Bi prepoznali genitalne bradavice?

BOLEZNI

Bi prepoznali genitalne bradavice?

Eva Doljak
06.10.2019, 14:54
0

Genitalne bradavice se lahko pojavijo tako pri ženskah kot pri moških. Medtem ko pri enih povzročajo srbečico, lahko tudi blažjo krvavitev, drugi sploh ne vedo, da jih imajo. Kako se torej ubraniti pred genitalnimi bradavicami in kaj storiti, če jih dobite?

Genitalne bradavice so manjši ali večji izrastki na koži ter sluznici spolovila, zadnjika ali osramja. Včasih so tako majhne in nemoteče, da marsikdo sploh ne opazi, da se na njegovih intimnih delih nekaj dogaja. Genitalne bradavice se lahko namreč pojavijo tako okrog spolovila kot tudi znotraj njega – pri ženski se lahko razrastejo v nožnici oziroma v materničnem vratu, pri moškem pod kožico na glavici penise.

Prenašajo se z nezaščitenimi spolnimi odnosi, povzročajo pa jih določeni tipi humanih papiloma virusov (HPV). Vendar pa je to, ali se bodo genitalne bradavice po okužbi s HPV pojavile ali ne, odvisno od vsakega posameznika – tako na primer pri 30 odstotkih okuženih bradavice kljub vsemu ne nastanejo. Sicer pa lahko od okužbe s HPV do nastanka genitalnih bradavic mine tudi več mesecev, zato ni nujno, da vas je z njimi okužil sedanji spolni partner. Se pa genitalne bradavice rade ponavljajo.

Genitalne bradavice se prenašajo z nezaščitenimi spolnimi odnosi, zato se zaščitite s kondomi. Vendar vedite, da tudi kondomi ne predstavljajo 100-odstotne zaščite.
Genitalne bradavice se prenašajo z nezaščitenimi spolnimi odnosi, zato se zaščitite s kondomi. Vendar vedite, da tudi kondomi ne predstavljajo 100-odstotne zaščite. / FOTO: iStockphoto

Morda za genitalne bradavice sploh ne veste ...

Včasih oboleli sploh ne ve, da so se mu na intimnih delih pojavile genitalne bradavice, včasih pa se obolenje vendarle pokaže z naslednjimi simptomi:

- ena sama bunkica ali cela skupina večjih ali manjših bradavic - genitalne bradavice se lahko močno razrastejo in dobijo nenavaden, cvetačast videz;

- predvsem pri moških so lahko bradavice, ki se pojavijo na mošnji ali penisu, zelo podobne bradavicam na rokah;

- blaga srbečica spolovila ali zadnjika;

- blažja krvavitev iz nožnice, redkeje le nekoliko nenavaden izcedek.

Takoj, ko si na intimnih delih zatipate kakšno izboklino, ali pa če se pojavi kateri od zgoraj omenjenih simptomov, je prav, da obiščete zdravnika, ki bo ob natančnem pregledu kaj hitro ugotovil, ali gre res za prave genitalne bradavice ali za kaj drugega.

Obstaja več načinov zdravljenja

Glede na mesto, kje se genitalne bradavice pojavijo, njihovo število in velikost se bo zdravnik odločil, kakšen je najprimernejši način za odstranitev genitalnih bradavic. Morda vam jih bo odstranil z laserjem, električno sondo ali kar na tradicionalen kirurški način s skalpelom. Morda vam jih bo zamrznil s tekočim dušikom ali posebno jedko raztopino oziroma mazilom. Poleg tega ženske, ki se okužijo s HPV in posledično dobijo genitalne bradavice, ginekolog v prihodnje redno testira na prisotnost tistih visoko rizičnih tipov papiloma virusov, ki večajo tveganje za nastanek raka na materničnem vratu. Vsekakor pa se je treba do takrat, ko so bradavice popolnoma odstranjene, izogibati spolnim odnosom oziroma se zaščititi s kondomom, je pa te priporočljivo pri spolnih odnosih uporabljati še približno 12 tednov za tem, ko vam je zdravnik genitalne bradavice odstranil.

Kako se zaščititi?

Težava pri zaščiti je predvsem v tem, da se virusi, ki povzročajo okužbo s HPV in posledično genitalne bradavice, ne zadržujejo vedno le neposredno v oziroma na spolovilu, temveč lahko tudi zunaj njega. Če torej kondom ne pokrije okuženega področja, torej ne predstavlja 100-odstotne zaščite, še vedno pa zmanjša verjetnost okužbe. Najboljša oziroma najbolj idealna zaščita bi torej bila zvestoba enemu spolnemu partnerju, kajti s številom ljubimcev se veča tudi možnost okužbe.