Vizita.si
Kava

Zdravje

Vsako jutro ponavljate isto napako?

S.B.
07. 02. 2020 08.49
3

Je vaša jutranja rutina pitje kave? Jo skuhate, čim dobro odprete oči in spijete kar na prazen želodec? Preberite si, zakaj ta navada, lahko bi rekli tudi razvada, za vas ni zdrava.

Pitje kave v zgodnjih jutranjih urah je za mnoge najljubša jutranja navada, vendar se je treba zavedati, da s takšnim ravnanjem škodite svojemu zdravju, poroča hrvaški portal Net.hr. 

Prava kava-moja težava
Preberi še
Prava kava-moja težava

Kava je zelo močen antioksidant, vendar kljub temu ne priporočamo pitja kave na popolnoma prazen želodec, saj kava dehidrira telo, poleg tega pa lahko izzove težave z želodcem, srcem in črevesjem. Gre za slabo navado,  katero pa lahko z nekaj vztrajnosti hitro odpravite.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Pitje kave na prazen želodec vpliva na:

1. Povečanje želodčne kisline

Povečana količina želodčne kisline lahko povzroča zgago in težave s prebavo, ki ju lahko čutite tekom celega dne. Sčasoma lahko večje količine želodčne kisline privedejo do resnejših težav na področju trebuha, kot so na primer razjeda na želodcu, sindrom razdražljivega črevesja in refluks. Kava slabše kakovosti ponavadi vsebuje več kislosti, kar lahko dodatno poveča tveganje za njen nastanek v želodcu.

2. Poveča se občutek tesnobe in stresa

Prevelike količine popite kave lahko povečajo občutek tesnobe in stresa. Pojavi pa se lahko tudi tresavica. Če kavo pijete na prazen želodec, je možnost pojava še večja. Na drugi strani pa zdrava hrana in urejena prebava lahko delujeta pomirjujoče na naš organizem. Da bi zmanjšali negativen učinek kave na sistem živčevja, zjutraj najprej spijte kozarec vode, ob jutranji kavi pa prigriznite vsaj kakšen kos kruha ali peciva.

Če ne pretiravamo, je varen in antioksidanten napitek
Preberi še
Če ne pretiravamo, je varen in antioksidanten napitek
Prevelike količine popite kave lahko povečajo občutek tesnobe in stresa.
Prevelike količine popite kave lahko povečajo občutek tesnobe in stresa.FOTO: iStock

3. Zmanjša se raven hormonov

Temeljni razlog, zakaj kava povečuje tveganje za občutek stresa in tesnobe, je ravno hormonsko neravnovesje, ki je posledica učinka kofeina. Jutranja kava na prazen želodec lahko ovira proizvodnjo serotonina, nevrotransmiterja, ki je odgovoren za občutek užitka, sreče in blagostanja.

4. Lahko povzroči hitrejše bitje srca in razdražljivost

Jutranje pitje kave vpliva tudi na ritem bitja vašega srca. Postanete lahko razdražljivi, prav tako se lahko povečajo občutki ankisoznosti.

Če jo boste pravilno pili, vam jutranja kava ne bo škodila. Strokovnjaki svetujejo, da svojo prvo skodelico kave popijete dvajset minut do pol ure po zajtrku. Poskusite jo piti brez dodatkov sladkorja in mleka. Takšna prava kava vam bo pomagala pri razgradnji hrane in pospešila vašo presnovo.

9 pozitivnih učinkov kofeina
Preberi še
9 pozitivnih učinkov kofeina

"Kar se tiče pitja kave, velja priporočilo, dve do največ tri kave dnevno. Seveda, če se prehranjujemo zdravo (uživamo pestro uravnoteženo prehrano ustrezne energetske vrednosti) z zadosti zelenjave, sadja, polnozrnatih živil in zmerno z mesom, ribami ... In jasno z zadosti tekočine, ki je še najbolj pomemben del prehrane v preprečevanju celulitisa. Omejitev kave je tu zaradi kofeina, ki ima blag odvajalni učinek – spodbuja izločanje seča. Zato omejitev pri kavi velja tudi na omejevanje pravega čaja, raznih kol in energetskih napitkov. Dnevno sprejemljiva količina kofeina znaša največ 300 mg, seveda razdeljeno v več obrokov preko dneva. Ena kavica 11–150 mg kofeina (odvisno od jakosti), 1 črni čaj okoli 25–35 mg kofeina na skodelico, 1 kola 30 in več mg na 2 dcl itd ...Torej kava (in kofein) nista prepovedana – je pa smiselna omejitev! In če že – je bolj pametno piti čaj kot kavo, ker vsebuje manjšo količino kofeina, istočasno pa več vode," je pojasnil klinični dietetik Jože Lavrinec.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650