Vizita.si
image (28)

Zlata leta

Tiha in uničujoča bolezen, katere simptome ni prepoznal niti znani doktor Oz

S.B.
19. 09. 2019 14.00
1

»Ko je postajala vse bolj trmasta, sem za to krivil njena leta. Moja sestra je ugotovila, da se je po 60 letih začela drugače ličiti, pa je to opažanje zamolčala zase,« je pojasnil dr. Oz.

»Vsi simptomi so bili prisotni, jaz pa jih vseeno nisem prepoznal kot bolezenske,« je dejal Mehmet Oz, 59 letni zdravnik, dr. Oz, poznan iz istoimenske televizijske oddaje o zdravju. Njegova mama je zbolela za Alzheimerjevo boleznijo in izkušnjo o tem je doktor Oz zapisal kar na svojem instagram profilu.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kot je zapisal pod skupno fotografijo z materjo, je nedavno izvedel za diagnozo bolezni. Najtežje je bilo sprejeti dejstvo, da kljub strokovnemu znanju in življenju, ki ga je posvetil medicini, ni sam prišel do spoznanja, da mati boleha za Alzheimerjevo boleznijo. Prepozno je namreč spoznal, da so bili znaki bolezni vseskozi prisotni, le sprejeti jih ni želel.

10 zgodnjih znakov demence
Preberi še
10 zgodnjih znakov demence

»Ko je moja mama postajala vse bolj trmasta, sem to preprosto pripisoval njenim letom. Moja sestra je opazila, da se je mama prvič v šestdesetih letih začela ličiti drugače, vendar je to obdržala zase. Ko je mati začela poklanjati svojo lastnino nekaterim mimoidočim neznancem, sem to pripisoval njenemu žalovanju za očetom. Vendar so bile te nenadne spremembe v njenem vedenju, pravzaprav prvi indikatorji Alzheimerjeve bolezni,« je o izkušnji pisal dr. Oz.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Nadaljeval je: »Boleče je bilo priznati si, da zdravje moje matere peša, vendar, ko smo si to priznali, smo lahko tudi prej ukrepali. Imate to moč, da spregovorite in rečete karkoli, če sumite na kakršne koli bolezenske simptome. Priznati si kaj takega, je lahko resnično neprijetno, vendar pa lahko pomaga upočasniti proces hitrega napredovanja bolezni v nekomu, ki ga imate izjemo radi. Naučite se zgodnjega odkrivanja znakov, ki jih ne bi smeli spregledati«.  

Ukrepi, ki preprečujejo demeco
Preberi še
Ukrepi, ki preprečujejo demeco

Kako prepoznati Alzheimerjevo bolezen?

- Postopna izguba spomina, ki vpliva na vsakdanje življenje,
- težave pri govoru, iskanje pravih/primernih besed,
- osebnostne in vedenjske spremembe,
- upad intelektualnih funkcij, nezmožnost presoje in organizacije,
- težave pri vsakodnevnih opravilih,
- iskanje, izgubljanje in prestavljanje stvari,
- težave pri krajevni in časovni orientaciji,
- neskončno ponavljanje enih in istih vprašanj,
- spremembe čustvovanja in vedenja,
- zapiranje vase in izogibanje družbi.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Za Alzheimerjevo bolezen je značilno, da se začne neopazno, z motnjami kratkoročnega spomina, napreduje pa razmeroma počasi. Bolezen je prvič opisal Alois Alzheimer leta 1907, Svetovna zdravstvena organizacija pa je leta 1994 21. september razglasila za svetovni dan te bolezni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662