Čeprav velja prepričanje, da delitev gospodinjskih opravil privede do bolj kakovostnega partnerskega življenja in več energije za posteljne aktivnosti, so ameriški strokovnjaki februarja razkrili, da to ne velja popolnoma. Ugotovili so namreč, da vključenost moških v gospodinjska opravila ne vpliva na kvaliteto spolnega življenja. Celo nasprotno. Moški, ki so opravljali tradicionalno ženska opravila, kot je kuhanje in pranje perila, so imeli v resnici manj aktivno spolno življenje. Kljub temu pa so v žurnalu American Sociological Review še razkrili, da so enakopravna partnerstva morda res manj vroča, a so posamezniki v njih bolj srečni.
2. Nič seksa po porodu
Zdravniki običajno novopečene mamice poučijo naj se šest tednov po porodu vzdržijo spolnosti. Kljub temu pa je zadnja študija pokazala, da večina žensk na spolnost čaka nekoliko dlje – vsaj, ko govorimo o vaginalnem seksu. Izkazalo se je, da 41 odstotkov žensk s spolnostjo znova prične šest tednov po porodu, 65 odstotkov žensk ima spolne odnose osem tednov po porodu, 78 odstotkov žensk pa 12 tednov po porodu. Do šestega meseca po porodu se k spolnim aktivnostim vrne 94 odstotkov žensk. Je pa več kot polovica žensk (53 odstotkov) do šestega tedna po porodu vključenih v druge oblike spolnosti, so februarja raziskovalci zapisali v mednarodnem žurnalu ginekologije.
3. Po rojstvu novorojenčka se spolnost spremeni tudi za moške
Ne le za ženske, po prihodu novorojenčka se spolnost spremeni tudi za moške. Utrujenost in stres zaradi dojenčkov, ki ponoči ne spijo, je glaven vzrok, ki pri moških znižuje željo po spolnosti. Vplivi, kot so dojenje partnerke ali vaginalne krvavitve so manj pomemben faktor, ko gre za moški libido, so avgusta 2013 zapisali v žurnalu spolne medicine.
4. Spolnost odpravlja glavobole
''Dragi, imam glavobol,'' se je izkazal kot slab izgovor, saj je študija strokovnjakov objavljena marca pokazala, da spolnost pravzaprav blaži simptome glavobola. Kaj je vzrok za to, še ni jasno, a strokovnjaki so v žurnalu Cephalalgia zapisali, da bi bili za to lahko krivi hormoni sreče endorfini, ki se sproščajo med spolnostjo in so poznani tudi kot blažilci bolečin.
5. Spolnost kot vadba?
Ste se kdaj vprašali, koliko resnice je v tem, da lahko s seksom izgubite odvečne kilograme? To so se odločili raziskati strokovnjaki, ki so spremljali pare in s posebno napravo merili, koliko kalorij porabijo med spolnostjo v vsakodnevnem življenju. Ugotovili so, da med seksom moški porabijo v povprečju 4,2 kalorije (17,2 kJ) na minuto, ženske pa 3,1 kalorijo (13 kJ) na minuto.
To je več kot izgubite med hojo in manj kot izgubite med tekom. Čeprav seks torej ni najbolj učinkovit način za izgubo odvečne telesne teže, pa so zapisali, da bi lahko bil pomemben del posameznikove dnevne aktivnosti.
6. Razmerje za eno noč redko zadovoljujoče za žensko
Čeprav se razmerje za eno noč sliši razburljivo, pa ženskam običajno ne prinese zadovoljitve v smislu orgazma. Študija, ki so jo novembra opravili med 600 študenti, je pokazala, da v polovici primerov ženske prej doživijo orgazem v dolgotrajnem razmerju kot v razmerju za eno noč. Kot so zapisali raziskovalci v žurnalu spolne medicine, je vzrok za to najverjetneje v dejstvu, da se v dolgotrajnem razmerju partner nauči, kaj je ženski všeč in kako poskrbeti za njene potrebe.
7. Kako hormoni vplivajo na spolnost?
Vpliv hormonov na žensko spolno slo do sedaj še ni bil dobro raziskan, delno tudi zato, ker ima veliko žensk v odnosu spolne odnose tudi, ko niso najbolj razpoložene zanje. A študija objavljena oktobra 2013 v žurnalu spolne medicine, je pokazala, da ima ovulacija velik vpliv na žensko spolno slo. Izkazalo se je, da samske ženske večkrat seksajo v času ovulacije, vzrok za to pa naj bi bil čisto naravnega izvora, saj so ženske v tem času najbolj plodne. Kljub vsemu pa imajo ženske v dolgotrajnih razmerjih manj vpliva na svoje biološke potrebe, je še razkrila študija.
8. Moška kontracepcija, ki zavira spermo
Raziskave na področju učinkovite in varne moške kontracepcije, ko ni govora o kondomih, so se nadaljevale tudi v letu 2013. Strokovnjaki so odkrili posebno metodo, pri kateri kombinacija zdravil omogoča, da moški proizvaja manj sperme kot običajno in preprečuje, da sperma potuje skozi semenovod in iz sečnice med ejakulacijo. Pot od pionirskih raziskav do kliničnih študij opravljenih na ljudeh je dolga, a strokovnjaki menijo, da bo morda kmalu na voljo tudi učinkovita moška kontracepcija, so zapisali decembra v žurnalu Proceedings of the National Academy of Sciences.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV