih olj, med njimi zlasti borneol, cineol, citral in felandren. Prav v teh oljih se skriva njegova zdravilnost, dajejo pa mu tudi značilen vonj in okus.
Ingverjevo olje je bogato s seskviterpeni, ki blažijo vnetja, med katerimi izstopa zingiberin. Pekoče sestavine ingverja, tako imenovani gingeroli, pa blažijo slabost z občutkom siljenja na bruhanje.
Uporaba: košček ingverja narežemo na majhne koščke in jih prelijemo z vročo vodo. Proti slabosti pa si lahko pomagate tudi z inverjevimi bonboni.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV