Pred nekaj tedni je Lady GaGa v intervjuju povedala, da se lahko z mislimi kadar koli pripravi do orgazma, in to brez fizičnega kontakta. Poleg tega pa so na spletu številni forumi, kjer ženske trdijo, da so orgazem doživele v sanjah, spet brez fizičnega kontakta.
40-letna tajnica Jill Morrison je to, da se lahko s pomočjo misli pripravi do vrhunca, prvič ugotovila pri svojih 20 letih. ''Z možem sva ležala v postelji in se pripravljala na spolni odnos. Bila sem izjemno sproščena, z mislimi pa sem bila v neki "zone fazi". Mož se me ni niti dotaknil in doživela sem orgazem.'' In kot pravi Jill, to ni bil edini mentalni orgazem. ''Sčasoma sem začela doživljati več tovrstnih orgazmov in prišla do točke, ko se lahko do orgazma pripravim, kadar koli želim. Predstavljam si, kako se moj partner ljubi z menoj in se osredotočim na to, da bom doživela orgazem, moje telo pa se odzove.'' Po mnenju Jill tako ženski orgazem v 90 odstotkih izvira iz misli, zato meni, da bi mentalni orgazem lahko doživela prav vsaka ženska, če bi se tega naučila. ''Moraš se popolnoma sprostiti, zapreti oči in misliti na to, kar vas vzburja. In tako se zgodi. Večkrat, kot to počnete, boljši postajate v tem in lažje ponovno doživite orgazem samo preko misli. Super je, da se do teh užitkov lahko pripelješ sam, sama imam tako občutek, da imam nadzor nad svojo spolnostjo.''
Eden vodilnih seksologov v Veliki Britaniji, profesor Alan Riley, ugotavlja, da je spolnost pri ženskah veliko bolj zapletena in je podvržena veliko več čustvom, kot si strokovnjaki sploh lahko mislijo. ''Do sedaj so bile vse raziskave predvsem osredotočene na telo in fizične odzive na spolnost. Pri številnih ljudeh, še posebej ženskah, pa so ključ pri spolnosti misli.'' To pa bi bila lahko dobra novica za vseh 40 odstotkov žensk, ki imajo težave pri doživljanju vrhuncev. Poleg tega je razumevanje tega, kaj se dogaja v naših možganih, ko doživljamo orgazem, pomembno tudi za razvoj boljših antidepresivov in protibolečinskih tablet.
Z ženskami, ki ne morejo doživeti orgazma ali pa tudi po njem ne čutijo spolne potešitve, se vsak dan srečuje tudi dr. Komisaruk, ki delovanje njihovih možganov med doživljanjem vrhuncev preučuje z magnetno resonanco. ''Ženski orgazem je izjemno zanimiv pojav, pri katerem se poviša srčni utrip, zmanjša občutljivost na bolečino, pospeši prekrvavljenost možganov, poveča občutek sreče in ljubezni,'' pove. ''Resonanca ne pokaže le, kateri del možganov postane aktiven med orgazmom, ampak pokaže tudi, kateri del možganov se takrat 'izključi'. Preučujemo pa lahko tudi, kako ženske orgazem doživljajo drugače kot moški. Razlika je namreč že v tem, da ženski orgazem traja dlje kot moški, zaradi česar ga tudi lažje preučujemo.'' Raziskave so pokazale, da se med spolnim odnosom pri ženskah 'izklopi' del možganov, ki je odgovoren za strah, tesnobo in druga čustva, kar povzroči stanje transa. Kot pravi seksologinja Paula Hall, je to zato, ker se morajo ženske sprostiti in se počutiti varne, da lahko uživajo v spolnosti. Kar pa pomeni, da če ženske menijo, da je seks nekaj slabega ali pa da ima ženska močne občutke strahu in tesnobe, jim ta center onemogoča, da bi doživele orgazem.
Paula pri tem opozarja, da spolnost ni namenjena le temu, da se sprostimo, ampak tudi temu, da se povežemo z drugo osebo. ''Pri spolnosti ne gre le za to, da doživljamo orgazme, ampak za to, da se povežemo s človekom. Če boste tako preveč skoncentrirani le na svoj vrhunec, lahko spolnost postane sebična.'' Dr. Komisaruk pa njene strahove zavrača. ''Razumevanje, da spolnost doživljamo na različne načine, lahko naše razmerje le poglobi in poveča užitke ob spolnosti. To nikakor ne pomeni, da bo ženska postala skoncentrirana le sama nase in se bo užitkom predajala le sama s seboj.''
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV