Kot so zapisali strokovnjaki z univerze Harvard, s takšnim življenjskim slogom poskrbite, da bo bolj zdravo celo telo, s tem pa lahko vplivate na krepitev imunskega sistema. Ne morete posebej pomagati le njegovim celicam.
Še posebej poudarjajo pomen zdrave prehrane. "Vojščaki imunskega sistema potrebujejo redno dostavo kakovostnih hranil," pravijo.
Tudi na strani Prehrana.si, ki jo urejata Nacionalni inštitut za javno zdravje in Inštitut za nutricionistiko, se strinjajo, da lahko na svojo odpornost vplivamo z načinom prehranjevanja. Prav tako svetujejo redno uživanje različnega sadja in zelenjave. Poleg tega pa še oreščkov ter živil, ki vsebujejo omega-3-maščobne kisline (denimo orehi). Odsvetujejo prekomerno uživanje nasičenih maščob.
Izpostavljajo določene vitamine in minerale, vendar poudarjajo, da nikoli ne koristi pretiravanje. Zdravo je raznoliko prehranjevanje, s katerim dobimo po malo najrazličnejših hranil, ki jih potrebujemo.
V svojo prehrano pa vsekakor vključite živila, ki vsebujejo vitamin A (sladek krompir, korenje, špinača), vitamin D (ribe, jajca), vitamin E (mandlji, sončnična semena, avokado), vitamin C (ni le v limonah, temveč tudi v brokoliju, papriki), vitamin B6 (čičerika, piščanec, sezam), folna kislina (leča, fižol, zelena listnata zelenjava), baker (kakav, goveja jetra), cink (bučna semena, jogurt), selen (brazilski oreščki), železo (sardine, pistacije). Poleg tega svetujejo živila, pri katerih so raziskave odkrile povezavo z boljšim delovanjem imunskega sistema – sem se uvrščajo česen, čebula, ingver, kefir, kislo zelje in repa.
Na univerzi Harvard poudarjajo še vpliv stresa. Vendar dodajajo, da ni ravno vsaka stresna okoliščina škodljiva. Kar pri nekomu v telesu povzroči hud stresni odziv, je lahko za nekoga drugega pozitiven izziv. V tem primeru se v njegovem telesu ne odvijajo procesi, ki bi mu škodili. Poleg tega je normalno, da se v življenju vsi spopadamo s stresnimi okoliščinami. Temu se ni mogoče izogniti. Kar je škodljivo, je, da smo ves čas v stresu. Če se v tem prepoznate, je dobro najti načine, kako lahko stresne okoliščine bolje obvladujete.
Ameriško Nacionalno združenje za spanje opozarja še na pomen spanja. Odkrili so, da ob njegovem pomanjkanju telo proizvaja manj citokinov, beljakovin, ki so povezane z obrambo pred okužbami in vnetji. Če v določenih obdobjih res ne bi mogli čez noč dovolj spati, priporočajo tako imenovani popoldanski počitek, kadar koli si ga lahko privoščite.
Lahko zbolimo, ker nam je mrzlo? Če se počutite zaradi tega neprijetno, se seveda – če se le lahko – le bolj oblecite, zopet pravijo harvardski strokovnjaki. Ni pa kljub množici študij na tem področju še nihče odkril, da bi res ravno zaradi nižjih temperatur jeseni in pozimi pogosteje zbolevali. To se dogaja bolj zato, ker več časa preživimo v zaprtih prostorih, kjer smo v stiku z ljudmi, ki prenašajo mikrobe. Pogosto v tem času tudi pojemo premalo svežega sadja in zelenjave. Sicer pa je koristno, da se – dobro oblečeni – čeprav je mrzlo, odpravimo ven in vdihujemo svež zrak.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV