Vizita.si
Za neučinkovitost kontracepcijskih tabletk je največkrat kriva pozabljivost.

Spolnost

Kontracepcija ni le ženska stvar

Nataša Jurca
13. 05. 2010 14.27
0

Poznamo več vrst kontracepcije – naravne, stalne in hormonske, prav slednja pa je tista, ki je omogočila načrtovanje družine in hkrati ponudila tudi določene prednosti, saj je omejila število prekinitev nosečnosti in vplivala na kakovost življenja ženske.

Za neučinkovitost kontracepcijskih tabletk je največkrat kriva pozabljivost.
Za neučinkovitost kontracepcijskih tabletk je največkrat kriva pozabljivost.FOTO: iStockphoto

Poznamo več oblik hormonske kontracepcije: tabletke, obliže, injekcije, vaginalni vložek, podkožne vsadke, ki pri nas niso na voljo, in maternični vložek. Kombinirana tabletka je sestavljena iz dveh komponent: iz estrogenske komponente, ki jo tvori sintetični estrogen, ki ostaja vseskozi praktično nespremenjen, in progestogenske komponente, ki jo tvorijo najrazličnejši progestogeni, vsak s svojimi lastnostmi in prednostmi.

Priprave na življenje v dvoje
Priprave na življenje v dvoje FOTO: iStockphoto

Kako deluje kontracepcijska tebletka?

Kombinacija hormonov, progestagena in estrogena, zavre ovulacijo. Istočasno gre potem še za vzporedno delovanje na nivoju maternice, in sicer se prepreči vstop spermijev, zmanjša se gibljivost migetalk v jajcevodu, stanjša pa se tudi maternična sluznica, kar prepreči ugnezdenje jajčne celice,“ razlaga Lucija Vrabič Dežman, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva. Kot pravi, je kontracepcijska tabletka najbliže idealnemu kontracepcijskemu sredstvu, a kljub temu še vedno ni idealna. Je učinkovita, enostavna za uporabo, sprejemljiva in varna, poleg tega pa začne delovati v tistem trenutku, ko jo začnemo jemati, plodnost pa se po prenehanju njenega jemanja hitro povrne. Učinkovitost tabletke je zelo visoka, kar 99,6 odstotka, bistveno pa je, da je za njeno neučinkovitost najpogosteje kriv človeški faktor. “Ali je ženska pozabljiva, ali v določenih trenutkih tabletko opusti in je ne nadomesti z drugo ustrezno metodo ali pa istočasno jemlje določena zdravila, ki preprečujejo učinkovitost tabletke,“ pravi.

zaljubljen par
zaljubljen par FOTO: iStockphoto

Niso vse tabletke enake!

Tabletke se med seboj zelo razlikujejo, najbolj po vsebnosti odmerka estrogena. Od odmerka in vrste hormonov pa je odvisna tudi varnost tabletke. Seveda je pri tem najpomembnejše to, da zna ginekolog pravilno določiti, katera tabletka je za posamezno žensko najprimernejša. Svetovna zdravstvena organizacija je ženske razdelila v štiri skupine glede na to, katere tabletke jim zdravniki lahko predpišejo in ali jim jih sploh lahko predpišejo. “Zdravim mladim ženskam bi lahko predpisali praktično vse tabletke, ženskam, ki pa imajo že kakšne kronične bolezni ali pa določene dejavnike tveganja, pa ni možno predpisati vsake tabletke,“ pravi dr. Vrabič Dežmanova. V prvo in drugo skupino tako spadajo ženske, ki jim ginekolog lahko predpiše skoraj vse tabletke, v tretji skupini se nahajajo ženske, katerim naj ne bi predpisovali tabletk, v četrti pa tiste, katerim je absolutno prepovedano predpisati kontracepcijske tabletke. V slednjo skupino spadajo kadilke po 35. letu, ne glede na to, koliko pokadijo, vse ženske, ki imajo visoko tveganje za globoko vensko trombozo, pljučno embolijo, srčni infarkt in možgansko kap, ženske z že obstoječimi srčnimi obolenji, ženske s prirojenimi motnjami strjevanja krvi, ženske, ki imajo migrene z žarišči, ženske z resnimi obolenji jeter in žolčnika in tudi doječe mamice.

Prednosti in slabosti kontracepcijske tabletke

Poleg tega, da z njo lahko nadzorujemo nosečnost, pa ima tabletka še nekatere druge ugodne lastnosti, zaradi katerih se primarno ne predpisuje, so pa dobrodošli. Najbolj pomembne so tiste, ki so vezane na uravnavanje motenj menstrualnega ciklusa (neredne, močne, boleče krvavitve), zmanjšujejo tveganje za zunajmaternično nosečnost, vnetje rodil, cist jajčnika in dojke. Ženske so poleg tega, dokler jemljejo tabletke, zaščitene pred rakom jajčnikov, maternice in rakom debelega črevesja in zadnjika. “Dlje časa, kot ženska jemlje tabletke, bolj je zaščitena proti raku. Jajčnik se namreč umiri, v mirovanju pa se rakavo obolenje težje razvije kakor če je jajčnik dejaven,“ razlaga dr. Vrabič Dežmanova. Dodatne prednosti so še preprečevanje izgube kostne mase in zdravljenje aken.

Skrb za kontracepcijo je stvar obeh partnerjev in ne le ženske!
Skrb za kontracepcijo je stvar obeh partnerjev in ne le ženske!FOTO: iStockphoto

Tveganje za nastanek raka na jajčnikih se uporabnicam zmanjša za 40 do 80 odstotkov, pomembno pa je, da se z leti uporabe zaščita veča. Poleg tega se tveganje za raka maternične sluznice zmanjša za 60 odstotkov, za raka debelega črevesja pa za 20 odstotkov. Nasprotno se pri jemanju določenih izdelkov lahko poveča tveganje za nastanek raka dojke, za raka materničnega vratu pa je ugotovljeno, da se incidenca veča z daljšanjem uporabe. “Vendar pa tabletke same ne povzročajo raka, temveč ga povzroča humani papiloma virus (HPV). Tabletke le povečujejo tveganje, da se iz kronične okužbe razvije rakavo obolenje,“ še dodaja.

Obstajajo pa tudi nekatera druga tveganja. Tveganje za srčni infarkt pri ženskah se pri uporabnicah poveča samo, če so zraven prisotni tudi dejavniki tveganja za srčno žilna obolenja, kot so na primer kajenje, povišan krvni tlak, sladkorna bolezen, povišane maščobe ali migrenski glavoboli. Nasprotno pa so uporabnice kontracepcijskih tabletk podvržene dvakrat večjemu tveganju za možgansko kap. Ni torej vseeno, katere tabletke ženska uporablja in kakšna ženska jih uporablja. Pomembno pa je, da se je tveganje z zmanjševanjem odmerka estrogena (iz 50 na 15–20 mikrogramov) za različne bolezni zmanjšalo, raziskave so namreč pokazale, da je bilo tveganje najvišje pri ženskah, ki so jemale tabletke z visokim odmerkom estrogena. Tveganje je poleg tega največje v prvem letu oziroma po prvih štirih mesecih jemanja tabletk, kasneje pa se zmanjša na nivo neuporabnic. V treh mesecih po prenehanju uporabe tabletk se vsa tveganja povrnejo na isti nivo, kot ga imajo ženske, ki niso nikoli uporabljale kontracepcijskih tabletk.

Kljub temu da je kontracepcijska tabletka varna in zanesljiva, pa nikakor ne smemo pozabiti, da ne ščiti pred spolno prenosljivimi okužbami. Tabletka se je izboljšala v tem, da se zmanjšuje odmerek, da vsebuje nove generacije hormonov, ki imajo manj stranskih učinkov in več pozitivnih lastnosti, spreminjajo pa se tudi režimi jemanja tabletk. V prihodu so namreč tabletke, ki jih bo ženska lahko jemala tri mesece in šele nato naredila premor za menstrualno krvavitev in tabletke, ki bodo poleg hormonov vsebovale tudi folno kislino.

Kako kontracepcijska tabletka vpliva na spolni odnos?

Čeprav je spolnost nekaj, kar je narava vgradila v človeka za reprodukcijo, vemo, da je v življenju prišlo do tega, da je spolnost v našem življenju v veliki meri namenjena užitku in zadovoljstvu,“ razlaga prof. dr. Slavko Ziherl, dr. med., specialist psihiater in psiholog.

Spolnost je vir dobrega duševnega zdravja, saj vemo, da se v zdravi spolnosti skriva klica, ki lahko človeku duševno zdravje poruši, spolnost sama pa je v bistvu začimba, vezivo partnerskega odnosa in je enakovredna čustveni navezanosti in ljubezni,“ še dodaja. Seveda pa mora biti spolnost zadovoljujoča.

Bistven predpogoj za zadovoljujočo spolnost so po mnenju dr. Ziherla sproščenost, občutek varnosti, zaupanje v partnerja in seveda ljubezen. “Ženska, ki se boji, da bi zanosila zagotovo ne more biti v spolnem odnosu sproščena. Če partnerka ni sproščena, bo to čutil tudi partner in če mu je kaj do nje, bo nesproščen tudi on,“ pravi. Prav zato je kontracepcija stvar obeh partnerjev in ne le ženska srkrb!

Kontracepcija na področju spolnosti in odnosa prinese možnost sproščenosti, odžene strah pred neželenimi posledicami – zanositvijo, v tem primeru pa se poveča občutek varnosti pri obeh partnerjih. Kontracepcijska tabletka pa je v odnos vnesla tudi občutek enakopravnosti, saj se ženske lahko z njeno pomočjo brez skrbi, da bi zanosile, predajajo spolnosti. “Gre za neke vrste osvobojenost in enakopravnost,“ razlaga dr. Ziherl.

Pod vplivom kontracepcije imamo spolni odnos brez strahu, zaradi česar smo bolj sproščeni, kar je predpogoj za užitek v spolnosti. Če uživamo v spolnosti, smo bolj zadovoljni tudi sicer v življenju in sami s seboj in s partnerjem, in to lahko povečuje ljubezen do partnerja. Tako lahko rečemo, da kontracepcijska tableta povečuje ljubezen,“ še pravi dr. Ziherl in dodaja, da je to hkrati tudi bistvo vpliva kontracepcijske tabletke na odnos.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650