Vizita.si
Za manjše tveganje za prezgodnjo smrt vsak dan naredite od 4400 do 7500 korakov, vseeno je, ali hodite počasi ali hitro.

Zlata leta

Že 4400 korakov dnevno ima izredno pozitiven učinek

L. E.
06. 08. 2019 15.09
0

Verjetno ste že kdaj slišali, da bi morali na dan narediti 10 tisoč korakov? V bolnišnici Brigham and Women’s Hospital, ki je raziskovalno povezana z medicinsko fakulteto univerze Harvard, so ugotovili, da je že več kot pol manj korakov dnevno pri starejših ženskah pomenilo občutno manjše tveganje za prezgodnjo smrt. Raziskovalci menijo, da je to odlična novica, saj se marsikdo številke 10 tisoč ustraši. Če pa si lahko vsaj za začetek postavi manjši cilj, ga lažje doseže. Ne obupa, počasi krepi telo in sčasoma zmore vse več.  

Raziskovalci so ugotovili, da so imele starejše ženske, ki so dnevno naredile v povprečju 4400 korakov, za 41 odstotkov manjše tveganje za prezgodnjo smrt kot tiste, ki so v povprečju naredile na dan 2700 korakov. To pomeni, da je že 1700 korakov dnevno več pomenilo občutno korist. Poleg tega so Američani ugotovili, da vsaj za smrtnost ni bilo pomembno, kako hitro ali počasi so ženske naredile isto število korakov. Tveganje se ni spremenilo.

Kaj se zgodi, če začnete pri šestdesetih?
Preberi še
Kaj se zgodi, če začnete pri šestdesetih?

Seveda je še bolje narediti več kot 4400 korakov, a če več trenutno ne zmorete, je ta študija dokaz, da že s toliko gibanja delate nekaj dobrega zase. Tveganje za prezgodnjo smrt se je z več koraki sicer še zmanjševalo, vendar je bilo od 7500 korakov na dan isto. 7500 ali 10 tisoč korakov dnevno naj bi torej vsaj glede tveganja za prezgodnjo smrt prinašalo isto korist.

Od kod torej predlog, da vsak dan naredimo prav 10 tisoč korakov? To so se spraševali tudi raziskovalci. Prišli so do zaključka, da bržkone ta številka sploh ne izhaja iz raziskovalne študije, temveč iz marketinške kampanje, ki je leta 1965 potekala za japonski merilec korakov.

Tihi ubijalec, ki lahko vodi tudi v kap
Preberi še
Tihi ubijalec, ki lahko vodi tudi v kap

Rezultati tokratne študije so bili objavljeni v medicinski reviji JAMA Internal Medicine, povprečna starost udeleženk je bila 72 let, sodelovalo je 16.741 žensk, ki so pristale, da bodo sedem dni ves čas budnosti nosile poseben merilec. Spremljali so jih še naslednja štiri leta. V tem času je preminilo 504 udeleženk. Tiste, ki so se po število korakov, ki so jih povprečno naredile dnevno, uvrstile med 25 odstotkov najslabših, so imele največje tveganje za prezgodnjo smrt. Iz te skupine jih je preminilo 275.

To ni prva študija, ki je dokazala, da gibanje dobro vpliva na naše zdravje. Potrebujemo ga kot zdravo hrano, spanje in sprostitev.
To ni prva študija, ki je dokazala, da gibanje dobro vpliva na naše zdravje. Potrebujemo ga kot zdravo hrano, spanje in sprostitev.FOTO: Shutterstock

So pa raziskovalci pri izboru udeleženk pazili, da niso imele bolezni srca, raka, sladkorne bolezni … Same so morale pred vstopom v študijo svoje zdravje oceniti kot dobro ali zelo dobro. Tako so želeli čim bolj zmanjšati možnost, da bi večje število korakov pomenilo manjšo smrtnost iz preprostega razloga, ker bi bolj zdrave starejše ženske več hodile. Sedaj bi radi raziskali tudi, kakšno število korakov ima koristne učinke pri mlajši populaciji.

Kot pa na portalu EurekAlert citirajo raziskovalko dr. I-Min Lee, epidemiologinjo v bolnišnici Brigham and Women’s Hospital ter profesorico na univerzi Harvard: “10 tisoč korakov dnevno lahko zveni veliko. Mi smo ugotovili, da že manj korakov pri starejših ženskah pomeni občutno nižjo smrtnost. Naša študija je kot že toliko študij pred njo dokazala, da je telesna aktivnost pomembna za zdravje. Poleg tega smo bolje definirali, koliko korakov zmanjšuje smrtnost. Naše sporočilo je: naredite korak več, že nekaj korakov več je koristnih.”

Zdravnica upa, da bo ugotovitev, da je že manjše število korakov koristno, ljudi opogumilo, da ne bodo obupavali, če ne zmorejo narediti 10 tisoč korakov. Pogosto nekateri celo prenehajo z rednim gibanjem, ker imajo občutek, da niso dovolj dobri. Nič ni narobe, če začnete z manj koraki ali če hodite počasi. Vztrajajte in telo se bo krepilo. Ugotovili boste, da zmorete vse več. Včasih je težava, da želimo naenkrat preveč.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662