Ob zbiranju podatkov smo naleteli na precej težav. Več kot 14 dni smo porabili, da smo zbrali informacije o laboratorijih, ki opravljajo tovrstne preiskave. Dejstvo je namreč, da pri nas ni možno, da bi se lahko za vse spolno prenosljive bolezni testirali na enem samem mestu.
Prva postaja: Dermatološka klinika
Tu se lahko testirate za večino spolno prenosljivih bolezni, razen za HIV. Morate pa si za vsako testiranje priskrbeti posebno napotnico od svojega zdravnika. Pa še potem ko dobite izvide, vam ne izdajo enotnega potrdila. Preiskovanec prejme le izvid zdravnika in rezultate preiskav.
Dr. Marko Potočnik iz dermatološke klinike nam je povedal, da testiranja lahko opravite po vseh dermatoveneroloških ambulantah in oddelkih po Sloveniji, nekatere preiskave opravijo tudi na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo ter na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja. Zato smo informacije poiskali tudi na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja ter na inštitutu.
Druga postaja: Infekcijska klinika
Na infekcijski kliniki nam je informacije posredovala dr. Mojca Matičič. Povedala nam je, da na kliniki že nekaj let deluje ambulanta za spolno prenosljive okužbe, kjer je možno opraviti tudi samoplačniški pregled. Vendar pa dr. Matičičeva pravi, da zgolj samoplačniško testiranje na spolno prenosljive okužbe brez poprejšnjega pogovora z zdravnikom ne priporoča. „Pri vsakem sumu na bolezen je bistvenega pomena pogovor in svetovanje zdravnika specialista, ker v nasprotnem primeru lahko pride do napačnih in pomanjkljivih zaključkov. Zelo jasen primer je ambulanta za anonimno in brezplačno testiranje na HIV, ki na infekcijski kliniki deluje že več kot 20 let, vendar nobenega testa ne opravimo brez poprejšnjega pogovora z bolnikom.“
Testiranje na HIV pa na kliniki opravljajo brezplačno in anonimno, in sicer vsak ponedeljek med 12.00 in 14.00. Lahko pa se testirate tudi pri svojem zdravniku, saj gre le za odvzem krvi.
Žal pa nam informacije o tem, koliko stane samoplačniško testiranje na kliniki, ni znal povedati nihče. Prav tako po opravljenem testiranju dobite le izvid zdravnika.
Tretja postaja: Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo
Bolj zgovorni o cenah so bili na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo, ki so nam posredovali podatke o cenah za testiranje na klamidijo, HPV, gonorejo, sifilis in HIV, ki veljajo, če je izvid negativen:
– testiranje za klamidijo stane 79,15 evra
– testiranje za HPV (humani papiloma virus) 36,54 evra
– testiranje za gonorejo 11,60 evra
– testiranje za sifilis 15,51 evra
– osnovno testiranje za HIV pa 14,87 evra
Skupaj torej 206,53 evra.
Četrta postaja: Bolnišnica Maribor
Tudi v Bolnišnici Maribor se za spolno prenosljive okužbe lahko testirate le preko napotnice zdravnika oziroma ob sumu na okužbo neposredno na dermatološki ali infekcijski kliniki. Le za HIV se testirate samoplačniško, kadar koli. To stane 18,08 evra, če je izvid negativen. V nasprotnem primeru vas bodo napotili naprej na pogovor z zdravnikom in nadaljnja testiranja.
Peta postaja: Bolnišnica Izola
Ko smo poklicali v Bolnišnico Izola, so nas prevezali na ginekološki oddelek, kjer smo dobili informacijo, da pri njih samoplačniško testirajo le na klamidijo. Vzem brisa stane 35 evrov, če je izvid negativen. V nasprotnem primeru so potrebna ustrezna dodatna testiranja. Cena pa se določi glede na tip testa, ki ga določi zdravnik.
Za informacijo o testiranjih na druge okužbe pa so nas napotili naprej na dermatovenerološki oddelek, kjer pa so nam povedali, da testiranja potekajo le preko napotnice. Za informacije o samoplačniškem testiranju so nas napotili še naprej na Zavod za zdravstveno varstvo Koper, kjer smo dobili podatek, da se je samoplačniško možno testirati le na HIV. Testiranje stane 16,71 evra. To je sicer možno tudi brezplačno in anonimno, ko je prijavljenih dovolj kandidatov (vsaj štirje). Za druge spolno prenosljive okužbe naj se ne bi bilo možno testirati samoplačniško.
Šesta postaja: Bolnišnica Murska Sobota
V Murski Soboti so povedali, da je samoplačniško testiranje možno, vendar pa v praksi tega še nikoli niso uporabili, saj se v bolnišnici trudijo, da se testiranja ob sumu na okužbo opravijo preko napotnice. Preiskave za njih opravlja mikrobiološki inštitut. Če bi se odločili za samoplačniško testiranje, so cene takšne kot jih postavi inštitut (podatki so navedeni zgoraj).
Testiranje za HIV pa je v bolnišnici Murska Sobota vedno brezplačno in anonimno. Izvede pa se v najkrajšem možnem času, ko oseba izrazi željo po testiranju.
Sedma postaja: Zasebni 3B laboratorij Celje in Adrialab laboratorij Ljubljana
V obeh laboratorijih so nam povedali, da zasebni laboratoriji v Sloveniji za opravljanje testiranj za spolno prenosljive okužbe še nimajo dovoljenja. Preiskave opravljajo le kot posrednik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo.
Ugotovili smo, da pri posredovanju informacij v bolnišnicah vlada nemalo zmede. Nekje smo namreč dobili podatek, da je samoplačniško testiranje mogoče in spet drugje, da ni mogoče. Nemalokrat smo bili po telefonu večkrat prevezani in usmerjeni na druge oddelke, zavode, institucije. Verjetno pa bo držalo tudi to, da so tovrstna testiranja v državnih zdravstvenih institucijah zelo draga, kar so nam sicer neuradno tudi povedali.
Značilnosti najpogostejših spolno prenosljivih okužb
Ginekologinja Jasna Kuhelj Recer pa nam je opisala nekaj spolno prenosljivih okužb, ki jih zazna med pacienti.
HPV
Prenašalec je večinoma moški, težave ima ženska. Za HPV je značilno srbenje, tekoč izcedek, bradavice na spolovilu in suha nožnica. Pri hkratni okužbi v globini nožnice so čez nekaj let možne rakave spremembe na maternici.
Klamidijsko vnetje
Značilen je povečan rumenkasto-zelen izcedek, pogosto je vnetje mehurja in tudi zbadajoče bolečine nizko v trebuhu.
Gonoreja
Opazen je zelenkasto-rumen gnojni izcedek. Možno je tudi pekoče uriniranje.
Herpes genitalij
Pojavijo se zelo boleči izpuščaji z mehurčki ali ranicami. Pride tudi do bolečega odvajanja urina in povečanih bezgavk v dimljah.
Trihomoniaza
Značilen je povečan smrdeč penast izcedek, srbenje in pekoče uriniranje.
Sifilis
Značilen je mehurček, ki se najpogosteje razvije na mestu vdora bakterije, torej okrog spolnih organov, lahko pa tudi v ustni votlini ali na ustnicah. Mehurček izgine v dveh do šestih tednih, pojavijo pa se drugi znaki, na primer nesrbeči izpuščaji, ki se s trupa širijo na okončine (izginejo sami od sebe, vendar za seboj pustijo belkaste lise). Pri napredovalem sifilisu pride tudi do sprememb na ožilju in osrednjem živčevju.
Vaše mnenje in izkušnje lahko izrazite na FORUMU.