- Anus ne vsebuje naravnega lubrikanta, ki ga ima vagina: Penetracija v to področje lahko raztrga tkivo v notranjosti, zaradi česar lahko bakterije in virusi vstopijo v krvni obtok. Na ta način se prenašajo tudi spolno prenosljive bolezni, med njimi tudi virus HIV. Študije kažejo, da je ob izpostavljenosti virusu HIV tveganje za prenos na drugo osebo za 30 odstotkov večje preko analnega seksa kot preko vaginalnega. Podobno je tudi ob izpostavljenosti humanim papiloma virusom (HPV), ki lahko vodijo do analnih bradavic ali raka danke. Uporaba lubrikanta in mazil pomaga, vendar pa popolnoma ne prepreči trganja tkiva.
- Tkivo znotraj anusa ni tako zaščiteno kot tkivo zunaj anusa: Naše zunanje tkivo ima plasti mrtvih celic, ki služijo kot zaščitna pregrada pred okužbami. Tkivo znotraj anusa nima te naravne zaščite, zaradi česar je bolj občutljivo na trganje in na širjenje okužbe.
- Anus je zasnovan za to, da zadržuje blato. Anus je obdan z obročastimi mišicami, ki jih imenujemo analni sfinkter, ki se po iztrebljanju znova napne. Ko je mišica tesna, je lahko analna penetracija boleča in težavna. Ponavljajoči analni spolni odnos pa lahko privede do oslabitve teh mišic, zaradi česar je vse težje zadržati blato. Če do te težave pride, lahko pomagajo Keglove vaje za krepitev mišice zapiralke.
- Anus je poln bakterij: Tudi če oba partnerja nimata spolno prenosljive bolezni, lahko bakterije, ki živijo v anusu pri partnerju povzročijo okužbo. Tudi vaginalna spolnost po analni lahko vodi do okužbe nožnice ali sečil.
Analni seks prinaša tudi druga tveganja. Oralni kontakt z anusom lahko oba partnerja izpostavi tveganju prenosa hepatitisa, herpesa, HPV in drugih infekcij. Pri heteroseksulanih parih lahko pride do nosečnosti, če seme pride v bližino odprtine v nožnico.
Čeprav so resne poškodbe ob analnemu seksu redke, se lahko pojavijo. Krvavitev po analnem seksu lahko kaže na hemeroide ali raztrganine danke, v redkih primerih pa celo na hude poškodbe črevesja. V tem primeru gre za resen zaplet, ki potrebuje posredovanje zdravnikov. Zdravljenje vključuje operacijo in antibiotično zdravljenje, ki preprečuje okužbo.
Kako preprečiti težave ob analnem seksu?
Edini način, da bi se v popolnosti zaščitili pred težavami je, da se vzdržite analnega seksa. Če se mu ne želite odpovedati, je pomembno, da uporabljate kondom, da bi se zaščitili pred prenosom infekcij in bolezni. Poleg tega upoštevajte naslednje nasvete:
- Izogibajte se oralnem ali vaginalnem seksu po analni penetraciji vse dokler partner ne namesti novega kondoma.
- Uporabljajte veliko lubrikanta, da bi zmanjšali možnosti raztrganin v anusu. Pri kondomih iz lateksa vedno uporabljajte lubrikante na vodni osnovi.
- Pred penetracijo penisa se sprostite, saj to zmanjša možnosti za raztrganine. Pred spolnostjo si privoščite toplo kopel, tudi ležanje na trebuhu lahko penetracijo olajša.
- Prenehajte, če je analni seks boleč.
- Če krvavite po analnem seksu ali opazite razjede ali bulice okrog anusa ali če tkivo ob praznjenju prihaja iz anusa, takoj obiščite svojega zdravnika.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV