Vizita.si
Kontracepcijske tabletke

Odnosi in spolnost

Kako se zaščititi pred neželeno zanositvijo?

Eva Doljak
21. 03. 2011 08.04
3

Za vse, ki ne želite zanositi, je dandanes na voljo veliko različnih možnosti zaščite. Le do lekarne ali ginekologa morate stopiti in povedati svoje želje. Pomembno je namreč, da najdete kontracepcijo, ki vam bo najbolj odgovarjala. O možnostih zaščite smo povprašali ginekologinjo Ksenijo Šelih Martinec.

Veliko mladih se odloča za hormonsko kontracepcijo.
Veliko mladih se odloča za hormonsko kontracepcijo.FOTO: iStockphoto
Dandanes imamo ženske na voljo precej možnosti kontracepcije. Katere so in kako delujejo?

Dandanes imamo na voljo dve obliki hormonske kontracepcije – hormonsko kontracepcijo, ki vsebuje samo en hormon, imenovan progestagen, in hormonsko kontracepcijo, ki vsebuje dva hormona, in sicer estrogen in progestagen.

O možnostih kontracepcije smo povprašali specialistko ginekologije in porodništva Ksenijo Šelih Martinec, dr. med.
O možnostih kontracepcije smo povprašali specialistko ginekologije in porodništva Ksenijo Šelih Martinec, dr. med. FOTO: Aljoša Kravanja

Najpogosteje uporabljena je hormonska kontracepcija, ki vsebuje oba hormona – gre za tako imenovano kombinirano hormonsko kontracepcijo. Uporablja se lahko kot tabletka, obliž ali vaginalni obroček. Večina tabletk vsebuje sintetski estrogen in glede na količino tega delimo tabletke na nizkodozne in ultranizkodozne. Samo ena tabletka uporablja bioidentični estrogen. Progestagen pa se od tabletke do tabletke razlikuje. Vse tri oblike – tabletke, vaginalni obroček in obliž – delujejo tako, da preprečijo nastanek ovulacije. Ob uporabi te kontracepcije postanejo menstruacije šibke, redne in praviloma neboleče.

Progestagenska kontracepcija je v obliki tabletke, materničnega sistema ali injekcije. Za to obliko je značilno, da ima sprva nekaj več vmesnih krvavitev, z meseci pa menstruacija postane zelo šibka ali pa je sploh ni. Tabletka prav tako preprečuje ovulacijo. Maternični sistem tanjša sluznico maternice in naredi gost sluzast čep materničnega vratu, kar prepreči vstop spermijem, upočasni njihovo gibanje ter tako prepreči srečanje z jajčecem. Če do oploditve pride, pa omenjen maternični sistem preprečuje vgnezditev oplojenega jajčeca.

Kot barierna metoda obstajata diafragma in kondom, ženske pa se lahko odločijo tudi za bakreni maternični vložek, ki ga vstavljamo najpogosteje tistim ženskam, ki ne mislijo več roditi. Ob njem so menstruacije običajno daljše in močnejše, pogosto pa se razvije vnetje maternice. Tako da ga, odkar imamo na voljo maternični sistem, uporabljamo manj. Bakreni maternični vložek sicer deluje tako, da preprečuje vgnezditev jajčeca.

Med samoplačniške metode kontracepcije sodijo kondom, diafragma in kontracepcijski obliž.
Med samoplačniške metode kontracepcije sodijo kondom, diafragma in kontracepcijski obliž.FOTO: iStockphoto

Katere od omenjenih oblik kontracepcije so samoplačniške?

Samoplačniške metode so kondom, diafragma in kontracepcijski obliž.

Katera oblika kontracepcije pa je med današnjimi mladimi še posebej priljubljena?

Še vedno se največ mladih odloči za kombinirano hormonsko kontracepcijo v obliki tabletk in za kondom.

Kaj pa moška kontracepcija – kaj še poznamo poleg kondomov? Se moški sploh zanimajo za te druge, morda nekoliko manj znane oblike zaščite ali je to še vedno večinoma ženska domena?

Poleg kondoma se moški lahko odločijo za sterilizacijo. Veliko moških ima pomisleke verjetno zato, ker jih skrbijo možne posledice. Večino je strah, da bo prišlo do težav z erekcijo ali izlivom, vendar ni tako. Seveda pa se mora moški sam odločiti za poseg, saj kakršna koli prisila lahko privede do težav. Znano je, da je impotenca v visokem odstotku psihogena. Naj omenim, da so tisti moški, ki so se za sterilizacijo odločili, ponosni, da aktivno sodelujejo pri načrtovanju svoje družine.

''Tudi ženski, ki zanosi v času, ko kontracepcijo še uporablja, ne svetujemo, naj splavi,'' pravi sogovornica.
''Tudi ženski, ki zanosi v času, ko kontracepcijo še uporablja, ne svetujemo, naj splavi,'' pravi sogovornica. FOTO: iStockphoto

Veliko parov se kljub vsem tem možnostim kontracepcije odloča za naravno metodo preprečevanja zanositve, kar pomeni, da imajo sicer nezaščitene spolne odnose, a le v dneh, ko ženska nima ovulacije. Je ta metoda preprečevanja zanositve res učinkovita?

Veliko parov se odloči za naravno metodo. Ker poteka regulacija menstrualnega ciklusa iz možganov, iz predela, ki ga obkrožajo centri za čustvovanje, se različne oblike čustvovanja najbolj odražajo ravno na spremembi menstrualnega ciklusa. Tako kljub sicer rednemu ciklusu pride do zanositev, zato to naravno metodo svetujemo takrat, ko tudi nepričakovana zanositev ne predstavlja težave.

Bi pa na tej točki opozorila, da se je pred začetkom uporabe kateri koli kontracepcije vsekakor potreben posvet pri ginekologu. Pogovorimo se o zdravstvenem stanju uporabnice, o morebitnih boleznih v družini. Seveda upoštevamo tudi želje. Če dekle ne želi opraviti ginekološkega pregleda, ga prestavimo za pozneje. Vsaki uporabnici razložimo, kako naj pravilno uporablja izbrano metodo, kakšni so pričakovani zapleti in kdaj mora na kontrolo.

Če ženska jemlje hormonsko kontracepcijo, koliko časa pred zanositvijo mora prekiniti z njo in kaj narediti, če zanosi, medtem ko jemlje hormonsko kontracepcijo?

Če ženska načrtuje zanositev, ji svetujemo, naj začne pravočasno jemati folno kislino. Na sploh bi bilo prav, da bi vse ženske, ki imajo hormonsko kontracepcijo, uživale vitamine B-kompleks. Folna kislina je eden iz skupine B-vitaminov. Za njo so dokazi, da zmanjšujejo nastanek nekaterih nepravilnosti pri plodu. Še vedno ženski svetujemo, naj preneha s kontracepcijo tri mesece pred načrtovano zanositvijo. Ni pa nič narobe, če zanosi prej. Tudi ženski, ki zanosi v času, ko kontracepcijo še uporablja, ne svetujemo, naj splavi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650