Mnogim rakavim bolnikom je skupna želja, da o njihovi bolezni ne izvedo drugi ljudje. Pomilovanje jim ustvarja slaba čustva, ob tem se počutijo še slabše, še bolj bolni. S svojo boleznijo ne želijo prizadeti svojih najbližjih, svojih otrok. Ne želijo da bi otroci pomislili, da lahko umrejo. Želijo vsaj njim prihraniti to skrb. Preprosto želijo, da kljub bolezni živijo kar se da normalno. Mnogi bolniki izgubo las navajajo kot izkušnjo, ki jih je v fazi bolezni najbolj prizadelo. Nihče ne meri koliko in kakšne travme preživljajo ljudje, ki zbolijo za rakom. Meri se samo ali preživiš ali ne. Hitro in na pamet rečemo: ''Ah, kaj lasje, lasje bodo zrasli nazaj.'' Ali je to danes vse kar znamo, zmoremo narediti? Ali ne dolgujemo tem ljudem nekaj več? Ali imamo srce, da jim pomagamo ne samo preživeti, ampak živeti s čim manj mukami? SEVEDA in KONČNO bi lahko rekli!
Kemoterapija deluje tako, da cilja na vse celice, ki se hitro delijo v telesu. Celice, ki proizvajajo lase so druge najhitreje deljive celice v telesu, in to je razlog, zakaj številna zdravila za kemoterapijo povzročajo izpadanje las. Lasni mešički v fazi rasti so napadeni, kar povzroči izpadanje las približno 2 tedna po začetku kemoterapije. Osnovno princip kemoterapije je poškodovanje mikotičnih in presnovnih procesov v rakavih celicah. Ker je kar 90 % lasnih mešičkov v rastni fazi, fazi, kjer se lasje proizvajajo, ti praktično čez noč nehajo proizvajati lase in lasje preidejo v telogen fazo. Takrat lasje začnejo izpadati, kar ima za posledico obsežno plešenje. Ko smo zdravi, je povprečna dolžina anagen faze rasti 6 do 8 let, to pomeni da so lasje približno toliko časa na glavi, rastejo približno 1 cm na mesec in po približno 6 do 8 letih izpadejo. Seveda vsak mešiček deluje samostojno, ne začenja istočasno anagen faze kot »sosed« mešiček. Na glavi imamo približno 100 do 150 tisoč las , vsak dan zaradi tega cikla rasti izpade normalno 50 do 100 las, odvisno od naravne gostote las posameznika. Ko se lasišče izpostavi kemoterapiji, to rastno fazo v zelo kratkem obdobju zaključi večina mešičkov/las, zato pride do tako velikega nenadnega izpada.
In kako lahko pomagamo? Rešitev, ki je zdaj na voljo tudi v Sloveniji, se imenuje PAXMAN Scalp Colling oziroma Paxmanova metoda hlajenja lasišča, ki učinkovito zmanjša izpadanje ali pa popolnima ohrani lase med kemoterapijo. Za paciente to pomeni priložnost, da ponovno pridobijo nekaj nadzora nad življenjem ter ohranijo svojo zasebnost.
V več kot 25-ih letih delovanja Paxmanovega hladilnega sistema so, skupaj z različnimi strokovnjaki z medicinskega področja opravili številne obsežne raziskave, klinične študije in testiranja. Neodvisne opazovalne študije so pokazale varnost in učinkovitost hladilnega sistema za lasišče pri preprečevanju izpadanja las med kemoterapijo s široko uporabljenimi odmerki in režimi kemoterapije. Vsa preskušanja poročajo o visoki stopnji udobja in sprejemljivosti pacientov, pri čemer je zelo malo bolnikov prenehalo s hlajenjem lasišča. Paxmanova brošura o klinični učinkovitosti opisuje dokazane zmogljivosti v najpomembnejših in najpogosteje omenjenih študijah, izvedenih z uporabo njihovega hladilnega sistema za lasišče. Mnogo teh študij je za branje na razpolago na povezavi. Ni tveganja. Kemoterapija deluje neodvisno in učinkovito tam, kjer je treba.
Tudi v Sloveniji in na Hrvaškem ljudje zboleli za rakom lahko povprašajo pri svojih zdravnikih za tehnološko razvitejši in učinkovitejši postopek hlajenja lasišča PAXMAN.
V preteklem mesecu smo uspeli narediti prvo predstavitev tehnologije na Onkološkem inštitutu v Ljubljani in vse kaže na to, da bo tehnologija kmalu na voljo bolnikom tudi na samem kraju zdravljenja, torej na onkoloških oddelkih po Sloveniji.
Za zdaj si lahko bolniki in vsi, ki jih tovrstne rešitve zanimajo, o izkušnjah in učinkovitosti hlajenja lasišča s Paxman tehnologijo, preberejo na spletni povezavi.
Spletna stran za paciente; https://paxmanscalpcooling.com/patients/ in https://coldcap.com/
Več informacij lahko najdete na spletni strani.
Pacienti, ki bi si želeli nemudoma uporabiti ta sistem, pa se lahko obrnejo na naslednji kontakt:
Elektronski naslov: roberto.marzi@sanolabor.si ali saso.hrovat@sanolabor.si
Pacienti, ki bi si želeli hitrih informacij glede tehnologije Paxman, vabljeni k vprašanjem tudi na:
Če veste za koga, ki ga je bolezen prizadela in bi mu zgoraj ponujene informacije oziroma rešitev pomagala lažje prebroditi pot prebolevanja bolezni, vas vabimo, da vsebino in informacije delite z njim.
Naročnik oglasa je Sanolabor, d. d.