Vizita.si
zobje

Zdravje

Skrb za ustno zdravje je naložba za polno in zdravo življenje

S.B.
18. 09. 2019 08.02
0

Ali ste vedeli, da dosledna ustna higiena pripomore k boljšemu počutju in videzu? Ali ste vedeli, da je slaba ustna higiena povezana s povečanim tveganjem za srčne bolezni, bolezni ledvic, sladkorne bolezni, slabšo funkcijo možganov, nastanek Alzheimerjeve bolezni, slabosti v mišicah in kroničnih vnetij?

Poleg naštetega obstajajo še ostala tveganja, saj nečistoča, ki se nahaja med zobmi in dlesnimi proizvaja bakterije, sluz in zadržuje ostanke hrane, zato lahko zaradi slabe oz. neprimerne higiene pride do raznih okužb, vnetij in poškodb.

Po podatkih NIJZ, so glavni vzroki za vnetje obzobnih tkiv in nastanek kariesa mehke zobne obloge ali zobni plak, ki se neprestano tvorijo v ustih. Ščetkanje zob in redni obiski pri zobozdravniku so zato najpomembnejši načini skrbi posameznika za vzdrževanje ustrezne ustne higiene ter posledično za preprečevanje nastanka kariesa in parodontalne bolezni.

Pomembno je, kakšno zobno pasto uporabljate

Paste za zobe so poleg zobne ščetke osnovno in najpomembnejše sredstvo za izvajanje postopkov ustne higiene. Omogočajo čiščenje dostopnih zobnih površin, hkrati pa služijo kot eno najpomembnejših sredstev za vnos fluorida. Proizvajalci pastam za zobe dodajajo tudi druge učinkovine, ki delujejo preventivno ali terapevtsko. Samo čiščenje zobnih oblog skupaj z različnimi dodatki v zobnih pastah prispeva tudi k svežemu dihu.

Čeprav je natančna sestava zobne paste lastna posamezni blagovni znamki, so si zobne paste po sestavi v grobem podobne. Zobne paste tako vsebujejo abrazivne delce, detergente, arome, barvila, sladila, sredstva za ohranjanje konsistence, sredstva za ohranjanje vlage, konzervanse in vodo. Poleg naštetih sestavin pa zobne paste vsebujejo tudi že prej omenjene terapevtske učinkovine oziroma učinkovine s preventivnim učinkom (NIJZ).

Zobe ščetkamo od dlesni proti zobu, pri čemer pazimo, da nismo pregrobi.
Zobe ščetkamo od dlesni proti zobu, pri čemer pazimo, da nismo pregrobi.FOTO: Dreamstime

Vse več strokovnjakov opozarja, da zobne paste s preveliko vsebnostjo fluora niso več priporočljive. Kvalitetne zobne paste pa so včasih lahko tudi zelo drage. V kolikor želite umivati zobe s pasto, ki vam jih ne bo samo očistila, temveč tudi remineralizirala, hkrati pa si želite privarčevati, lahko poskusite s tem receptom Karle Klander:

Sestavine:

– 1 jedilna žlica kokosovega olja
– 2 jedilni žlici sode
– 1 žlička ksilitola ali 1/8 žličke stevie (oboje lahko izpustite, če vam okus ni pomemben)
– 5 kapljic pravega eteričnega olja poprove mete ali klinčkov
– 1 žlička prahu iz kalcija ali magnezija

Vse dobro premešajte in zobna pasta je pripravljena za uporabo.

Kako si pravilno ščetkati zobe?

"Zobe ščetkamo od dlesni proti zobu, pri čemer pazimo, da nismo pregrobi. Skrtačiti moramo vsak zob posebej in temeljito, pri tem pa smo pozorni, da dosežemo vse zobe, tudi zadnje. Pomagamo si lahko tako, da nekoliko pripremo usta za zunanje ploskve, za notranje pa močno odpremo, v zgornji čeljusti ščetko obrnemo navzgor, v spodnji čeljusti pa navzdol. Zunanje in notranje ploskve zob čistimo tako, da s ščetko delamo potege od dlesni proti zobu, od rdeče površine proti beli, pri tem pa lahko uporabimo tudi krožne gibe. Pomembno je, da umazanije ne potiskamo nazaj za dlesen. Grizne ploskve moramo čistiti drugače, in sicer s potegi naprej in nazaj. Te tehnike nikakor ne uporabljamo pri zunanjih in notranjih ploskvah, saj bi lahko umazanijo s tem zatlačili v medzobne prostore in poškodovali dlesni," je za revijo Vita pojasnila izkušena zobozdravnica, Aleksandra Križaj Dumić.

Mehansko odstranjevanje plaka je najpomembnejši način zagotavljanja zdravja v ustni votlini. Pri tem si pomagamo z zobno ščetko, zobno nitko in medzobnimi ščetkami. Poleg teh pripomočkov pa lahko uporabljamo tudi vodno prho in strgalo za jezik. Zobne paste služijo kot mehanski pripomoček in hkrati kemično sredstvo za nanašanje fluorida.

"Po ščetkanju ne pozabimo na uporabo medzobne ščetke ali zobne nitke, s katero dosežemo prostor med zobmi, priporočljivo pa je tudi, da s strgalom za čiščenje jezika na koncu očistimo še jezik," je še dodala Križaj Dumićeva.

Glava ščetke, torej del s ščetinami, mora biti dovolj majhna in prilagojena velikosti ustne votline otroka ali odraslega.
Glava ščetke, torej del s ščetinami, mora biti dovolj majhna in prilagojena velikosti ustne votline otroka ali odraslega.FOTO: Dreamstime

Kakšne pa so lastnosti dobre zobne ščetke?

Pri ščetkanju zob je treba očistiti vse ščetki dostopne ploskve vseh zob. To pomeni, da mora imeti tudi zobna ščetka določene lastnosti. Glava ščetke, torej del s ščetinami, mora biti dovolj majhna in prilagojena velikosti ustne votline otroka ali odraslega. Priporočljiva je uporaba zobnih ščetk z mehkimi ali srednje trdimi ščetinami, za najmlajše otroke izdelujejo ščetke s posebno mehkimi ščetinami. Ročaj pa mora omogočati ustrezen prijem, zato imajo ščetke za otroke ročaje, prilagojene njihovi starosti.

Izpiranje ustne votline po ščetkanju zob zmanjša preventivni učinek zobne paste s fluoridi, zato ni priporočljivo in se mu je treba izogibati.

Uporabo zobne nitke priporočamo pri tistih, ki imajo med zobmi tesne stike in pri katerih je mogoče pričakovati zadovoljivo čiščenje s tem pripomočkom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650