Med telesno vadbo se temperatura telesa dvigne, razloži tekaški trener Urban Praprotnik. “V času počitka oziroma nedejavnosti znaša nekje od 36,5 do 37 stopinj Celzija, z gibanjem se začne dvigovati. Najbolj prav zaradi aktivnih mišic.” Z aktivnejšo vadbo, kot je tek, se temperatura tako dvigne bolj kot s hojo. “To pa zato, ker so mišice nog pri teku v primerjavi s hojo dvakrat do trikrat bolj aktivne. Pri teku se temperatura telesa tako dvigne nekje na 38 do 39 stopinj Celzija.”
Dobro je paziti, da takšno ogrevanje telesa poteka postopno. Potem ko smo nekaj ur sedeli za računalnikom, torej res ni pametno, da stopimo iz svojega domovanja in takoj začnemo teči na vso moč. Trener priporoča, da najprej eno do tri minute namenimo hoji. “To je pomembno tudi zato, ker je, če smo prej počivali oziroma nismo bili dejavni, tekočina v posameznih delih telesa, kot so sklepi in vezivna tkiva, nekoliko zastala. S hojo se bo znova bolje porazdelila.”
Nato lahko počasi preidemo v lahkotnejši tek. “Po občutku ga nekje po minuti, dveh, treh prekinemo in znova hodimo oziroma naredimo še kakšno raztezno vajo. Tako tečemo pet do deset minut, nato šele postopno povečujemo hitrost teka na tisto, ki je želena.”
S tem smo poskrbeli, da smo počasi ogreli telo in ga s tem primerno pripravili na intenzivnejšo aktivnost. “Ogrete mišice in tudi vezivna tkiva, od tetiv do ligamentov, vam bodo hvaležni, saj bodo zaradi tega bolje delovali.” Lažje bomo tekli in, kar je ravno tako pomembno, zmanjšali bomo tveganja za poškodbe.
Kaj pa, ko tek zaključimo? Lahko odidemo domov in se takoj usedemo na kavč, da bi se nekoliko spočili? “Nikoli ni dobro, da nenadno prenehamo z intenzivno aktivnostjo. Eden od razlogov je krvni tlak, ki v tem primeru hitro pade, zaradi česar se nam lahko zamegli oziroma se nam prične vrteti. V tem primeru se je res najbolje uleči. Sicer je mnogo pametneje to preprečiti.” Tako Praprotnik svetuje, da končamo, kot smo začeli. Postopno zmanjšujmo hitrost teka, ki naj postaja vse lahkotnejši. Nato je dobro, da še vsaj kakšno minuto živahno hodimo.
Po hoji se je priporočljivo raztegniti. “Tako se mišice bolj sprostijo in se lažje znova obnovijo.” Pri teku sicer delajo vse mišice telesa, a nekatere so bolj obremenjene in pri raztegovanju je dobro, da se osredotočimo predvsem nanje. “Sem spadajo mišice meč, sprednje ter zadnje stegenske mišice.”
Trener še opozarja, da raztegovanje ne bo delalo čudežev, če ne boste že prej tekli tako, kot vam ne bo škodilo. “Še tako pravilno izvedeno raztegovanje ne bo preprečilo poškodb mišic, če ne bomo upoštevali potreb, ki jih ima naše telo po počitku oziroma obremenitvi. Ta mora biti za povrh zanj primerna.” Trening nikakor ni le sam tek, temveč je del njega tudi primeren začetek in zaključek.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV