Vizita.si
Nezaščiteni tvegani spolni odnosi so največje tveganje za okužbo z genitalnimi bradavicami.

Spolnost

Se med seksom niste zaščitili? Sumite na genitalni herpes?

Mojca Koprivnikar
18. 10. 2009 23.54
0

Genitalni herpes je namreč ena izmed treh najpogostejših spolno prenosljivih okužb. Virus v telesu ostane vse življenje. Okužbo lahko preprečite le z zaščitenimi spolnimi odnosi.

Nezaščiteni tvegani spolni odnosi so največje tveganje za okužbo z genitalnimi bradavicami.
Nezaščiteni tvegani spolni odnosi so največje tveganje za okužbo z genitalnimi bradavicami. FOTO: iStockphoto

Dr. Mojca Matičič iz Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja v Ljubljani pravi, da so herpesvirusi velika skupina virusov, ki so prisotni v naravi, saj poznamo vsaj 100 različnih tipov. Pri človeku pa okužbo povzroča le osem tipov herpesvirusov. Za vse herpesviruse je značilna doživljenjska okužba, prikritost in ponavljanje zagonov bolezni. Vse bolj pogosta in razširjena je okužba z genitalnim herpesom.

Neprijeten genitalni herpes

Gručo mehurčkastih sprememb na genitalnih predelih običajno povzroča virus herpes simpleks tipa 2 (tako imenovani HSV-2). Imenujemo ga tudi genitalni herpes in je ena od treh najpogostejših spolno prenosljivih okužb. Z genitalnim herpesom se okužijo tisti, ki imajo tvegane spolne odnose. Kot pravi Matičičeva, v zadnjem času narašča pojavnost okužbe, saj ocenjujejo, da je na primer v ZDA z njim okužen že vsak peti Američan, starejši od 12 let.

"V zadnjih letih narašča tudi pojavnost z oralnim herpesom povzročen genitalni. Okužba se sicer prenese pri tveganem, nezaščitenem spolnem stiku z okuženo osebo. Genitalni herpes niso nujno le spremembe na spolovilu, saj lahko izbruhne tudi v dimljah, nad sramno kostjo, v presredku, ob zadnjični odprtini, na zadnjici ali celo na zgornjem delu stegna. Predhodna okužba z enim od tipov herpesa ponavadi omili simptome primarne okužbe z drugim tipom."

Okuženi lahko izločajo virus vse življenje. V obdobju, ko je virus 'zbujen', bodisi povzroči značilno gručico mehurčkov, ali pa so spremembe dokaj neznačilne, npr. le skelenje ali blago rdečkasta kožna sprememba, ali pa celo ni nobenih sprememb na koži ali sluznici. "Kar 60–90 odstotkov okuženih žensk in 30–70 odstotkov okuženih moških trpi za ponavljajočimi se zagoni genitalnega herpesa. Znani sprožilni dejavniki so: sončenje, mraz, stres, zvišana telesna temperatura, telesni napor, menstruacija in imunska neodpornost," pravi Matičičeva.

Pri spolnem odnosu se vedno zaščitite!

"Za okužbo je potreben neposreden stik kože ali sluznice z izločkom, ki vsebuje virus, oziroma z okuženim predelom. Virus se nahaja v tekočini mehurčka in na dnu razjede, ki nastane po razpoku mehurčka. Zelo pomemben pa je tudi t.i. brez simptomen prenos okužbe. Po okužbi se namreč virus 'skrije' v obhrbtenične živčne pleteže in tam lahko dolgo miruje, nato pa ponovno izbruhne. Ni pa vedno nujno, da tak 'zbujen' virus povzroči značilno kožno spremembo. Lahko pride le do nemega izločanja virusa skozi kožo ali sluznico in večina prenosov okužbe se zgodi pri takem nemem izločanju virusa," pravi Matičičeva.

Virusi ostanejo v telesu vse življenje, zato je dobro poskrbeti za varno spolnost, še preden je prepozno!
Virusi ostanejo v telesu vse življenje, zato je dobro poskrbeti za varno spolnost, še preden je prepozno!FOTO: iStockphoto

Pri genitalnem herpesu so pomembni dosledno zaščiteni spolni odnosi, še bolje pa je izogibanje le-tem v času izbruha bolezni. Novorojenci mater z izbruhom genitalnega herpesa v času porajanja se obvezno rodijo s carskim rezom, saj se sicer lahko okužba prenese tudi na novorojenca.

Zdravljenje je običajno le v hujših primerih

Ob sumu na genitalni herpes ali katero koli drugo spolno prenosljivo okužbo se takoj odpravite k zdravniku!

Zdravnik za genitalni herpes lahko predpiše acyclovir ali valcyclovir, ki preprečuje širjenje. Tako se obolenje skrajša, zmanjša se tudi možnost prenosa virusa na partnerja. Tovrstna zdravila so na voljo v obliki mazil in tablet. Mazilo ob pojavu izpuščaja, žal, ni kaj prida učinkovito. Zdravila, ki bi povsem preprečil okužbo, ni.

Zelo pogoste in moteče zagone genitalnega herpesa, ki se pojavijo šestkrat letno ali še pogosteje, zdravniki preprečujejo z uvedbo t. i. dolgotrajne kemoprofilakse. "Zdravnik predpiše nizke dnevne odmerke protivirusnega zdravila za najmanj 6–12 mesecev, lahko pa tudi dlje. Z dolgotrajnimi majhnimi odmerki protivirusnega zdravila omilimo potek izbruhov ali take izbruhe povsem preprečimo, lahko pa tudi skoraj za polovico zmanjšamo tveganje za prenos na neokuženega spolnega partnerja," pravi Matičičeva.


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662