Vizita.si
Če nimate kadi, bo pomagala prha.

Zdravje

Ste vedeli, da kopel ali prha lahko vplivata na spanec?

L. E.
23. 08. 2019 12.09
0

Na univerzi v Texasu so se ukvarjali z vprašanjem, kako ljudem pomagati do bolj zadovoljivega spanca. Ugotovili so, da je bilo koristno, če so si eno do dve uri pred spanjem privoščili kopel, ki je imela med 40 in 42 stopinj Celzija. Pomagala je tudi tako topla prha. Oboje je izboljšalo kakovost spanca kot tudi čas, v katerem so ljudje zaspali. In sicer so povprečno zaspali deset minut prej.

Kot zapišejo na strani univerze, je znanost že našla kar nekaj dokazov, ki potrjujejo povezavo med segrevanjem telesa z vodo in boljšim spancem. Tako spanje kot temperatura telesa sta namreč povezana s cirkadianim ritmom, ki ga uravnavajo naši možgani. Pravzaprav isto območje v tem delu telesa uravnava osrednjo telesno temperaturo ter cikel budnosti in spanja. Temperatura je očitno s tem ciklom povezana, saj je višja pozno popoldne oziroma zgodaj zvečer in najnižja, ko spimo. Najnižjo točko doseže prav sredi spanca in se začne zviševati, ko se približuje ura, ko bi se sami od sebe zbudili.

Raziskovalci na ameriški fakulteti so zato iskali najboljši način, kako vplivati na temperaturo telesa pred spanjem. Optimalni čas za kopel ali prho naj bi bil tako približno devetdeset minut pred spancem. Ker vplivata na telesni termoregulatorni sistem, ta pošlje več krvi v periferne dele telesa, kot so dlani in stopala. Zaradi tega pa se zmanjša osrednja telesna temperatura, kar prispeva k zaspanosti v tem delu dneva.

Če ste imeli stresen dan ali vas skrbi, da boste težko zaspali, si torej lahko pomagate s kopeljo ali prho ob pravem času. To naj bo eno do dve uri, preden bi radi zatisnili oči. Pomagalo bo tudi zato, ker se je pred spanjem priporočljivo umiriti in sprostiti.

Če nimate kadi, bo pomagala prha.
Če nimate kadi, bo pomagala prha.FOTO: Dreamstime

V spodnjem članku pa smo se pogovarjali s tremi slovenskimi strokovnjakinjami, ki so med drugim poudarile, da ne moremo spati na zalogo. Vedno spimo, da bi se naslednji dan počutili dobro. Med drugim je izr. prof. dr. Leja Dolenc Grošelj iz UKC Ljubljana opozorila, da veliko ljudi danes poskuša težave s spanjem ublažiti z marihuano, kar močno odsvetuje. “Vemo, da marihuana zmanjša količino globokega spanca in da povsem poruši ritem. Povzroči tudi odvisnost.”

Sara Isaković: Pred spanjem vedno vizualiziram
Preberi še
Sara Isaković: Pred spanjem vedno vizualiziram

V spodnji povezavi si lahko preberete, kaj nam je psihologinja Vita Štukovnik, prav tako iz UKC Ljubljana, povedala o bolj zdravem spopadanju z nespečnostjo. Najučinkovitejša terapija za zdravljenje nespečnosti niso zdravila, ampak v svetu danes zelo uveljavljena kognitivno vedenjska terapija. (…) Najprej z bolnikom poskušamo ugotoviti, zakaj prihaja do njegovih težav s spanjem in kaj jih vzdržuje. Čeprav so sprožilci nespečnosti lahko različni, pa so tisti ključni mehanizmi, ki nespečnost vzdržujejo preko daljšega obdobja, običajno psihološke narave.” Včasih se je treba soočiti z vprašanjem, zakaj ne moremo dobro spati.

Psihologinja razkriva najboljši način za premagovanje nespečnosti
Preberi še
Psihologinja razkriva najboljši način za premagovanje nespečnosti

Spanje je pomembno kot gibanje in zdrava hrana. Naše telo ga potrebuje. Ker imamo cirkadiani ritem, pa bi bilo idealno, če bi vsak dan vstali in zaspali ob približno istem času. Preizkusite in zelo kmalu boste spoznali, da ne boste več potrebovali budilke. Telo se bo samo zbudilo ob šestih ali sedmih zjutraj, če boste ob tem času dan za dnevom vstajali. Vendar tega ritma ne smete porušiti, ko nastopi vikend.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602