Strah, da bi spolnost škodila materi ali plodu, je izjemno pogost, predvsem pri moških, vendar pa povsem odvečen. Plod je v maternici dobro oblazinjen in zaščiten z amniotsko tekočino, moški spolni organ pa v nobenem primeru med seksom ne more priti v neposreden stik z njim.
Na željo po spolnosti med nosečnostjo pa ne vpliva zgolj strah, temveč so lahko vzrok za upad želje po spolnosti tudi fizične spremembe na ženskem telesu, ki odvrnejo bodisi žensko bodisi moškega, ženske pa lahko od spolnosti, predvsem v začetku nosečnosti, odvračajo tudi hormonske spremembe, slabost, bruhanje, občutljivost dojk …
Ali je seks med nosečnostjo varen?
Če je nosečnost varna in poteka normalno, brez zapletov, imata partnerja lahko normalne spolne odnose vseh devet mesecev nosečnosti. O varni nosečnosti govorimo takrat, ko ženska ni izpostavljena povečanemu tveganju za splavitev ali prezgodnji porod, po mnenju ginekologa.
Kljub vsemu obstajajo določeni dejavniki tveganja, kar se tiče seksa med nosečnostjo. Pogostost spolnih odnosov naj zmanjšajo pari, pri katerih so imele ženske v preteklosti izkušnje s splavi, prezgodnim porodom ali so bile izpostavljene povečanemu tveganju za prezgodnji porod kot je na primer prekomerno razširjen maternični vrat. Pogost seks prav tako ni primeren za ženske, ki so utrpele nepojasnjene vaginalne krvavitve, izgubo amniotske tekočine ali placento previo oziroma predležečo posteljico. Seksu pa naj se v zadnjih šestih tednih nosečnosti izogibajo tudi matere, ki v svojem trebuhu nosijo dva ali več otrok.
V vsakem primeru, ne glede na to, ali je nosečnost tvegana ali varna, naj se pari izogibajo spolnim odnosom s partnerji, o katerih ne vedo ničesar in imajo morebitne spolno prenosljive bolezni. Previdnost pa ne bo odveč niti pri oralnem seksu. Moški naj tako pazi, da ne bo ženski med oralnim seksom v notranjost vagine vpihaval zraka, saj to lahko povzroči zaustavitev pretoka krvi zaradi oblikovanja zračnega mehurčka. Stanje je nevarno tako za otročka kot tudi za bodočo mamico.
Krči, ki jih ženska občuti med in takoj po orgazmu, so povsem drugačni od tistih, ki jih doživlja med popadki. Nekateri zdravniki ženskam v zadnjih tednih nosečnosti priporočajo spolne odnose, drugi pa spolne odnose s penetracijo in izlivom odsvetujejo, saj naj bi sperma vsebovala kemijske substance, ki lahko že v majhnih količinah povzročijo prezgodnji porod. V primeru, da vam je zdravnik odsvetoval spolnost, lahko svoje apetite potešita tudi brez penetracije – z oralnim zadovoljevanjem ali masturbiranjem.
V prvem tromesečju nosečnosti naj bi ženska imela najnižji libido, v drugem tromesečju, ko slabost in bruhanje izgineta, pa spolna sla spet naraste, orgazmi pa postanejo intenzivnejši in pogostejši. V zadnjem tromesečju, z izjemno zadnjih nekaj tednov pred porodom, seks načeloma ni prepovedan ali odsvetovan, pozorni morate biti le, da izbirate položaje, pri katerih ne izvajate pritiska direktno na trebuh.
Seks med nosečnostjo ima pozitiven vpliv na zvezo, tako iz psihičnega kot tudi fizičnega vidika. S fizičnega še posebej zato, ker boste z njim okrepili mišice medeničnega dna, ki bodo tako bolje pripravljene na porod. S psihičnega vidika pa je seks ugoden zato, ker se bosta intimnost in navezanost med partnerjema še povečala, poleg tega pa bosta oba partnerja tudi veliko bolj sproščena.
Kakšno je vaše mnenje o seksu med nosečnostjo? Delite ga z nami na naši Facebook strani . Na njej se nam lahko pridružite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV